Historyczny sukces karateków z Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate.

    196
    0

    Bardzo udany pod względem sportowym sezon 2011 Leżajski Klub Kyokushin Karate zakończył zdobyciem mistrzostwa i wicemistrzostwa Europy. Na rozegranych 17 grudnia w Warszawie Mistrzostwach Europy Juniorów Karate Kyokushin Iza Dec zdobyła wicemistrzostwo a Maciej Jeziorowski mistrzostwo Europy. Sukces młodych karateków jest jednym z największym spośród zdobytych przez sportowców związanych z szeroko pojętym środowiskiem sztuk walki na Podkarpaciu, a na pewno największym wśród klubów i stylów mających swoje korzenie w stylu karate Kyokushin stworzonym przez Masutatsu Oyama.

    W warszawskich mistrzostwach udział wzięło 140 najlepszych młodych karateka z 7 krajów Europy w tym liczna grupa zawodników ze wschodniej części Europy (Rosja, Ukraina). Jak pokazały tegoroczne mistrzostwa świata rosyjscy i ukraińscy zawodnicy to światowa elita karate. W pierwszej ósemce mistrzostw świata było 4 Rosjan w tym dwóch na podium (pierwsze i trzecie miejsce). Z tak mocnymi zawodnikami przyszło zmierzyć się Izie i Maćkowi w drodze do finałów. Niezwykłą dramaturgię miała walka finałowa Macieja Jeziorowskiego, który w walce o złoto spotkał się z Arturem Adamov z Ukrainy. Po 2 minutowej zaciętej i wyrównanej walce sędziowie wskazali jednogłośnie remis po, którym nastąpiła dogrywka która również zakończyła się remisem. Zgodnie z regulaminem o zwycięstwie miała zadecydować waga zawodników. Po porównaniu wagi obu zawodników okazało się, że różnica wynosi zaledwie 2,7 kg a żeby waga była rozstrzygającą o wygranej różnica musi wynosić co najmniej 3 kg. Sędzia prowadzący walkę na macie zadecydował o kolejnej dogrywce po której sędziowie musieli wskazać zwycięzcę. Werdyktem 4:1 wygrał Maciej Jeziorowski zostając mistrzem Europy Juniorów w kategorii mężczyzn 14-15 lat do 60 kg. Finałowa walka Maćka była najdłuższą walką finałową warszawskich mistrzostw.

    Mniej szczęścia w finale miała Izabela Dec, która po efektownych zwycięstwach walk eliminacyjnych, w finale nie dała rady pokonać rewelacyjnej zawodniczki z Rosji, ostatecznie kończąc zawody ze srebrnym medalem i tytułem wicemistrzyni Europy. W sumie Polacy na Mistrzostwach zdobyli cztery tytuły mistrzów Europy. W gronie najlepszych „złotych medalistów” znalazł się Maciej Jeziorowski. Wartym podkreślenia jest fakt, że w zawodach LKKK reprezentowało dwoje karateków i oboje zajęli tak wysokie miejsca. W zawodach w podwójnej roli kierownika ekipy i sędziego wystąpił sensei Dariusz Burda. Sencei Burda był jednym z sędziów, który sędziował walki finałowe. Dopuszczenie do sędziowania finałów tak ważnych zawodów świadczy o wysokiej ocenie kwalifikacji sędziowskich. Sekundantem ekipy był instruktor karate sempai Piotr Jeziorowski. Przebieg zawodów można było na żywo śledzić dzięki transmisji w internecie.

    Zdobyte dwa tytuły najważniejszych europejskich zawodów znacząco zwiększają prestiż Leżajskiego Klubu pokazując, że z zawodnikami LKKK trzeba liczyć się nie tylko w Polsce ale też w Europie. Jesteśmy przekonani, że sukces Maćka i Izy dodatkowo zmobilizuje środowisko karateków związanych z LKKK szczególnie młodych, którzy zobaczyli, że ciężka, systematyczna praca na treningach może doprowadzić każdego do sukcesów na najważniejszych imprezach w Kraju, Europie i Świecie.

    Warto podkreślić, że jest to największy sukces w historii leżajskiego karate. Wcześniejsze większe sukcesy, to zdobycie przez sensei Dariusza Burdę wicemistrzostwa Polski MSWiA w Szczytnie -1999 roku , wygranie zawodów makroregionu dwa razy z rzędu przez Marcina Olszowego w 2009 i 2010 roku, Zdobycie tytułu mistrzowskiego przez Izabelę Dec oraz tytuły wicemistrzowskie Marcina Olszowego, Iwony Turosz, Krzysztofa Zająca, Macieja Jeziorowskiego i Konrada Kowalskiego w Międzynarodowych Mistrzostwach Węgier – 30 kwietnia 2011r. w Baja i zdobycie srebrnego medalu przez Izę Dec w VIII Pucharze Polski Juniorów i Młodzików – 12 listopada 2011r.

    OSU!

    JB

    Poprzedni artykułTradycyjny „Pośnik” w Tarnogórze
    Następny artykułBudżet dla Powiatu Leżajskiego na 2012 rok przyjęty