mini ładowarki everun

Najlepsze mini ładowarki kołowe do ciężkich prac

Praca na budowie nie należy do najłatwiejszych. o tym wie każdy i nie chodzi tutaj tylko o osoby, które na co dzień mają do czynienia z pracami budowlanymi. To można zauważyć, przechadzając się po placach budowy, miejscach w których powstają olbrzymie budowle jak na przykład wieżowce etc. W takich pracach najważniejszym elementem nie jest tyle siła robocza jaką posiadacie co maszyny, które muszą być wykorzystane przy ciężkich pracach budowlanych. Jedną z podstawowych maszyn z którą z pewnością macie do czynienia na niemal każdej szanującej się budowie są tzw. ładowarki kołowe. Ładowarka kołowa maszyna do robót ziemnych przeznaczona do załadunku i transportu urobku na bliskie odległości. Dlatego też jak łatwo się domyślić celem tego artykułu jest opisanie najlepszych ładowarek kołowych, które możecie wykorzystać w ciężkich pracach budowlanych. Analizowane tutaj ładowarki kołowe można uznać, za jedne z najlepszych w swojej klasie. Warto zainteresować się tym artykułem. Dzięki temu będziecie wiedzieć, które maszyny powinniście wiedzieć na jaki model się zdecydować.

(więcej…)

Od 1 stycznia 2020r. w gminie Grodzisko Dolne będą obowiązywać nowe, wyższe stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Wynikiem wzrostu stawek opłat są rosnące w całej Polsce oraz w naszym regionie koszty odbioru i zagospodarowania odpadów. W niektórych gminach podwyżki opłat za wywóz odpadów komunalnych sięgają od 50% do 100 %. Średni wzrost opłaty od osoby w naszej gminie wyniesie 50%.

W listopadzie został ogłoszony przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Grodzisko Dolne na rok 2020r. Jedyną ofertę złożył Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku i jest to kwota wyższa niż w roku 2019r. o ponad 320 tyś. zł.

Na koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi składa się:

 1. odbiór, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,
 2. prowadzenie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
 3. zakup worków i drukowanie naklejek do znakowania worków,
 4. obsługa administracyjna systemu,
 5. ilość odbieranych odpadów komunalnych (w naszej gminie mieszkańcy oddają corocznie około 40 ton odpadów więcej w stosunku rok do roku),
 6. wzrost cen energii elektrycznej i tym samym wyższe koszty operacyjne zakładów przetwarzających odpady komunalne,
 7. drastyczny wzrost opłat środowiskowych od zezwoleń i zgód na prowadzenie działalności w zakresie działalności gospodarki odpadami (wzrost od 70% do 100%.).

Koszty wymienione wyżej zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach muszą być w całości pokrywane z opłat pobranych od właścicieli nieruchomości. Nie ma możliwości dopłaty do systemu z budżetu gminy.

W związku z powyższym opłaty muszą wzrosnąć, ponieważ system nie zbilansuje się w przypadku utrzymywania stawek opłat na dotychczasowym poziomie. Od stycznia 2020 roku stawki wynosić będą odpowiednio:

 1. 12,00 zł brutto od osoby w przypadku posiadania przydomowego kompostownika (wzrost w stosunku do roku obecnego o 4.00 zł brutto),
 2. 14,00 zł brutto od osoby w przypadku braku przydomowego kompostownika.

Od nowego roku ustawa wprowadza obowiązek segregacji odpadów komunalnych przez wszystkich mieszkańców.

Jest to sytuacja odwrotna niż dotychczas. Dotychczas mieszkaniec miał możliwość wyboru czy chce segregować odpady. Od 1 stycznia już takiej możliwości miał nie będzie. Nie będzie możliwości złożenia deklaracji  niesegregowania śmieci i płacenia wyższej stawki za odpady niesegregowane. Gdy firma odbierająca odpady stwierdzi, że mieszkaniec nie segreguje śmieci, poinformuje o tym Urząd Gminy, wówczas zostanie naliczona na tego mieszkańca kara w postaci dwukrotności stawki opłaty za odpady, o której mowa wyżej.

Zmiana stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie oznacza konieczności składania nowych deklaracji przez mieszkańców. Każdy z mieszkańców na początku nowego roku indywidualnie otrzyma informację otrzyma informację o wysokości opłaty na podstawie dotychczasowej deklaracji jaką złożył w urzędzie z kompletem kodów kreskowych oraz harmonogramem odbioru odpadów komunalnych.

Na koniec należy przypomnieć o stałych obowiązkach każdego z mieszkańców w zakresie funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W przypadku zaistnienia zmiany co do liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość ( np. narodziny, zgony, fakt zamieszkania nowych domowników oraz wyprowadzki) właściciel nieruchomości jest zobowiązany do dokonania korekty złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.

ź: Grodzisko Dolne

sesje rodzinne

Fotografia rodzinna jako pamiątka na całe życie

Mówi się, że obraz jest w stanie wyrazić więcej niż 1000 słów. Zdjęcia pozwalają nam uchwycić najpiękniejsze chwile i stanowią fantastyczną pamiątkę. Powodów, dla których warto wykonać rodzinną sesję zdjęciową, jest naprawdę wiele.

Czas mija, zdjęcia zostają

Wynalezienie aparatu fotograficznego było ogromną rewolucją. Z chwilą wprowadzenia tego wynalazku na rynek uwiecznianie codzienności stało się czymś dostępnym właściwie dla każdego. Oczywiście nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup aparatu fotograficznego, ale każdy mógł za odpowiednią opłatą zrobić sobie zdjęcie i zyskać niezwykle cenną pamiątkę. Zdjęcie potrafi utrwalić chwile takimi, jakie są, ze wszystkimi szczegółami, a współczesna fotografia rodzinna korzysta z rozwiązań najnowszej techniki. Zdjęcia robione nowoczesnymi aparatami fotograficznymi są bardzo dokładne i idealnie odwzorowują sytuacje, w jakich były robione.

fotografia rodzinna

fotografia rodzinna – https://www.paulinareczek.pl/

Czas biegnie bardzo szybko i to, jak wyglądamy dzisiaj, nie będzie jednoznaczne z tym, jak będziemy wyglądać za kilka lat. Po upływie kilkudziesięciu lat nie będziemy już przypominać siebie z chwili obecnej. Nasi rodzice się starzeją, dzieci dorastają, a otaczający nas krajobraz bardzo się zmienia. Wszystkie te chwile można uwiecznić takimi, jakie są i zachować na przyszłość nie tylko dla siebie, ale też dla kolejnych pokoleń. Nasze dzieci i wnuki z przyjemnością obejrzą kiedyś rodzinne albumy i zobaczą, jak rodzice i dziadkowie wyglądali w czasach swojej młodości. Dla naszych prawnuków i praprawnuków zdjęcia będą jedyną szansą na to, by dowiedzieć się, jak wyglądali członkowie rodziny, których zapewne nigdy nie mieli okazji poznać i sprawdzenie, czy są do nas podobni.

Zdjęcia rodzinne – pamiątka na całe życie

Przedmioty otrzymane w prezencie co prawda kojarzą nam się z ludźmi, od których je dostaliśmy, ale nic nie stanowi lepszej pamiątki, niż zdjęcia. Na zdjęciach możemy utrwalić wizerunki wszystkich członków rodziny, a także wygląd naszego domu, ogrodu czy miejsca, w jakim spędzamy wakacje. Fotografia rodzinna ma zastosowanie szczególnie podczas ważnych uroczystości, takich jak:

 • chrzest, kiedy fotografujemy nowego członka rodziny z jego rodzicami, chrzestnymi i dziadkami;
 • „roczek” dziecka i towarzysząca mu impreza;
 • I komunia święta z rodziną i… prezentami;
 • urodziny w gronie najbliższych;
 • ślub i wesele będące jednymi z najpiękniejszych dni w życiu, kiedy to państwo młodzi bawią się ze swoimi gośćmi;
 • sesja ciążowa rodziców oczekujących na narodziny dziecka;
 • rocznica ślubu, kiedy to z sentymentem wspominamy nasz wielki dzień.

Podczas wszystkich tych okazji staramy się pięknie wyglądać i zostać zapamiętanymi w dobrej formie – w eleganckich ubraniach, ładnych fryzurach i starannych makijażach. Te szczęśliwe momenty wywołują uśmiechy na naszych twarzach – to właśnie podczas takich uroczystości jesteśmy najlepszymi wersjami siebie i te momenty warto uwiecznić.

fotografia rodzinna

Dlaczego jeszcze warto zrobić sobie rodziną sesję?

Fotograficzne sesje rodzinne pozwalają na systematyczne uzupełnianie rodzinnego albumu wręczonego w przyszłości naszym potomkom. Zdjęcia rodzinne robione rok po roku lub w odstępie kilku lat, a później kompilowane w film lub pokaz slajdów są fantastycznym sposobem zaprezentowania, jak nasza rodzina zmieniała się na przestrzeni lat. Dodatkowo zdjęcia z profesjonalnej sesji prezentują się znacznie lepiej niż te robione amatorsko. Doświadczony fotograf potrafi stworzyć odpowiednią kompozycję, korzystać ze światła, podpowiadać pozy i fotografować tak, byśmy wyszli na zdjęciach korzystnie. Nowoczesne programy graficzne pozwalają mu też obrabiać zdjęcia – retuszować je, dodawać potrzebne elementy lub usuwać te, których nie chcemy na zdjęciach.

Piękna sesja rodzinna może być też wykorzystana do ozdobienia domu – zdjęcia możemy umieścić w antyramach i udekorować nimi ścianę tak, by każdy, kto odwiedza nasz dom, mógł je podziwiać. Dobrze jest wracać z nostalgią do zdjęć z dawnych dobrych czasów, zaśmiewać się do rozpuku ze swoich dziwnych min i komentować fryzury lub ubrania, które dawno wyszły już z mody. Powrót do takich rodzinnych zdjęć to prawdziwa wycieczka w przeszłość.

Ile kalorii mają wigilijne potrawy, czyli obfitość na świątecznym stole

Święta Bożego Narodzenia to czas nie tylko relaksu i spotkań z rodziną, ale również pysznego jedzenia, na które wiele osób czeka z utęsknieniem cały rok. Świąteczne dania bywają jednak dość kaloryczne, o czym w szczególności powinny pamiętać osoby dbające o smukłą linię lub będące na diecie redukcyjnej. Z tego artykułu dowiesz się, ile kalorii mają popularne potrawy wigilijne.

Barszcz czerwony z uszkami

Potrawy tej nie może zabraknąć na żadnym stole wigilijnym. Barszcz przyrządzany jest z buraków, które posiadają wiele właściwości prozdrowotnych.

Dodatek uszek, czyli charakterystycznych pierożków z nadzieniem grzybowym, jednak znacznie podnosi kaloryczność tej potrawy – w średniej wielkości porcji barszczu z uszkami (280 g) znajduje się około 230 kcal.

Kapusta z grzybami

Świąteczna kapusta z dodatkiem aromatycznych grzybów zalicza się do stosunkowo mało kalorycznych potraw.

W standardowej porcji, czyli ok. 200 g tego dania, znajduje się około 90 kcal.

Pierogi z grzybami

Zdecydowanie więcej kalorii niż kapusta z grzybami mają pierogi z grzybami.

Farsz składa się zwykle z grzybów, które wcześniej zostały podsmażone na tłuszczu, z dodatkiem cebulki. Jeden pieróg zawiera około 85 kcal, co przy 4 sztukach daje już 340 kcal.

Ryba po grecku

To jedno z tradycyjnych dań wigilijnych jest nie tylko pożywne, ale również zdrowe.

Ryba przyrządzona jest w towarzystwie warzyw takich jak marchew, pietruszka, seler czy cebula.

Jeśli chodzi o kalorie, to porcja 200g zawiera ok. 200 kcal.

Śledzie w śmietanie lub oleju

Kolejna rybna przekąska wigilijna to śledź, który może być podawany zarówno w zalewie olejowej, jak i w śmietanie.

Sam śledź nie jest bardzo kaloryczny ale olej lub śmietana już tak. Danie to praktycznie nie zawiera węglowodanów, lecz głównie tłuszcze i białko.

W porcji ok. 100 g śledzia w oleju znajdują się aż ok 300 kcal. Podobnie będzie w przypadku śledzia w śmietanie.

Karp smażony

To potrawa bogata w tłuszcz. Sam karp należy do tłustych ryb, a użyty do smażenia olej jeszcze zwiększa ilość tego składnika w porcji.

Porcja fileta o wadze 130 g dostarcza organizmowi około 240 kcal.

Kompot z suszu

Idealny dodatek do wigilijnej wieczerzy doskonale poprawia trawienie.

Kompot przyrządzony jest z suszonych owoców takich jak gruszki, jabłka, śliwki, dodatkowo dosładzany cukrem lub miodem.

W jednej szklance, czyli ok. 200 ml takiego napoju, znajdziemy ok. 200 kcal.

Kutia

Tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, która często pojawia się na polskim stole wigilijnym.

To danie na bazie gotowanej pszenicy, maku, rodzynków, migdałów i miodu, dlatego kaloryczność porcji jest dość wysoka, bo znajdziemy tam aż 550 kcal na 100 g.

Groch z kapustą

Z kolei ta potrawa to danie przyrządzone z gotowanego grochu i kiszonej kapusty zazwyczaj z dodatkiem tłuszczy, np. smalcu.

W jednej łyżce stołowej potrawy znajdziemy około 145 kcal.

Keks

Na stole wigilijnym nie może zabraknąć tradycyjnego ciasta, jakim jest keks.

Wypiek ten zawiera dużą ilość bakalii, które wpływają na kaloryczność ciasta. Jego niewielka porcja dostarcza aż ok. 400 kcal,

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa pojawia się na stole wigilijnym jako zamiennik barszczu lub jako kolejne danie.

Czysta, nie zabielana zupa grzybowa jest dość niskokaloryczna, bo ma tylko 30 kcal na 100 g.

Natomiast standardowej wielkości porcja podana ze śmietaną i dodatkami w postaci makaronu dostarczy nawet 300 kcal.

Piernik

To aromatyczne ciasto, najczęściej przekładane powidłami i udekorowane polewą czekoladową dostarczy nam w jednej porcji około 215 kcal.

Makowiec

Kolejne tradycyjne ciasto świąteczne również obfituje w kalorie, których najwięcej jest w masie makowo-bakaliowej, a nie zaś w samym cieście (drożdżowym lub biszkoptowym). Jedna porcja makowca o wadze 60 g to około 210 kcal.

Kotlet schabowy i mielony

Kotlety z reguły nie goszczą na wigilijnym stole natomiast są często jedzone podczas świątecznych obiadów.

Jeśli chodzi o mięsa podawane najczęściej w pierwszy i drugi dzień świąt, to kotlet schabowy w panierce dostarczy nam ponad 400 kcal, natomiast mielony – połowę mniej, bo ok. 200 kcal.

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa wykonana z gotowanej marchewki, groszku i kukurydzy w puszce, ogórków kiszonych, ziemniaków, jajek i majonezu to około 70 kcal w porcji o wadze 100 g.

Standardowa porcja waży ok. 200 g czyli zawiera ok. 140 kcal.

Bigos

To danie wykonane z kapusty kiszonej oraz różnych rodzajów mięs.

Porcja bigosu o wadze 200 g dostarcza około 250 kcal.

Nawet 3000 kcal podczas kolacji wigilijnej

Wiedząc już, ile kalorii mają poszczególne dania wigilijne i świąteczne można łatwiej kontrolować dostarczane podczas wieczerzy kalorie.

Podliczmy więc ile kalorii możemy spożyć podczas tradycyjnej jedenasto-daniowej kolacji wigilijnej:

 • barszcz czerwony z uszkami – 230 kcal
 • kapusta z grzybami – 90 kcal
 • pierogi z grzybami (3 szt.) – 255 kcal
 • ryba po grecku – 200 kcal
 • porcja śledzi w śmietanie lub oleju – 300 kcal
 • karp smażony – 240 kcal
 • kompot z suszu – 200 kcal
 • porcja kutii – 550 kcal
 • porcja grochu z kapustą (dwie łyżki) – 290 kcal
 • porcja keksu – 400 kcal
 • porcja piernika – 215 kcal

Razem daje nam to prawie 3000 kcal (dokładnie 2970) ale pamiętajmy, że wszystko zależy od naszego umiaru i wielkości porcji. 3000 kcal to już i tak sporo więcej niż zalecane całodzienne spożycie dla większości ludzi.

Nie popadajmy jednak w obsesję i pamiętajmy o tym, że święta Bożego Narodzenia są raz w roku i warto spróbować każdego dania, nawet w niewielkiej porcji.

O autorze

Artykuł przygotował Marcin Piotrowicz, twórca serwisów wszystkoojedzeniu.pl i calories-info.com, publikujących informacje o kaloriach, wartościach odżywczych i właściwościach zdrowotnych produktów spożywczych.

W Leżajsku powstanie miasteczko ruchu drogowego?

Systematycznie przeobraża się baza leżajskiej oświaty. Poczynając od 2016 r. łączne nakłady miasta na inwestycje i remonty w szkołach i przedszkolach wyniosły ponad 5,1 mln zł, w tym udział środków zewnętrznych – 1,3 mln zł. 2 września uczniowie i nieco młodsi mieszkańcy wrócili do odmienionych miejskich placówek: oto Przedszkole Miejskie nr 3 (i mieszczący się w nim żłobek) zyskało nowe bezpieczne ogrodzenie, a w Szkole Podstawowej nr 1 w pięciu salach lekcyjnych pojawiły się nowe wykładziny podłogowe, zaś w szkolnej kuchni – nowoczesna posadzka.

Odrestaurowano nawierzchnię ulicy Grunwaldzkiej i dawne boisko, na którym docelowo powstanie miasteczko ruchu drogowego. Dzięki rozbiórce 2 starych zagrzybionych budynków, udało się także rozpocząć porządkowanie szkolnego podwórka. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 2 (budynek byłego gimnazjum) dobiegł końca remont stołówki oraz roboty modernizacyjne segmentu sportowego obejmujące korytarz i zaplecze: szatnie, toalety i magazyny sprzętu sportowego. Ukończona została również budowa drogi wewnętrznej, która za przyczyną dodatkowego wyjazdu do ulicy Skłodowskiej umożliwiła wprowadzenie na terenie szkoły nie tylko ruchu jednokierunkowego, ale także zdecydowanie usprawniła cały układ komunikacyjny w rejonie tej placówki.

ź: Biuletyn Miejski

OTWARCIE po raz drugi, czyli leżajszczanie kontra teatr

Sukces ubiegłorocznej edycji Festiwalu Teatralnego OTWARCIE zachęcił organizatorów do ponownego zaoferowania leżajszczanom spotkania z teatrem. Od 23 do 26 listopada scena kameralna Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku gościła artystów, którzy zaserwowali widzom szerokie spektrum wrażeń.

Jako pierwszy na scenie MCK wystąpił wrocławski Teatr A+A, który zaprezentował spektakl pt. „Związek otwarty”. Autorami sztuki są: noblista z 1997 r. Dario Fo oraz jego żona Franką Rame. Utwór został napisany w duchu komedii dell’arte i przedstawia historię małżeństwa w średnim wieku, które od dłuższego czasu przechodzi kryzys. Mąż wyznaje ideę związku otwartego i ze szczegółami opowiada żonie o swoich romansach. Kobieta przeżywa załamanie nerwowe, ale potem sama próbuje wcielić tę ideę w życie, co z kolei nie odpowiada mężowi. Anna Skubik i Arkadiusz Cyran niezwykle sugestywnie odegrali role znudzonych sobą małżonków, co przełożyło się na aplauz publiczności. Idealnym tłem dla małżeńskich potyczek była muzyka na żywo w wykonaniu Sylwestra Różyckiego.

24 listopada ze spektaklem „Pewniak” wystąpił znany z serialu „Barwy szczęścia” Sebastian Cybulski. „Pewniak” to historia zmagań człowieka z uzależnieniem od hazardu. Główny bohater Sławomir Głodek nie potrafi powstrzymać się przed obstawianiem meczy nawet w dniu ślubu, mimo że wcześniej postanowił z tym skończyć. Prowadzi to do nieuniknionej katastrofy, nad którą Głodek próbuje usilnie zapanować.

W niedzielne popołudnie, 25 listopada, na spotkanie z teatrem zaprosiła jego miłośników Grupa Teatralna BARATARIO, która zaprezentowała spektakl „Szafa”. Aktorzy dali popis swoich najlepszych umiejętności wcielając się w rolę duchów wychodzących z szafy. Było zabawnie, z polotem i pasją, więc nic dziwnego, że sztuka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.

W roku bieżącym, podobnie jak w poprzednim, organizatorzy festiwalu zrobili ukłon także w stronę wielbicieli muzyki. Na scenie widowiskowej MCK wystąpiła grupa Guitars Organ Night, która obok popularnych jazzowych standardów, zaprezentowała swoje kompozycje. Zespół, tworzą: Tomasz Stężalski (gitara), Wojciech Tramowski (gitara), Mateusz Pęcak (perkusja) i Kajetan Galas (organy Hammonda). Z grupą gościnnie wystąpił wokalista Daniel Lipiec.
Poniedziałkowe przedpołudnie upłynęło pod znakiem teatru dla dzieci. Teatr kukiełkowy NEMNO, którego twórcą jest aktor rzeszowskiego Teatru Maska Henryk Hryniewiecki, wystąpił z opowieścią o Czerwonym Kapturku.

Frekwencja podczas tegorocznej edycji festiwalu każe przypuszczać, że jego organizatorzy również i w przyszłym roku zaproszą leżajszczan do interakcji z teatrem. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko cierpliwie czekać i kibicować inicjatywom, które niosą ze sobą obietnicę wysiłku intelektualnego. Tego nigdy za wiele.

ź: Starostwo Powiatowe
Fot. Tomasz Pytko