Wsparcie rodzin w świetlicach na terenie Gmina Kuryłówka

Gmina Kuryłówka realizuje projekt pt.”Wsparcie rodzin w świetlicach na terenie Gminy Kuryłówka” nr RPPK.08.04.00-IP.01-18-21/17 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa  VIII Integracja Społeczna, Działanie nr 8.4 Poprawa dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.

Projekt będzie realizowany od 2018-02-01 do 2020-01-31.

Celem głównym projektu jest rozwinięcie systemu usług społecznych poprzez rozszerzenie oferty wsparcia w opiece i wychowania dzieci oraz realizację specjalistycznego wsparcia w świetlicach na terenie Gminy Kuryłówka rodzin przeżywających problemy opiekuńczo wychowawcze, zagrożonych problemem ubóstwa lub wykluczeniem społecznym.

Całkowita wartość projektu: 1 023 046,25 zł.

Dofinansowanie: 951 406,25 zł.

Wkład własny Gminy niepieniężny: 71 640,00 zł.

UG Kuryłówka

W Ożannie powstaje ośrodek sportowo-rekreacyjny dla zawodników Stali Rzeszów

Zalew nad Ożanną stanie się wkrótce miejscem wypoczynku i treningów żużlowców Żurawi, bowiem nowy właściciel Stali Rzeszów- Ireneusz Nawrocki – finalizuje inwestycję, jaką jest zakup ośrodka sportowo-rekreacyjnego. Klub ma już w tym miejscu swoje domki i korty tenisowe, jednak planowane jest znaczne powiększenie ośrodka oraz uzupełnienie go o nowe elementy.

Nawrocki zdradza, że będą tu dominować sporty motorowe, z wykorzystaniem tego, iż ośrodek znajduje się tuż przy jeziorze. Powstaną tory żużlowe, gokartowe oraz motocrossowe a także wyciągarka do nart wodnych. Z nowopowstałego miejsca rekreacji skorzystać będą mogli również i kibice, gdyż wybudowany zostanie budynek noclegowy dla nawet stu osób. Całość powstanie na 5-hektarowej działce. Ożanna zacznie więc na nowo żyć.

Autor: Nadia

 

 

Powiatowy Festiwal Piosenki MIKOŁAJ 2017

Kiedy zbliża się grudzień każde dziecko wypatruje wizyty św. Mikołaja. Jak się okazuje, istnieje jednak sposób na skrócenie czasu oczekiwania na wymarzone prezenty, by upłynął przyjemniej i ze śpiewem na ustach. Trzeba przyznać, że podobne odliczanie trwało w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce, za sprawą Powiatowego Festiwalu Piosenki MIKOŁAJ. Śmiało można zaliczyć go do jednego z większych wydarzeń kulturalnych naszej gminy, cieszącego się dużą popularnością wśród licznych delegowanych jednostek, szkół, ośrodków kultury czy samych dzieci. Przez dorosłych postrzegany być może jako kolejny konkurs piosenki, jednak dla występujących to wyczekiwany dzień, w którym będą mieli możliwość stanąć na scenie, pokonać stres i poddać się ocenie Jury.

Do rywalizacji przystępują soliści, którzy po raz kolejny prezentują swój kunszt wokalny w przeglądach, ale również tacy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z karierą muzyczną. Jest to także sygnał dla realizatorów festiwalu, że praca, jaką wkładają w to przedsięwzięcie spotyka się z uznaniem i wyłania nowe talenty. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu wpłynęło niemalże 50 zgłoszeń.

W środę, 29 listopada w sali widowiskowej w Kuryłówce o godz. 15.00 usłyszano pierwsze popisy solistów w eliminacjach wstępnych. Przesłuchania przebiegały w trzech kategoriach wiekowych: kategoria I – kl. 0-III SP, kategoria II – kl. IV-VI SP i kategoria III – kl. VII SP i gimnazjum. Oprócz gospodarzy, goszczono wokalistów z gminy i miasta Leżajsk, miasta i gminy Nowa Sarzyna oraz gminy Grodzisko Dolne. Jury w składzie: Ewelina Brudniak, Ewelina Wiatr, Janusz Szpila i Łukasz Grabowski wyróżniło 18 uczestników, którzy otrzymali szansę do kolejnych zmagań w niedzielnym finale.

Jak podkreślali oceniający – niełatwym zadaniem było jednoznaczne wskazanie najlepszych, ze względu na to, że występy były dopracowane w najmniejszym szczególe. Wspomniane wcześniej przygotowanie można było dostrzec także przez wyszukany i różnorodny repertuar, na który składały się utwory w większości mało znane, lecz efektowne i trafione oraz te wielokrotnie słyszane, czyli tzw. klasyki piosenki dziecięcej i młodzieżowej. Było widowiskowo, ambitnie i z humorem. Każdy słuchacz znalazł swojego faworyta wedle indywidualnych upodobań. Po wielu emocjach, jakie towarzyszyły nie tylko występującym nadszedł czas na finał.
Pierwszy grudniowy śnieg – jak na czas mikołajkowy przystało – pięknie witał każdą przybyłą osobę na festiwal, wprowadzając w magiczny i uroczysty klimat. 3 grudnia, w niedzielne popołudnie sala zgromadziła liczną publiczność. Zasiedli na niej zaproszeni goście, mieszkańcy, a przede wszystkim rodziny, instruktorzy, koleżanki i koledzy wyłonionych podczas eliminacji wokalistów, by ich wspierać i mocno dopingować.

Podczas niedzielnych zmagań wokalnych w jury zasiedli: Wojciech Jakubiec, Iwona Josse – Jakubiec oraz Ewelina Wiatr. W przerwie, podczas obrad jury, zapewniono widzom atrakcje m.in. występ iluzjonisty Przemysława Wilka. Nie mogło zabraknąć również samego Mikołaja, który obdarowywał wszystkich słodkościami. Podczas festiwalu rozstrzygnięto także Gminny Konkurs „Mistrz Ortografii”, którego tytuł zdobyła Natalia Pęcak – uczennica kl. II gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Kuryłówce. Oceniając  zdolności wokalne, interpretację utworu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny, jury postanowiło wyłonić następujących zwycięzców tegorocznej XX edycji Festiwalu Piosenki MIKOŁAJ:

Kategoria I:
I miejsce – Kotuła Marcel (MCK w Leżajsku)
II miejsce – Szpetnar Zofia ( GOK w Kuryłówce)
III miejsce – Szczypta Oliwia (GOK w Kuryłówce)

Wyróżnienia: Kotula Filip, Parobek Nikola, Masełek Julia, Wnuk Tomasz (GOK w Kuryłówce).

Kategoria II:
I miejsce – Socha Dominika (GOK w Kuryłówce)
II miejsce – Socha Aneta (GOK w Kuryłówce)
III miejsce – Dziechciarz Aleksandra ( GOK w Kuryłówce)

Wyróżnienia: Jachimowicz Anna (GOK w Kuryłówce), Kotulska Wiktoria (SP w Kuryłówce), Węglarz Antoni (SP w Sarzynie ).

Kategoria III:
II miejsce ex aequo – Kostek Aleksandra (SP w Sarzynie ), Piech Jacek (SP w Nowej Sarzynie)
III miejsce – Kotulski Kamil (GOK w Kuryłówce)

Wyróżnienie: Szozda Aleksandra (Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Leżajsku )

Nagrodę główną Grand Prix zdobyła Hejda Paulina (Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Leżajsku) z piosenką „Straszydło”. Główną nagrodę, czyli rower wręczył zwyciężczyni przewodniczący Rady Gminy Kuryłówka Stanisław Kotulski.

Zgodnie z tradycją przyznano także Nagrodę Publiczności, którą największą liczbą głosów zdobył  Filip Kotula piosenką „Zimny drań” (GOK w Kuryłówce). Maskotkę słonia strażaka wręczył prezes OSP im. J. Szczęsnego w Kuryłówce Kazimierz Rup. Wśród głosujących przeprowadzono losowanie karnetów na pizzę.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom i darczyńcom: Gminie Kuryłówka, Powiatowi Leżajskiemu, Bankowi Spółdzielczemu w Leżajsku, ZGK Sp. z o.o. w Kuryłówce, OSP im. Józefa Szczęsnego w Kuryłówce, Pizzerii „Słoneczna California”.

 

ZATRZYMANI NA GORĄCYM UCZYNKU

W ostatnim czasie leżajscy policjanci pracowali nad sprawą uprawy konopi indyjskich, ukrytej w masywie leśnym. Działania policjantów doprowadziły do zatrzymania na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, jeden z powiatu jarosławskiego, a drugi z przeworskiego. Mężczyźni w chwili zatrzymania mieli przy sobie ponad 1,5 kg świeżo ściętych roślin konopi indyjskich tzw. topów.

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego w niedziele podczas wykonywania czynności w sprawie uprawy konopi indyjskich w masywie leśnym na terenie gminy Kuryłówka, zatrzymali w miejscowości Kolonia Polska samochód osobowy. W pojeździe znajdowali się dwaj 29-letni mężczyźni, jeden z powiatu jarosławskiego, drugi z przeworskiego. Policjanci w czasie kontroli samochodu ujawnili ukryty w pojeździe czarny worek foliowy, a w nim ponad 1,5 kg świeżo ściętymi roślinami konopi indyjskich tzw. topów. Rośliny zabezpieczono, a mężczyzn zatrzymano w policyjnym areszcie.

Śledczy postawili im zarzuty uprawy konopi indyjskich innych niż włókniste oraz ich przetwarzanie. W trakcie przesłuchania obaj przyznali się do zarzucanych przestępstw i złożyli wyjaśnienia.

Sprawcom za powyższe przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

ź: KPP Leżajsk

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała DEFIBRYLATOR 

Ochotnicza Straż Pożarna w Kuryłówce otrzymała od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy DEFIBRYLATOR – urządzenie medyczne, służące do przeprowadzania zabiegu defibrylacji serca.

Urządzenie otrzymaliśmy z inicjatywy druha Piotra Dziechciarza, który napisał wniosek o przekazanie sprzętu. Wniosek poparty był tym, że w szeregach OSP Kuryłówka jest ośmiu ratowników posiadających przeszkolenie z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, mających wiedzę i umiejętności do udzielania pierwszej pomocy oraz obsługi tego rodzaju urządzeń.

Defibrylator jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze, wystarczy krótkie szkolenie, aby użyć go
w odpowiedni sposób.

Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce
i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kuryłówce jest jedyną jednostką w powiecie leżajskim, która posiada takie urządzenie.

Włamanie do sklepu i baru w Ożannie

Dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku przyczynił się do zatrzymania 18-letniego mieszkańca gminy Kuryłówka. Mężczyzna podejrzany jest o usiłowanie włamania do sklepu i baru w Ożannie.

Dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, w czasie pracy ustalił, że to 18-letni mieszkaniec gminy Kuryłówka usiłował się włamać do sklepu i baru w Ożannie. Do przestępstwa doszło w nocy, 4 października br.

Leżajscy policjanci zatrzymali mężczyznę. Śledczy przedstawili mu zarzuty usiłowania włamania. 18-latek przyznał się do popełnienia tych przestępstw, złożył wyjaśnienia. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

73 rocznica wydarzeń na Kalówce

Wójt Gminy Kuryłówka, Parafia Rzymsko-Katolicka w Tarnawcu, GOK w Kuryłówce oraz GBP w Kuryłówce zapraszają na uroczystą mszę świętą w 73 rocznicę wydarzeń na Kalówce z cyklu „…by pokolenia pamiętały…” Msza odbędzie się 25 czerwca 2017 r. o godz. 11:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa w Tarnawcu, po czym nastąpi montaż – słowno-muzyczny w wykonaniu Teatru Dramatycznego oraz Chóru Męskiego GOK w Kuryłówce. Po wszystkim nastąpi uroczyste złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku na „Kalówce”

 

72. Rocznica Bitwa pod Kuryłówką




Muzeum Ziemi Leżajskiej wraz z Urzędem Gminy Kuryłówka oraz Narodowymi Siłami Zbrojnymi było organizatorem tegorocznych obchodów 72. Rocznicy Bitwy pod Kuryłówką, które odbyły się 7 maja br. Uroczystości miały na celu upamiętnienie ofiar jednej z największych bitew stoczonych przez Żołnierzy Wyklętych oraz przypomnienie tej jakże istotnej dla lokalnego społeczeństwa historii.

W nocy z 6 na 7 maja 1945 roku na teren Kuryłówki wkroczyły oddziały NKWD, których zadaniem było odnalezienie zbiegłych dezerterów Trzeciego Samodzielnego Operacyjnego 3 Brygady Wojsk Wewnętrznych z Biłgoraja oraz likwidacja zbrojnego podziemia. Ostrzelanie sowieckich pojazdów dzień wcześniej oraz starcie z patrolem oddziału Stanisława Pelczara, pseudonim „Majka” spowodowały, iż Sowieci wkroczyli na teren Kuryłówki w zwiększonym składzie. Dowództwo Narodowej Organizacji Wojskowej miało dwa wyjścia- odejść za San lub podjąć walkę. Postanowiono walczyć.

Naprzeciw wroga oprócz oddziału „Majki” stanął oddział Bronisława Gliniaka „Radwana”, Franciszka Kazuba „Lisa”, Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” i Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”. To oni zapisali się na kartach historii jako Ci, którzy odparli atak enkawudzistów, w największej bitwie powojennego podziemia. Ponad ośmiogodzinna bitwa, dzięki dobremu wyszkoleniu i znajomości terenu, zakończyła się zwycięsko. Sowieci jednak w odwecie następnego dnia spalili w Kuryłówce blisko 300 budynków mieszkalnych i 500 gospodarczych. W tych dniach zginęło siedmiu Polaków a pięciu zostało rannych.

– Muzeum Ziemi Leżajskiej czuje się niezmiernie zaszczycone i dumne z możliwości współpracy przy organizacji takich wydarzeń. Tym samym kontynuujemy naszą misję do utrwalania pamięci o naszej lokalnej historii oraz jednocześnie spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor
Jacek Kwieciński, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Św. Józefa w Kuryłówce. Następnie oddano hołd pochowanym na Cmentarzu Parafialnym w Kuryłówce – Józefowi Zadzierskiemu, ps. „Wołyniak” oraz Janinie Przysiężniak, ps. „Jaga”, składając znicze i wiązanki kwiatów przy grobie i pomniku. Wieńce złożono także pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej, umieszczoną na fasadzie Kościoła. Nawet gwałtowna ulewa nie była w stanie pokrzyżować planów i wszyscy uczestnicy oraz licznie przybyli goście w paradnym przemarszu z udziałem pocztów sztandarowych, grup rekonstrukcyjnych, orkiestry, mażoretek i wojska udali się na plac przy OSP w Kuryłówce, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Na placu przywitano przybyłych gości oraz przypomniano historię wydarzeń sprzed siedemdziesięciu dwóch lat. Zaprezentowały się także grupy rekonstrukcyjne w pełnych umundurowaniach. Przybyłych na uroczystości gości i mieszkańców rozgrzała tradycyjna, wojskowa grochówka, którą częstowali strażacy. W ramach obchodów odbył się także koncert rapera Tadeusza Polkowskiego „Tadka”.