Strona główna Gmina Leżajsk I FESTIWAL KULTURY LASOWIACKIEJ. ETNOLAS – LASOWIACKIE IMPREZY W LEŻAJSKU I RUDNIKU...

I FESTIWAL KULTURY LASOWIACKIEJ. ETNOLAS – LASOWIACKIE IMPREZY W LEŻAJSKU I RUDNIKU NAD SANEM

520
0

Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście końcówki wakacji zapraszamy na rodzinne imprezy w Leżajsku i Rudniku nad Sanem organizowane w ramach I Festiwalu Kultury Lasowiackiej. EtnoLas!

 

Już w najbliższą środę 25 sierpnia zapraszamy i tych małych i tych dużych na jedyne w swoim rodzaju warsztaty wikliniarskie do kolebki polskiego wikliniarstawa – Rudnika nad Sanem. Startujemy o godzinie 11.00 w Centrum Wikliniarstwa MOK w Rudniku nad Sanem z warsztatami dla dzieci. Natomiast o godzinie 17.00 jak wyplata się kosz i inne wiklinowe cudeńka dowiedzą się dorośli uczestnicy warsztatów. Zarówno dzieci, jak i Ci starsi będą mogli poznać ciekawostki oraz historię rudnickiego rękodzieła podczas wiklinowych opowieści. Na warsztaty wstęp jest nieodpłatny.

To nie jedyne wydarzenia organizowane w ramach EtnoLasu w Rudniku nad Sanem. Kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z wiadomości o lesie musi z nami być na Leśnej Ścieżce Przyrodniczej „Kopki”. Spacer po lesie z leśnikiem rozpoczynamy o godzinie 11.00.!

 

W czwartek 26 sierpnia zapraszamy do świata zabawek w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Tu także zaplanowaliśmy dla Was nieodpłatne warsztaty dla dzieci i dla dorosłych wraz ze zwiedzaniem Muzeum z unikatową wystawą etnograficzno – zabawkarską. Co było pierwszą zabawką, czym bawią się dzieci na świecie, czym bawili się nasi rodzice i dziadkowie tego będzie można dowiedzieć się podczas wizyty w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wcielić się w rolę zabawkarza i ozdobić według własnego wzoru drewnianą zabawkę. Leżajsk to z kolei kolebka polskich drewnianych zabawek, piastował niegdyś trzecie miejsce pod względem wytwarzania tych drewnianych cudeniek. Dziś Muzeum stara się zapoznać dzieci i dorosłych z tym rękodziełem, by uchronić od zapomnienia leżajskie tradycje zabawkarskie.

Środa 25 sierpnia – rudnik n. sanem

Kopki — leśna ścieżka przyrodnicza (Chałupki, ul. Świerkowa)

LAS — NASZ DUCH

  • 11.00 | Wszystko o lesie — spacer po lesie z opowieścią leśnika

Miejski ośrodek kultury

  • 11.00 | Warsztaty wikliniarskie z opowieścią o wiklinie dla dzieci
  • 17.00 | Warsztaty wikliniarskie z opowieścią o wiklinie dla dorosłych

 

Czwartek 25 sierpnia

Leżajsk – muzeum ziemi leżajskiej

  • 11.00 | Warsztaty zabawkarskie ze zwiedzaniem muzeum
  • 17.00 | Warsztaty zabawkarskie ze zwiedzaniem muzeum

 

WSTĘP NA WYDARZENIA I IMPREZY FESTIWALOWE JEST NIEODPŁATNY. Zapisy na wydarzenia festiwalowe (warsztaty, spacery po lesie, bieg na orientację, spływy) przyjmujemy pod nr tel. +48 17 852 00 09 oraz adresem e-mail: cit@podkarpackie.travel .

Zapisy na Rajd Rowerowy „LAS — NASZ DUCH” (28 sierpnia)  będą możliwe w dniach 18-20 sierpnia (godz. 8.00-15.00) w siedzibie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej:

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie: https://podkarpackie.travel/pl/etnolas-i-festiwal-kultury-lasowiackiej  , zapraszamy też na profil wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/357809815870503

 

ETNOLAS – co jeszcze dla Was przygotowaliśmy?

W ramach bloku tematycznego „Las – nasz duch” zapraszamy Was do lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. W kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach odbędą się wycieczki z leśnikiem oraz zabawa dla dzieci „Ekolas”. To nie jedyne atrakcje dla ciała przygotowane w ramach imprezy! Zapraszamy także na bieg na orientację przez las k. Kolbuszowej, rajd rowerowy k. Stalowej Woli, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie.

 

Jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje podkarpackich Lasowiaków dowiecie się na warsztatach w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Poznacie też przyśpiewki, tańce oraz inne lasowiackie sztuki. Zabierzemy Was do lasowiackiej pasieki, gdzie poczujecie się „Jak w ulu”, zaglądniemy do malowanej skrzyni w poszukiwaniu lasowiackich kiecek, przystroimy całą izbę kwiatami z bibuły i poznamy tajemną sztukę ziołolecznictwa i ziołową magię. Gdy już poznamy lasowiackie zajęcia oddamy się wierzeniom dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej i posłuchamy fantastycznych opowieści o zjawach, demonach i duchach.

Do miasta zbudowanego ze stali i woli zapraszamy na WIDOWISKO PLENEROWE „LAS — DOM NASZ”! Wystąpi m.in. Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, zespoły: Lasowiaczki, Górniacy, gwiazdą wieczoru będzie Paweł Steczkowski & Teuta Project wraz z Kapelą Kazimierza Marcinka. Gwarantujemy też, że w Stalowej Woli na Jarmarku Lasowiackim dowiecie się wszystkiego o lasowiackiej kulturze, bartnictwie, designie i lesie (Plac Piłsudskiego MDK).

 

Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna serdecznie zapraszają na nową imprezę prezentującą tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej „EtnoLas. I Festiwal Kultury Lasowiackiej”. Festiwal odbędzie się w dniach 21-29 sierpnia. Wydarzenie zostało objęte Honorowym  Patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

 Partnerami wydarzenia są:

Powiat Stalowowolski, Gmina Stalowa Wola, Miasto Tarnobrzeg,  Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Bractwo Flisackie pw. św. Barbary w Ulanowie, MOK Rudnik nad Sanem, Fundacja Rzeszowska, Fundacja Artystyczna GA MON, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, MDK Kolbuszowa, MDK Stalowa Wola, Stowarzyszenie Ekoskop, LGD Siedlisko, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Browar Rzemieślniczy „Lasowiak”.

Poprzedni artykułUmowa na budowę przedszkola w Woli Zarczyckiej podpisana
Następny artykułŚwięto pieczonego ziemniaka