Reprezentanci Koła Robotyki z Zespołu Szkół w Grodzisku Górnym w dniach 8 – 12 lipca po raz czwarty z rzędu  startowali w  Światowym Finale Budowy i Programowania Autonomicznych Robotów Mobilnych Botball.

Turniej Botball 2017 odbywał się w Norman w Oklahomie (USA).

W finale startowała drużyna w składzie:

 • Joniec Mateusz,
 • Majkut Bartłomiej
 • Polański Jakub
 • Król Sebastian
 • Szczęch Kamil
 • Kryla Magdalena
 • Tokarz Magdalena.

Opiekun drużyny: Matuszek Roman

Przedstawiciele koła robotyki swoimi wynikami w turnieju  potwierdzili miejsce naszej szkoły w światowej czołówce szkół, które w sposób szczególny zajmują się nauczaniem programowania i robotyki zajmując odpowiednio w poszczególnych konkurencjach turnieju:

I miejsce w Alliance Matches,

IV miejsce w Seeding Rounds,

Dryżyna po raz trzeci z rzędu otrzymała  wyróżnienie sędziów Overall Judge’s Choice – nagroda za doskonałe rozwiązanie konstrukcyjne  robotów oraz za ich oprogramowanie.

Nie znamy jeszcze na chwilę obecną wyników prezentacji oraz miejsca w klasyfikacji ogólnej turnieju, podamy w najbliższym czasie, po opublikowaniu przez organizatorów. Serdeczne gratulacje dla drużyny!!!

Start w finale światowym był możliwy dzięki doskonałej postawie w Eliminacjach Europejskich ECER 2017, które odbyły się w Sofii (Bułgaria).

W zawodach tych drużyna zajęła odpowiednio: I miejsce w Double Eliminations oraz II miejsce w konkurencji Seeding Rounds, zdobywając również Nagrodę Sędziów „Judge’s Choice”.

Konkurs Botball jest organizowany od 1993 roku przez KISS Institute for Practical Robotics w Norman (Oklahoma, USA). Jest on w rzeczywistości bardzo rozbudowanym programem edukacyjnym przygotowującym uczniów szkół średnich do studiów technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem automatyki i programowania. Uczniowie biorący udział w tym programie muszą zbudować roboty, które w najskuteczniejszy sposób wykonają zadania określone w konkursie. Mają także obowiązek stworzyć wnikliwą dokumentację pracy, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w swoim zespole, szczegółowym harmonogram prac oraz dokumentacją techniczną robotów, wykonaną za pomocą programów typu CAD. Całość musiała być sporządzana w języku angielskim, także w tym języku uczniowie mieli obowiązek zaprezentować swoją pracę komisji konkursowej.

Sam konkurs podzielony jest na kategorie:

 1. Dokumentacja konkursowa – ocena wytworzonej dokumentacji oraz prezentacja prac drużyny.
 2. Seeding Rounds – roboty, zbudowane przez zespół uczniowski, prezentują swoje największe możliwości na całym stole konkursowym.
  W tej kategorii drużyna nie rywalizuje z przeciwnikiem i ma cały stół
  z zadaniami konkursowymi do swojej dyspozycji.
 3. Double Eliminations – dwie drużyny wraz z robotami rywalizują na jednym stole. Drużyna, która uzyska większą ilość punktów wygrywa
  i przechodzi do następnego etapu rozgrywek. W tej kategorii możliwe jest blokowanie robotów przeciwnika oraz przeszkadzanie w uzyskaniu większej ilości punktów.
 4. Alliance Matches – w konkurencji tej startują drużyny, które w Double Eliminations odpadły z rywalizacji przed finałem. Z pośród drużyn łączone są dwa zespoły (z największą i najmniejszą liczbą punktów) i mogą wspólnie wystawić po jednym ze swoich robotów muszą jednak zsynchronizować ich oprogramowanie. Zwycięża zespół, który osiągnie najwyższą liczbę punktów.

ź: Grodzisko Dolne