Leszek Łachmanowicz wraz z Polską Reprezentacją Rugby na Wózkach na Mistrzostwach Świata w Sydney

Nie było to proste. Wymagało to wiele lat ciężkiej pracy, ogromnej ilości godzin spędzonych na treningach, na zgrupowaniach, razem jako drużyna i indywidualnie, każdy zawodnik. Mamy to! – tak swój wielki życiowy sukces podsumowała reprezentacja Polski w rugby na wózkach, która awansowała na mistrzostwa świata w Sydney. W składzie kadry jest mieszkaniec naszej gminy – Leszek Łachmanowicz.

Reprezentacja Polski w rugby na wózkach inwalidzkich zakwalifikowała się na mistrzostwa świata, które rozpoczną się 5 sierpnia w Australii. W grupie Polska Reprezentacja spotka się z: USA, Kanadą, Wielką Brytanią, Francją i Kolumbią. Mecz otwarcia odbędzie się w niedzielę 5 sierpnia, o 11:30 czasu Polskiego.

Zachęcamy do oglądania i kibicowania Leszkowi i całej Reprezentacji Polski. Wszystkie mecze można śledzić tutaj. Więcej informacji o drodze Leszka Łachmanowicza na Mistrzostwa Świata znajdziesz na jego profilu na facebooku.

Skład kadry tworzą:

Krzysztof Kosider – drużyna ligowa IKS Jeźdźcy Mikołów
Dominik Rymer – drużyna ligowa Four Kings Warszawa
Tomasz Witkowski – drużyna ligowa Four Kings Warszawa
Krzysztof Kapusta – drużyna ligowa Flying Wings Rzeszów
Paweł Szostak – drużyna ligowa Flying Wings Rzeszów
Rafał Rocki – drużyna ligowa Balian Rugby Wielkopolska
Leszek Łachmanowicz – drużyna ligowa Flying Wings Rzeszów
Paweł Sierakowski – drużyna ligowa Balian Rugby Wielkopolska
Łukasz Szałabski – drużyna ligowa IKS Jeźdźcy Mikołów
Izabela Sopalska – Rybak – drużyna ligowa Four Kings Warszawa
Arkadiusz Henicz – drużyna ligowa Balian Rugby Wielkopolska
Mateusz Wawczak – drużyna ligowa IKS Jeźdźcy Mikołów

Trener: Janusz Kozak

 

 

Pożar przy klasztorze oo. Bernardynów w Leżajsku

Przy klasztorze oo.Bernardynów zapalił się garaż. Na miejscu pracują strażacy.

– Ogień pojawił się w okolicach dachu. Udało się go szybko ugasić. Garaże umiejscowione są w znacznej odległości od Bazylikii więc nie istniało ryzyko, że pożar przeniesie się na klasztor. Dzięki szybkiej interwencji straty nie są duże, ucierpiało głownie poszycie garażu.

Autor zdjęć: T.Brudniak

Będzie praca w Leżajsku – nowy inwestor w Parku Przemysłowym

9 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie zakładu produkcyjnego „Stelspaw Sp. z o.o.”, zlokalizowanego na terenie Parku Przemysłowego Gminy Leżajsk.

Spotkaniu przewodniczył Prezes Zarządu „Stelspawu” – Dariusz Kuras. Uczestniczyli w nim m.in.: Właściciel „Stelspawu” – Joanna Stelczyk, która przecięła wstęgę, dokonując tym samym symbolicznego aktu otwarcia zakładu, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu – Krzysztof Ślęzak, Główny Specjalista ds. inwestycji Agencji Rozwoju Przemysłu – Marcin Pogoda, przedstawiciele firmy „Stelweld” Sp. z o.o.: Prezes Zarządu – Bogusław Stelczyk, Dyrektor Finansowy, Członek Zarządu – Dariusz Rogotowicz, Dyrektor ds. Rozwoju, Członek Zarządu – Mariusz Gulka; Prezes Zarządu Stare Miasto-Park Sp. z o.o. – Marta Zajko, Menadżer Projektu „Stare Miasto – Park” Sp. z o.o. – Robert Kania, Zastępca Wójta Gminy Leżajsk – Bolesław Pawlus, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Leżajsku – Agnieszka Wyszyńska, Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku – Mirosław Szląskiewicz oraz pracownicy zakładu. W trakcie spotkania dołączył Wójt Gminy Leżajsk – Krzysztof Sobejko.

Podczas uroczystości zaprezentowano historię budowy zakładu, zorganizowano jego zwiedzanie oraz przedstawiono plany rozwojowe i produkcyjne na najbliższe miesiące.

Na dzień dzisiejszy „Stelspaw” zatrudnia 20 osób, docelowo do końca br. zatrudnienie ma wzrosnąć do ok. 80 osób, zaś zamierzenia na rok 2019 mówią o liczbie ok. 120-150 pracowników. Powierzchnia produkcyjna hali wynosi 2 000 m2, wg przyjętych założeń powinna zapełnić się w ok. 80% w ciągu 3 miesięcy.

Aktualnie zakład nastawiony jest na eksport wyprodukowanych towarów do 3 krajów europejskich: Niemiec, Szwecji oraz Austrii. Obecnie produkowane są takie elementy jak: zespoły zabudowy silników do maszyn budowlanych, prasy do makulatury, skrzynie ładunkowe na materiały sypkie.

Trudne zadanie Biało-Czerwonych w Lidze Narodów

Trudne zadanie Biało-Czerwonych w Lidze Narodów

Rozgrywki Ligi Narodów są nowym pomysłem, który ma na celu zwiększenie atrakcyjności piłki reprezentacyjnej. Do tej pory często obserwowaliśmy mecze towarzyskie, które często nie należały do najciekawszych. W Lidze Narodów drużyny zagrają o prestiż, pieniądze dla związku, a także cztery miejsca dające udział w Mistrzostwach Europy 2020. Biało-Czerwoni trafili do bardzo wymagającej grupy i zmierzą się z najsilniejszymi ekipami na Starym Kontynencie.

Liga Narodów 2018 – zasady rozgrywek

Wszystkie drużyny z Europy zostały podzielona na cztery ligi. W każdej z nich mamy cztery grupy zwane również dywizjami. Liczą one po trzy lub cztery drużyny. Cztery najlepsze zespoły z dywizji zmierzą się następnie w fazie play-off o jedno miejsce w Euro 2020. Dodatkową korzyścią jest awans do wyższej ligi w kolejnej edycji rozgrywek. Najsłabsze zespoły z poszczególnych dywizji zostaną natomiast zdegradowane do niższej ligi. W grę wchodzą także duże pieniądze. Liga Narodów jeszcze szczególnie korzystna dla najsłabszych drużyn. Zmierzą się one między sobą w Lidze D. Wiele z nich ma duże szanse na historyczny awans do finałów Mistrzostw Europy.

Polska zmierzy się z silnymi zespołami Ligi A

Jeszcze przed losowaniem Polska znalazła się w Lidze A pośród najsilniejszych zespołów europejskich. Losowanie przydzieliło nas natomiast do dywizji trzeciej wraz z Włochami oraz Portugalią. Eksperci są zgodni – to bardzo wymagająca grupa, jednak można było trafić gorzej. W dwumeczu z Portugalią piłkarze Adama Nawałki powalczą o zrewanżowanie się za ćwierćfinał Euro 2016. Włosi natomiast zmagają się z licznymi problemami, a dodatkowo, nie zagrają w nadchodzącym Mundialu. Azzurrich zabraknie na tej imprezie po raz pierwszy od 1958 roku.

Biało-Czerwoni faworytami w meczu przed własną publicznością

Fani zakładów sportowych mogą już również obstawiać rezultaty jakie zostaną odnotowane w „polskiej” grupie. Legalny, polski bukmacher ForBET, sponsor m.in. drużyny Śląska Wrocław udostępnił już spotkania w Lidze Narodów 2018. Biało-Czerwoni są nieznacznymi faworytami w starciach przed własną publiką. Jednakże w meczach wyjazdowych to nasi rywale są znacznie bardziej faworyzowani kursami bukmacherskimi. Nie ulega wątpliwości, że przed Orłami Nawałki bardzo ciężkie zadanie. Lewandowski i spółka nie są jednakże bez szans!

Czynny żal, kwota wolna od podatku i 1%, czyli co powinieneś wiedzieć o Picie 2017

Większość z nas czeka nieprzyjemny obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za przychody osiągnięte w 2017 roku. Zanim to zrobimy, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi pojęciami, takimi jak czynny żal, kwota wolna od podatku czy 1% dla organizacji charytatywnych. Możemy się również dowiedzieć, w jaki sposób szybciej uporać się z rozliczeniem podatkowym, wykorzystując program do Pit. Poniżej więcej informacji na ten temat.

 

Czym jest tzw. czynny żal i kogo dotyczy?

Czynny żal to pismo dołączane do formularza Pit, w którym niejako sami na siebie donosimy do urzędu skarbowego, że nie wywiązaliśmy się w ustawowym terminie do złożenia deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Wyrażenie czynnego żalu może nas uchronić od konsekwencji skarbowych – odsetek czy kary finansowej. Musimy podać w piśmie, z jakich powodów nie złożyliśmy formularza Pit w terminie. Wiele zależy od podejścia konkretnego urzędnika rozpatrującego nasz przypadek.

 

Kwota wolna od podatku. Komu przysługuje?

Kwota wolna od podatku dla osób zarabiających w skali roku w przedziale od 11 000 złotych do 85 525 złotych to 3091 złotych. Osoby, które w ciągu całego 2017 roku zarobiły poniżej 6600 złotych, są zwolnione z zapłaty podatku. To maksymalna kwota, w przypadku której nie musimy płacić daniny państwu polskiemu. Z kolei osoby zarabiające najwięcej, czyli powyżej 127 000 złotych rocznie, muszą zapłacić podatek od całości swoich dochodów. Kwota wolna od podatku przysługuje około 3 milionom Polaków. Ministerstwo Finansów deklaruje, że w przyszłym roku zostanie ona podwyższona. Czy tak faktycznie będzie? Czas pokaże.

 

1% podatku na cele charytatywne

Przekazać 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego można, składając m.in. deklarację pit-28 drogą internetową, tj. za pośrednictwem aplikacji internetowej. Warto tego dokonać i pomóc tym, którym wiedzie się w życiu gorzej niż nam, nie zawsze z ich winy. 1% podatku na cele charytatywne można też oczywiście rozliczyć, korzystając z papierowego formularza składanego tradycyjnie we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Gorąco zachęcamy do skorzystania z nowoczesnego rozwiązania i złożenia deklaracji podatkowej drogą internetową. Program do rozliczania pit 2017 podpowie, co wpisać w danej rubryce i jak wyliczyć niezbędne należności względem skarbówki.

W rozliczeniu Pit-u może pomóc również serwis iwop, na którym znajdują się porady dla podatników i niezbędne informacje skarbowe.

 

 

O czym świadczy ból gardła przy przełykaniu?

Ból gardła pojawia się zwykle rano, tuż po przebudzeniu. Gdy chce się przełknąć ślinę, odczuwa się bolesność, która może nasilać się w ciągu dnia. Na co wskazuje ból gardła przy przełykaniu?

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny

Najczęściej ból gardła przy przełykaniu śliny towarzyszy infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Może świadczyć o przeziębieniu, grypie, zapaleniu gardła, zapaleniu migdałków lub o anginie. Niekiedy dolegliwość towarzyszy refluksowi żołądka. Rzadko zdarza się, że jej przyczyną są: alergia, skutki uboczne przyjmowania leków, infekcje zębów i dziąseł lub owrzodzenia przełyku. Ból gardła przy przełykaniu śliny może być wywołany również przez przypadkowe zjedzenie kawałka kości lub ości z ryby.

Jak leczyć ból gardła?

Najpowszechniejszym sposobem leczenia bólu gardła jest sięganie po tabletki do ssania. Zawarte w nich składniki łagodzą ból, zmniejszają stan zapalny i pomagają zwalczać bakterie i wirusy. Preparaty tego typu są dostępne w każdej aptece i wydaje się je bez recepty. Infekcje gardła związane z grypą i przeziębieniem skutecznie zwalcza również syrop prawoślazowy. Wyciąg z korzenia prawoślazu lekarskiego osłania śluzówkę gardła i sprawia, że ostry ból gardła przy przełykaniu stopniowo się zmniejsza. Podobne właściwości wykazują preparaty zawierające dziewannę lub babkę lancetowatą.

Płukanki na chore gardło

Jeżeli woli się leczyć infekcje gardła domowymi sposobami, można zdecydować się na płukanki. Niezastąpiona jest w tym przypadku płukanka z szałwii. Szałwia działa bakteriobójczo, odkażająco i przeciwzapalnie, przez co kilkukrotne przepłukanie gardła naparem z zioła znacząco zmniejsza ból i zaczerwienienie śluzówki. Dodatkowo zioło jest bezpiecznie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą stosować leków w formie tabletek do ssania. Więcej o płukankach na gardło można przeczytać na http://wolniodbolu.pl/o-czym-swiadczy-bol-gardla-przy-przelykaniu/.

Inhalacje z olejkami eterycznymi

W leczeniu ostrego bólu gardła przy przełykaniu sprawdzają się inhalacje. Jeżeli do inhalatora wleje się sól fizjologiczną oraz kilka kropel olejku eterycznego, odczuje się sporą ulgę podczas przełykania śliny. Najlepszym wyborem do inhalacji na chore gardło jest olejek pichtowy. Jego działanie antyseptyczne jest długie, dzięki czemu nawet jedna inhalacja pomaga zwalczać wirusy i bakterię przez kolejne dni. Dodatkowo olejek pichtowy wesprze walkę z innymi objawami grypy lub przeziębienia, takimi jak dreszcze, gorączka, ból głowy czy katar

 

 

Z Leżajska do Warszawy pojedziemy pociągiem!

Nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, powrót pociągów do Hrubieszowa i Sandomierza, więcej składów kategorii InterCity obsługiwanych przez pojazdy FLIRT3 i PesaDART oraz dodatkowe kursy weekendowe – tak w dużym skrócie prezentuje się nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Zmiany zaczną obowiązywać od 10 grudnia 2017 roku.

Nowe i powracające połączenia

W rozkładzie na sezon 2017/2018 do dyspozycji pasażerów będą nowe połączenia ekonomiczne. Zyskają m.in. mieszkańcy Pomorza i Podkarpacia. PKP Intercity uruchomi pociąg TLK Małopolska relacji Przemyśl – Gdynia, kursujący m.in. przez Kraków i Warszawę. Nowością będzie także skład TLK Biebrza, który pojedzie z Trójmiasta do Rzeszowa. Pociąg po drodze zatrzyma się m.in. w Giżycku, Olsztynie, Białymstoku, Warszawie i Krakowie. Po 13 latach wrócą pociągi do Hrubieszowa, a po rocznej przerwie do Sandomierza. Skład IC Hetman pojedzie z Hrubieszowa do Jeleniej Góry przez Rzeszów i Wrocław, natomiast TLK Połoniny z Przemyśla do Warszawy, zatrzymując się m.in. na stacjach w Leżajsku, Sandomierzu i Radomiu. Ponadto w nowym rozkładzie pojawią się dodatkowe połączenia z Jeleniej Góry do Szczecina (IC Barnim) oraz Bydgoszczy (TLK Halny).

Więcej pociągów na popularnych trasach

Mieszkańcy Radomia zyskają nowe połączenia na trasie Kraków – Olsztyn. Trzy składy InterCity obsługiwane pojazdami FLIRT3 (KolbergOrłowicz i Żeromski) pojadą przez Radom i Kielce. Na wspomnianej trasie PKP Intercity uruchomi także nowy pociąg – TLK Sienkiewicz. Dzięki temu podróżujący z Radomia i Kielc zyskają możliwość dogodnego dojazdu m.in. do stolicy. W sumie od grudnia między Warszawą a Radomiem pojedzie 8, natomiast ze stolicy do Kielc 7 par pociągów dziennie. Dodatkowo składy z Olsztyna do Warszawy będą kursowały w równych odstępach czasu – średnio co dwie godziny. Zwiększy się również częstotliwość połączeń na linii Warszawa – Łódź. Pociągi kursujące między obydwoma miastami będą jeździły co godzinę, a w godzinach szczytu co 30 minut.

W nowym rozkładzie 2017/2018 zaproponujemy naszym pasażerom średnio o 17 pociągów na dobę więcej niż w tym roku. Będą to zarówno połączenia InterCity obsługiwane nowoczesnymi pojazdami FLIRT3 czy PesaDART, jak i składy międzynarodowe – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

PKP Intercity uruchomi więcej połączeń weekendowych kursujących w tzw. szczytach przewozowych. Będą to m.in. składy relacji Wrocław – Katowice (TLK Lompa) i Poznań – Gdynia (TLK Molo). Dodatkowo, od grudnia na trasie Gliwice – Warszawa pasażerowie skorzystają z ekspresowego połączenia EIC Górnik. Natomiast sezonowo z Krakowa do Kołobrzegu pojedzie dodatkowa para pociągów EIP, a z Gdyni do Zakopanego skład EIC Giewont.

Szybki tabor na nowych liniach

Od grudnia pasażerowie będą mieli do dyspozycji większą liczbę połączeń obsługiwanych nowoczesnym taborem, wyposażonym m.in. w przestrzeń gastronomiczną, bezprzewodowy Internet czy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Skład IC Karkonosze (relacji Białystok – Jelenia Góra) zostanie zestawiony z pojazdów PesaDART, natomiast pociągi IC Pogoria (relacji Katowice – Gdynia) oraz IC Witkacy (relacji Gdynia – Zakopane) – z FLIRT3. Dodatkowo pojawią się zmodernizowane wagony w zestawieniach pociągów IC Gałczyński (relacji Warszawa – Szczecin), IC Kociewie(relacji Gdynia – Gorzów), IC Starzyński (relacji Warszawa – Terespol) oraz IC Hubal (relacji Warszawa – Kielce).

Międzynarodowe nowości

W rozkładzie jazdy 2017/2018 PKP Intercity uruchomi nowe międzynarodowe połączenia. Wśród nowości jest skład relacji Katowice – Wiedeń, kursujący przez Ostrawę, który, dzięki dogodnym skomunikowaniom, zapewni podróżnym przesiadki na pociągi do Pragi i Budapesztu. Dodatkowo podróżujący w kierunku Ukrainy zyskają skład Odessa Express relacji Przemyśl – Odessa, kursujący przez Lwów oraz dodatkową parę składów relacji Chełm – Kowel. Oba pociągi są uruchomiane przez Koleje Ukraińskie w porozumieniu z PKP Intercity. Spółka zapewni również dogodne przesiadki dla pociągów krajowych – z Przemyśla w kierunku Krakowa, Warszawy i Wrocławia, natomiast z Chełma do Lublina i stolicy. Ponadto przewoźnik uruchomi nowy, dzienny pociąg relacji Warszawa – Brześć (IC Skaryna) z dogodną przesiadką na skład kursujący do Mińska. Od grudnia zmieni się również trasa pociągu IC Chopin (relacji Warszawa-Wiedeń/Budapeszt/Praga). Skład pojedzie przez Kraków.

Krótsze czasy przejazdu

Dzięki zakończonym pracom na trasie Kraków – Rzeszów, pociągi PKP Intercity pojadą w krótszych czasach, np. z Przemyśla do Krakowa w około 3h, czyli o blisko 20 minut krócej niż dotychczas. Zyskają również mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Od grudnia do stolicy pojadą o około 1,5h krócej niż do tej pory. Cała podróż zajmie ok. 6 godzin.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

W związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury niektóre pociągi, w wyznaczonych terminach, będą kursowały w zmienionych relacjach. Na trasie Warszawa – Poznań dla składów PKP Intercity wciąż obowiązuje trasa objazdowa przez Inowrocław i Gniezno, natomiast pociągi jadące z Lublina do stolicy kursują przez Łuków i Parczew. Dodatkowo dla składów, które jadą z kierunku Krakowa i Wrocławia do Lublina, od Radomia zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Bilety w atrakcyjnych cenach

Na tych, którzy kupują bilety z wyprzedzeniem, czekają rabaty – w przypadku pociągów ekspresowych można skorzystać z oferty Super Promo, dzięki której np. pociągiem EIP z Katowic do Warszawy można pojechać już za 49 zł. Po wyczerpaniu tej oferty pasażerowie mogą nabyć bilet w ofercie Promo. Za podróż m.in. z Krakowa, Katowic czy Trójmiasta do Warszawy pasażer zapłaci już od 79 zł, a z Wrocławia do Warszawy od 89 zł. Na wszystkie pociągi obowiązuje oferta Wcześniej – Taniej. W jej ramach, w zależności od terminu zakupu, pasażer otrzymuje rabat w wysokości 30, 20 lub 10%. Bilety PKP Intercity można kupić przez Internet na www.intercity.pl, za pomocą aplikacji mobilnej IC Mobile Navigator, a także w kasach lub biletomatach.

Informacja dla pasażerów o nowym rozkładzie

Więcej informacji na temat rozkładu oraz ofert PKP Intercity można znaleźć na stronie www.intercity.pl oraz dzwoniąc pod numer infolinii 703 200 200 (Opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy „PKP Intercity” S.A.) . Dodatkowo 10 i 11 grudnia 2017 roku, na wybranych dworcach pomocy udzielą informatorzy mobilni. Będą obecni m.in. w Krakowie (Główny), Katowicach, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Warszawie (Centralny, Wschodni i Zachodni) oraz Szczecinie.

ź: intercity.pl