Grypa atakuje!

  178
  0

  Okres jesienno-zimowy jest czasem częstych zachorowań na grypę. Dreszcze, osłabienie, katar, bóle głowy, mięsni czy stawów to właśnie najczęstsze objawy wirusa. I nie warto ich lekceważyć!

  Grypa jest ostrą chorobą zakaźna układu oddechowego. Przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. Rozpoczyna się najczęściej gwałtownie. Towarzyszą jej takie objawy jak: wysoka gorączka, silne dreszcze, bóle mięsni, kości, stawów, głowy i gardła, suchy kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu.

  W niektórych przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, w części przypadków mogą występować powikłania i zdarzają się też przypadki śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.

  Na pewno wszystkim znane jest często słyszane hasło: ,,Lepiej jest zapobiegać niż leczyć.” Dlatego nie lekceważmy choćby najmniejszych oznak choroby. Pamiętajmy, że największą korzyść z leczenia można uzyskać, gdy leczenie zostanie zastosowane w czasie pierwszych 24–30 godzin od początku choroby.

  Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne. Cena jednej szczepionki wynosi ok. 30 zł i obejmuje ona: zakup szczepionki, kwalifikację lekarską do szczepienia oraz podanie szczepionki w gabinecie zabiegowym.

  Nie dajmy się chorobie!

  Poprzedni artykułDzień nauczyciela
  Następny artykułHortino ratuje firmę z Kielc