GUN OPEN DAY – strzelnica otwarta dla wszystkich

Regionalne Centrum Wyszkolenia Strzeleckiego zaprasza na GUN OPEN DAY 4 – Strzelnica Otwarta dla Wszystkich. Oferta kierowana jest dla osób, które nie miały jeszcze nigdy kontaktu lub mają niewielkie obycie z bronią oraz dla tych, którzy posiadają własną broń i chcą doskonalić swoje umiejętności, pod okiem doświadczonego instruktora.

➡Impreza ma charakter otwarty, jednakże uczestnicy muszą bezwzględnie przestrzegać regulaminu strzelnicy❗
➡Osoby nie posiadające broni, w cenie biletu mają zapewnioną opiekę instruktora, prowadzącego strzelanie, wynajem dowolnego rodzaju oraz ilości broń, ciepły posiłek, kawa, herbata.
Amunicja do danych jednostek broni,
płatna jest dodatkowo według cennika
(dodatkowo płatne są także, tarcze strzeleckie).
➡Osoby z własną bronią i amunicją w cenie biletu mają zapewnione stanowisko strzeleckie, prowadzącego strzelanie, opiekę instruktora, ciepły posiłek, kawa, herbata.
➡Wszystkie osoby, które zakupiły bilet mogą przebywać na strzelnicy do momentu zakończenia imprezy.
➡Cena biletu wynosi 25zł od osoby

Więcej informacji na temat GUN OPEN DAY 4
www.rcws.p

20. Akcja „Polacy-Rodakom”

Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Leżajsku zapraszają do włączenia się do akcji „Polacy – Rodakom”. Jest to już 20. edycja akcji, polegającej na zbiórce darów, przygotowaniu paczek świątecznych i przekazaniu ich naszym Rodakom mieszkającym za wschodnią granicą.

Zbieramy:

 • żywność z długim terminem przydatności do spożycia: słodycze, herbatę, kawę, kakao, cukier, konserwy, makaron, kasze, ryż, mleko w proszku itp.
 • artykuły szkolne i plastyczne, małe zabawki – pluszaki.

Miejsca Zbiórek:

 • Muzeum Ziemi Leżajskiej przy ul. Mickiewicza 20A,
 • sklepach z terenu powiatu leżajskiego uczestniczące w akcji.

Akcja trwa w terminie: 15-30 listopada br.
W tym czasie szczególnie w weekendy, uczniowie szkół i członkowie organizacji uczestniczący w akcji będą w sklepach przeprowadzać zbiórkę darów.

Patronat honorowy nad akcją obejmuje Starosta Leżajski Marek Śliż.

Patronat medialny:

 • TVP3 Rzeszów,
 • Polskie Radio Rzeszów,
 • Radio Via.

Partnerami akcji są:

 • Smak Górno,
 • Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku,
 • Jednostka Strzelecka 2035 Leżajsk,
 • Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Podkarpacka Hufiec Leżajsk,
 • Młodzież Wszechpolska Koło Leżajsk,
 • Kibice Pogoni Leżajsk,
 • i inni.

 

Groźny wypadek w Brzózie Królewskiej

Dziś w godzinach popołudniowych (ok. godz. 16:00) w miejscowości Brzóza Królewska (nieopodal stacji paliw) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki BMW oraz Audi.

Z relacji świadka dowiadujemy się, że prawdopodobną przyczyną wypadku był wystrzał opony w jednym z aut. W akcji ratowniczej uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej PSP Leżajsk oraz OSP Brzóza Królewska. Na miejsce dotarła także karetka pogotowia oraz policja.

Aktualnie droga jest już przejezdna.

fot. Łukasz Cisek

 

 

Pierwsze w mieście aktywne przejście dla pieszych

Na ulicy Skłodowskiej (naprzeciw dawnego wejścia do Zespołu Szkół Licealnych), pojawiło się (pierwsze w mieście) aktywne przejście dla pieszych wyposażone w lampy ostrzegawcze i czujniki ruchu; w chwili zbliżania się i przechodzenia przez nie pieszego uruchamiają się tzw. kocie oczka (wmontowane w nawierzchnię jezdni sygnalizatory pulsacyjne ostrzegające kierowców o nadchodzącym przechodniu).

Całość zasilana jest energią słoneczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo nawierzchnia jezdni przed przejściem została pokryta czerwoną, chemoutwardzalną i grubowarstwową masą o podwyższonej szorstkości, co pozwala na skrócenie drogi hamowania i poprawę bezpieczeństwa pieszych. Dodatkowo zamontowano 21 stylizowanych słupków z łańcuchami.

Znacząco polepszyło się też bezpieczeństwo w obrębie dwóch przejść dla pieszych: na ul. 11 Listopada przy Szkole Podstawowej nr 3 wyposażono je w aktywny znak „kroczącego ludzika” i czujniki ruchu. Natomiast kolejne – przy ul. Skłodowskiej, na wysokości dawnego gimnazjum, pokryte zostało chemoutwardzalną warstwą w czerwono-białe pasy. Prace wykonano nakładem 55 tys. zł. Na wiosnę w szkole podstawowej nr 3 wyremontowano szkolny plac zabaw oraz położono na nim nową poliuretanową nawierzchnię. Wartośc robót – 80 tys. zł.

PKS Leżajsk obsłuży MKS Rzeszów?

Znalazły się pieniądze dzięki czemu rozstrzygnięto przetargu Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa.

10 października związek gmin spod Rzeszowa zaakceptował ofertę PKS Leżajsk. Dziewięć gmin spod Rzeszowa tj. Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn postanowiły zrezygnować kilka lat temu z porozumienia komunalnego z Rzeszowem w zakresie organizacji komunikacji i wzięły sprawy w swoje ręce.

Rozpoczęto poszukiwania nowego operatora, który będzie musiał zapewnić we własnym zakresie 30 autobusów. Połowa z nich ma spełniać min. normę Euro 3, a reszta co najmniej Euro 4. Każdy z nich ma umożliwiać podroż min. 60 pasażerom, w tym nie mniej niż 32 na miejscach siedzących. Wśród nich przynajmniej pięć musi posiadać klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, a nie mniej jak 10 być przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych.

27 września pojawił się jedyny oferent w przetargu co ciekawe nie był nim należący do związku PKS Rzeszów, było nim Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Leżajsku. Zadaniem przewoźnika będzie m.in. obsługa 39 linii MKS (w tym nowych tras, które mają dopiero zostać uruchomione) przy użyciu 54 wspomnianych nowych autobusów należących do ZG „PKS”.

Propozycja przygotowana przez nowego przewoźnika za roczne przewozy opiewa na 30 960 000 zł brutto. Jednak proponowana oferta to ponad dwukrotnie przekroczony budżet jaki przygotował  na ten cel ZG PKS. To 13 440 000 zł brutto, czyli 2,60 zł/wzkm netto.

Nowe autobusy w najbliższym czasie pojawią się na liniach. Pierwsze wozy można było zobaczyć na nich już w poniedziałek. Pełna obsługa wszystkich planowanych 39 linii ma nastąpić w ciągu 60 dni od podpisania umowy. Do tego czasu poszczególne linie będą uruchamiane przez przewoźnika sukcesywnie.

Leżajszczan wytworzył susz roślinny o łącznej wadze ponad 184 gramów

Leżajscy policjanci ustalili, a następnie zatrzymali 23-letniego mieszkańca powiatu leżajskiego, który we wrześniu br. wytworzył znaczną ilość środka odurzającego w postaci suszu ziela konopi indyjskich tzw. marihuany. W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania policjanci ujawnili i zabezpieczyli susz roślinny o łącznej wadze ponad 184 gramów.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku uzyskali informacje, że 23-letni mieszkaniec Leżajska jest w posiadaniu środków odurzających w postaci marihuany. W trakcie przeszukania pomieszczeń użytkowanych przez mężczyznę, policjanci potwierdzili wcześniej uzyskane informacje oraz ujawnili susz roślinny o łącznej wadze 184,61 g. Badania potwierdziły, że ujawniony i zabezpieczony susz to marihuana. Sprawca wskazał funkcjonariuszom miejsce zbioru konopi indyjskich. W czynnościach przeszukania uczestniczył pies służbowy z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, który wskazywał miejsca ukrycia środków odurzających.

23-letni sprawca usłyszał zarzuty wytwarzania i posiadania środków odurzających. Przyznał się do zarzucanych mu przestępstw, złożył wyjaśnienia, w których opisał okoliczności ich popełnienia.

Wypadek na obwodnicy leżajskiej

W dniu wczorajszym, ok godz. 15.30 doszło do wypadku na leżajskiej obwodnicy (łącznik z ul. Władysława Jagiełły). Przyczyną wypadku było najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa przez jednego z kierowców. Ranne są dwie osoby – informuje GDDKiA.

W miejscu zdarzenia wprowadzono ruch wahadłowy, który trwał około 2,5 godziny.