Jak na „Turki” to tylko do Grodziska

    214
    0

    Dnia 15 kwietnia br. w Grodzisku Dolnym odbyła się kolejna już jubileuszowa XX Podkarpacka, (a IX Ogólnopolska) Parada Straży Wielkanocnych „TURKI 2012”.

    Co to takiego te potocznie zwane „Turki”, to każdy z nas wie i nie ma chyba nikogo takiego, kto nie zetknął się z tym tak głęboko zakorzenionym tu, a i w sąsiednich miejscowościach również zwyczajem.

    To właśnie tu w Grodzisku Dolnym 20 lat temu z inicjatywy grupy ludzi ceniących i miłujących dawne zwyczaje grodziskie i widzących potrzebę kultywowania w Polsce przepięknej tradycji straży grobowych – m.in. ówczesnego wójta Zbigniewa Rynasiewicza i dyrektora Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym, Kazimierza Kryli – zrodził się pomysł zorganizowania wielkiej imprezy w okresie Świąt Wielkiej Nocy, która swym zasięgiem mogłaby przyciągnąć jak najszersze rzesze uczestników i widzów. Impreza ta, odbywająca się wedle założeń zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy otrzymała miano Parady Straży Wielkanocnych – „TURKI”.

    W tym roku do Grodziska przybyło aż 41 oddziałów straży wielkanocnych oraz 17 orkiestr. Tak jak w latach poprzednich, również w tym roku oddziały Turków przyjeżdżały na miejsce parady z dwóch kierunków: od strony Grodziska Dolnego i Grodziska Górnego. Te dwie kolumny Turków wraz z towarzyszącymi im orkiestrami wyruszyły mniej więcej w tym samym czasie z przeciwnych kierunków, by przed godziną 11-tą dotrzeć do kościoła parafialnego pw. Św. Barbary w Grodzisku Dolnym. Gdzie o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. koncelebrowana, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji łowickiej – bp Józef Zawitkowski.

    Po zakończeniu mszy wszystkie oddziały przy wtórze towarzyszących im orkiestr dętych przeszły w barwnym korowodzie na płytę stadionu „Grodziszczanka” w Grodzisku Górnym, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Na czele tego korowodu pojawili się dostojnie prezentujący się jeźdźcy w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego z Krakowa, po nich przemaszerowała Dziewczęca Orkiestra Dęta z WDK w Rzeszowie i kolejno wszystkie zaproszone grupy. Po odegraniu hymnu narodowego Zastępca Dowódcy Plutonu Szwadronu Niepołomice złożył Wójtowi Gminy panu Jackowi Chmurze meldunek. Następnie odbyło się powitanie przybyłych na uroczystość gości honorowych, komendantów i ich oddziałów oraz wręczenie prezentującym się grupom i orkiestrom pamiątkowych dyplomów i upominków ufundowanych przez organizatorów.

    Po tym miały nastąpić pokazy musztrowe w wykonaniu uczestniczących w paradzie grup, które miały się odbywać aż do godziny 18.00. Niestety złośliwa deszczowa pogoda nie pozwoliła na zrealizowanie w pełni tego planu.Na początku w uporczywym siekącym deszczu dla uczczenia jubileuszu wspólną musztrę paradną przy wtórze Grodziskiej Orkiestry Dętej zaprezentowały wszystkie oddziały z terenu naszej gminy i na tym pokazy musztrowe miały się zakończyć. Jednak nie tylko zgromadzona licznie publiczność odczuwała niedosyt, ale i przybyłe oddziały. Jeszcze przez godzinę wokół stadionu rozchodziły się radosne dźwięki orkiestr, a kilka oddziałów z sąsiednich miejscowości w strugach deszczu dumnie paradowało po płycie stadionu.

    Warto również nadmienić, iż przy okazji XX Podkarpackiej Parady Straży Wielkanocnych odbył się w Grodzisku wojewódzki konkurs kulinarny na „Stół wielkanocny” i „Kosz jajek wielkanocnych”, Gminny Konkurs Plastyczny „Turki w obyczajowości grodziskiej” oraz rozstrzygniecie konkursu na „Najsympatyczniejszego Turka” w Gminie Grodzisko Dolne.

    Poprzedni artykułCeny jaj poszybowały w górę
    Następny artykułPotrójna Mistrzyni.