Grodzisko Dolne w ekstraklasie!

  165
  0

  Z przyjemnością informujemy, że Gmina Grodzisko Dolne znalazła się w tzw. samorządowej ekstraklasie podkarpacia, czyli wśród 20 najlepszych gmin pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego.

  Ranking przygotowany został przez Małopolski Instytut Samorządu i Administracji w Krakowie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Rzeszowie. Dwudziestka najlepszych gmin wyłoniona została już po raz drugi w oparciu o 11 wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. W tegorocznej edycji rankingu Gmina Grodzisko Dolne zajęła 18 miejsce. W zeszłym roku byliśmy na 125 miejscu. Awans został doceniony przez autorów opracowania: „Godne podziwu są wyniki Grodziska Dolnego – gminie udało się wskoczyć na osiemnaste miejsce aż z 125 lokaty w ubiegłym roku”.

  Wysokie miejsce w tegorocznym rankingu podkarpackich gmin cieszy tym bardziej, że wśród tegorocznych 20 laureatów jesteśmy najbiedniejszą gminą a mimo to mieliśmy jedne z najwyższych wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca. Pod względem dochodów własnych zajmujemy 132 miejsce w rankingu (556,88 zł na 1 mieszkańca), zaś w zestawieniu wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca zajmujemy 4 miejsce (1876,32 zł na 1 mieszkańca). Częściowym wyjaśnieniem tej sytuacji jest bardzo wysokie 2 miejsce w województwie w pozyskanych środkach europejskich. Jak wyliczono na potrzeby rankingu, w 2011r na jednego mieszkańca zdobyliśmy 1149,91 zł środków UE.

  Zdajemy sobie sprawę, że wyniki rankingów w zależności od przyjętych kryteriów mogą się różnie kształtować. Wiele satysfakcji sprawia nam jednak fakt, że w kolejnym rankingu Gmina Grodzisko Dolne zajmuje wysokie miejsce pod względem zdobytych środków zewnętrznych. Przypomnijmy, że w 2010r. w rankingu pozyskanych funduszy UE opracowanym przez „Rzeczpospolitą” zajęliśmy 53 miejsce na ok. 1600 gmin wiejskich w Polsce. W zeszłorocznym rankingu samorządowego pisma „Wspólnota” zajęliśmy 6 miejsce w województwie podkarpackim i 115 miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce w wykorzystaniu funduszy UE za lata 2007 – 2013.

  ź: Grodzisko Dolne

  Poprzedni artykułMistrz Polski lepszy od mistrza Turcji.
  Następny artykułKONKURS „STWÓRZ MINIPROJEKT”