Dlaczego przez cały dzień nad Leżajskiem lata helikopter – znamy odpowiedź!

W dniu dzisiejszym odbyło się oficjalne otwarcie lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało przy leżajskim szpitalu.

27 lipca Urząd Lotnictwa Cywilnego wyraził zgodę na wprowadzenie karty nowego lądowiska H334 Leżajsk do Instrukcji Operacyjnej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w związku z czym lądowisko zostało dopuszczone do wykonywania operacji lotniczych przez śmigłowce LPR przez całą dobę.

W dniu dzisiejszym trwa tzw. oblatywanie lądowiska, dlatego też mieszkańcy Powiatu Leżajskiego mogą zobaczyć na niebie przelatujący co chwilę helikopter.

Wypadek w Piskorowicach.

Dziś w godzinach popołudniowych kierowca Forda Focusa  w Piskorowicach (okolice szkoły) stracił z nieznanych przyczyn panowanie nad autem, łapiąc pobocze wyleciał z drogi gdzie uderzył w leżący w rowie kamień. Auto przekoziołkowało i uderzyło tyłem w rów, następnie impet uderzenia przeniósł ponownie auto na jezdnię.

Według świadków karetka zabrała jedną osobę, która była nieprzytomna.

 

W kolejnych 30 sklepach i punktach usługowych powiatu leżajskiego można robić zakupy bez gotówki!

W ciągu ostatnich 6 miesięcy w powiecie leżajskim zainstalowano 30 nowych terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. W całej Polsce w ramach Programu do przedsiębiorców trafiło już ponad 65,5 tys. terminali. Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Programu Polska Bezgotówkowa reprezentują ponad 350 rodzajów działalności – przede wszystkim sektor usługowo-handlowy.

Docieramy z Programem Polska Bezgotówkowa bardzo szeroko – zarówno do dużych miast jak i terenów wiejskich. To niezwykle istotne z punktu widzenia gospodarki i obywateli. Płatności bezgotówkowe to kolejne medium cywilizacyjne XXI wieku – dostęp do nich powinien być możliwy wszędzie. Pozwalają obywatelom i przedsiębiorcom bez lęku wchodzić w nowoczesne rozwiązania. Dzięki czemu w dłuższej perspektywie możemy mówić o szybszym tempie wzrostu gospodarczego poszczególnych regionów, – powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Od września rozszerzamy również Program o urzędy i instytucje sektora publicznego m.in. samorządy i urzędy gminne. Tak, aby w każdym punkcie przyjmującym płatności można było płacić bezgotówkowo – bez względu na to czy jest to sklep prowadzony przez prywatnego przedsiębiorcę czy też publiczna szkoła, muzeum lub biblioteka – dodaje
dr Mieczysław Groszek.

Polacy coraz częściej sięgają po płatności bezgotówkowe. Możliwość płacenia kartą jest dostępna w sklepach, punktach usłu­gowych, a także coraz częściej na straganach, w szkołach, przedszkolach i urzędach państwowych. Dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie gotówki, szukać bankomatu, stać w kolejkach i odliczać pieniędzy. Polacy szczególnie polubili płatności zbliżeniowe – bo są szybkie, wygodne i bezpieczne. Płacąc kartą możemy kupić więcej – nie jesteśmy ograniczeni gotówką w portfelu, ale też łatwiej jest nam zarządzać naszymi finansami.

Ponadto dzięki terminalom płatniczym przedsiębiorcy nie tracą czasu na przeliczanie gotówki w kasie, wydawanie reszty czy wizyty w banku. W efekcie mogą skupić się na tym, co najważ­niejsze – czyli na generowaniu przychodów swoich firm. Przedsiębiorcy dostrzegają, że możliwość płacenia kartą jest dla klientów ważna –  chętniej bowiem  korzystają ze skle­pów i punktów usługowych, w których można się w ten sposób rozliczać. Posiadając terminal do akceptacji płatno­ści bezgotówkowych przedsiębiorcy mogą zyskać nowych kupujących, powiększyć przychody i popularność firmy.

Program Polska Bezgotówkowa

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi,
a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Do udziału w Programie uprawnieni są  przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do Programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie 3 terminale. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.

Od 1 września 2018 roku do Programu Polska Bezgotówkowa mogą przystąpić również podmioty sektora publicznego.

Szczegóły znajdą Państwo na stronie: www.polskabezgotowkowa.pl

 

Prezydenta RP Andrzej Duda w przyszłym tygodniu odwiedzi Leżajsk!

11 września 2018 r. (wtorek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami Leżajska (woj. podkarpackie).

Program prasowy:

Leżajsk

godz. 16.55    Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 r. oraz Katastrofy Smoleńskiej (Muzeum Ziemi Leżajskiej, ul. Mickiewicza 20A)

godz.17.00  Spotkanie z mieszkańcami

Planowane wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora prasowego godz. 15:45 – 16.15.Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 13.00Obsługa medialna wyłącznie dla akredytowanych dziennikarzy. Akredytacje (zawierające: imię, nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej, markę i numery rejestracyjne wozów transmisyjnych oraz numer telefonu kontaktowego) przyjmuje Pan Jacek Kwieciński Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej pod adresem e-mail:dyrektor@muzeum-lezajsk.pl do 10 września (poniedziałek) do godziny 13:00. Informacji dotyczących akredytacji oraz obsługi prasowej udziela Pan  Dyrektor Jacek Kwieciński, nr. tel.:  668 903 173.

Informacji nt. udziału Prezydenta RP w uroczystościach udziela Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, Joanna Kloch, tel.: 721 800 665.

STRAŻACY Z OSP W GMINIE LEŻAJSK ZAROBIĄ WIĘCEJ!

To już pewne. Radni Gminy Leżajsk na wniosek wójta jednogłośnie przychylili się do uchwały o zwiększeniu ekwiwalentu dla strażaków. Na ostatniej sesji (21 sierpnia) podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości i zasad wypłaty ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych, uczestniczących w działaniach ratowniczych lub szkoleniu pożarniczym.

Ekwiwalent został więc zwiększony z kwoty 10 zł na 15 zł za każdą godzinę udziału w akcjach ratowniczych i z 5 zł na 8 zł za godzinę szkolenia pożarniczego. Zmiana ekwiwalentu nie była przeprowadzana od 5 lat. W ciągu tego okresu wzrosło przeciętne wynagrodzenie i koszty utrzymania.

ź: GMINNE SYGNAŁY

 

Mobilny punkt PGE w Leżajsku

Ruszyły mobilne strefy informacyjne „Przystanek PGE”. Pojawiają się w centrach miast na terenie działania PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w środę, 29 sierpnia jedna z nich stanie w Leżajsku na Placu przy Miejskim Centrum Kultury.

Między godziną 10 a 16 na najmłodszych będą czekały atrakcje i konkursy. Dla starszych będzie to okazja do rozmowy z ekspertami, zapoznania się z szeroką ofertą produktów PGE Obrót oraz nowoczesnymi udogodnieniami w obsłudze klienta.

Strefy informacyjne składają się z kilku elementów.  W centrum bus z logotypem „Przystanek PGE. Zatrzymaj się u nas”. Przed nim wygodne meble wypoczynkowe z chroniącymi przed słońcem parasolami, a także z balonami PGE. W namiotach ustawiono technologiczne atrakcje, a także nowoczesne ekrany do prezentowania treści informacyjnych.

– Podczas terenowej akcji informacyjnej realizujemy strategię promowania szybkich, prostych, wygodnych i przyjaznych środowisku zdalnych kanałów kontaktu. Mowa głównie o eFakturze i eBOK, czyli biurze obsługi znajdującym się w naszym komputerze albo telefonie. Na różne sposoby pokazujemy, że jesteśmy blisko klientów, którzy coraz częściej potrzebują doradztwa i konsultacji. Zmorą rynku sprzedaży i to nie tylko energii, jest nieuczciwa konkurencja. Takie wydarzenia to bardzo dobra okazja do edukowania, zwłaszcza seniorów, jak nie dać się oszukać  – mówi Dariusz Czuk, prezes zarządu PGE Obrót.

Spółka cały czas rozwija obszar obsługi, w czym kluczową rolę odgrywa proces digitalizacji. Dlatego w mobilnych strefach zostaną wykorzystane nowoczesne tablety. Klienci będą mogli na miejscu zawrzeć umowę albo wybrać usługę. Wszystkie dane zostaną wprowadzone elektronicznie. A podpis złożą specjalnym długopisem na podkładce, dzięki czemu nie zostanie on utrwalony, ale od razu pojawi się w dokumencie w tablecie, pod prowadzonymi danymi. Tworzony w ten sposób  kompletny dokument powstaje bez zmarnowania nawet jednej kartki papieru. W podziękowaniu za przejście na eFakturę albo wybór eBOK, klienci otrzymają sadzonki drzew oraz roślin balkonowych.

Most w Rzuchowie oddany do użytkowania

Most na rzece San w Rzuchowie wymagał przebudowy od dawna. Jego pogarszający się stan spowodował, że kilka lat temu wprowadzono na nim ruch wahadłowy oraz zakaz wjazdu pojazdów o wadze przekraczającej 3,5 tony. Mimo tak kiepskiej kondycji obiektu, kolejne władze powiatu nie podejmowały decyzji o jego przebudowie, uznając przedsięwzięcie za zbyt ryzykowne pod względem realizacji technicznej oraz zabezpieczenia znacznych środków finansowych.

Nowy most to efekt starań obecnego Zarządu Powiatu Leżajskiego, dla którego najważniejszym celem od początku kadencji było zabezpieczenie w budżecie Powiatu niezbędnego wkładu finansowego oraz zdobycie dodatkowych środków finansowych na przebudowę obiektu.

Promesa otrzymana 13 stycznia 2017 r. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dowiodła, że podjęcie ryzyka w kwestii przebudowy mostu było dobrą decyzją. Dokument zagwarantował bowiem dofinansowanie przedsięwzięcia w 80% wartości kwalifikowanej z programu „Usuwanie skutków klęsk żywiołowych”. Całkowita wartość zadania (łącznie z nadzorem inwestycyjnym) wyniosła 11.205.999.01 zł. Kwota dotacji otrzymanej z MSWiA to 7.616.734 zł. Wkład własny Powiatu Leżajskiego wyniósł 3.589.265.01 zł.

Po starym moście wybudowanym ponad 40 lat temu nie ma już śladu. 21 sierpnia br. został przekazany do użytkowania i eksploatacji nowy most, co z pewnością najbardziej ucieszyło mieszkańców m.in. Rzuchowa i Piskorowic, którzy musieli korzystać z mostu w Kuryłówce, co znacznie wydłużało czas dojazdu do pracy, szkół oraz na pola uprawne położone po drugiej stronie rzeki. Przebudowa mostu zyskała status priorytetowy wśród powiatowych inwestycji, ponieważ jest to przeprawa o znaczeniu strategicznym, gdyż przebiega w ciągu drogi powiatowej, która łączy drogę krajową nr 77 z wojewódzką Tryńcza – Tarnogród.

Prace budowlane wykonało konsorcjum firm BANIMEX Sp. z o.o. i AZI – BUD Sp. z o.o. Nadzór inwestorski powierzono firmie MK – Mosty Krzysztof Mac. Przebudowa tak dużego obiektu wymagała przeprowadzenia skomplikowanych operacji, wśród których najbardziej spektakularną było użycie Herkulesa, czyli samojezdnego żurawia o udźwigu 500 ton.

Roboty zakończono w kwietniu 2018 r., jednak próbne obciążenia obiektu wykazały, że jeden z filarów potrzebuje dodatkowego wzmocnienia, co nieco opóźniło udostępnienie obiektu. Po wykonaniu niezbędnych prac most jest już gotowy do użytku.

 

Wyjątkowa gala operowo-operetkowa

Wyjątkowa gala operowo-operetkowa w wykonaniu znakomitych artystów Grupy Operowej Sonori Ensemble. Czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operowe i operetkowe, a także standardy jazzowe i popularne piosenki oprawione barwnym komentarzem to niepowtarzalna podróż muzyczna, pełna emocji i wzruszeń. W trakcie spektaklu zabrzmią najsłynniejsze sceny z oper: „Traviata”, „Carmen”, „Opowieści Hoffmanna”, „Don Giovanni”, „Lakmé”, „Straszny dwór” i wiele innych. Powróci czar dawnego Wiednia ukryty w najpiękniejszych scenach operetkowych z takich przebojów, jak “Księżniczka Czardasza”, usłyszą Państwo także przebojowe pieśni neapolitańskie. Nie zabraknie także wirtuozowskich popisów pianistycznych oraz barwnego słowa wiążącego, które dodają całemu spektaklowi lekkości i uroku. Nadzwyczajny koncert galowy w towarzystwie artystów z Pragi, Krakowa i Wrocławia to niezapomniany wieczór i wspaniała uczta muzyczna! Serdecznie zapraszamy!

Grupa Operowa Sonori Ensemble to zespół artystów operowych z Berlina, Pragi, Krakowa i Wrocławia. Jego członkowie aktywnie występują na scenach europejskich, są ponadto laureatami zagranicznych konkursów wokalnych. Grupa działająca od 2012 roku ma na swoim koncie już niemal 300 koncertów w salach koncertowych, teatrach i innych instytucjach kultury Polsce i za granicą. Do ważniejszych osiągnięć Sonori Ensemble należą: występy z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, trzykrotny występ podczas Nowosolskiej Jesieni Artystycznej, gdzie artyści koncertowali m.in. obok Grupy MoCarta oraz orkiestry Arte dei Suonatori, koncert w ramach prestiżowego cyklu „Wieczory u Attavantich” w Jarosławiu, spektakl „Mozartiada” podczas festiwalu Drama Teatralna w Tarnobrzegu. Artyści gościli także w ramach cyklu „Gwiazdy i Piotrków” w Piotrkowie Trybunalskim. W czerwcu 2015 sukcesem zakończyła się trasa koncertowa z projektem Opera Świętojańska, a w szczególności niepowtarzalny plener na akwenie wodnym Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. Sonori Ensemble stale rozszerza swój skład, czego dowodem była plenerowa gala „Opera pod Gwiazdami” w Sieradzu w 2016 r, gdzie artystom towarzyszyła orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Zdenka Klaudy.

Sonori Ensemble regularnie współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce, goszcząc w teatrach (Teatr Impresaryjny we Włocławku, Teatr Stary w Bolesławcu, Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju), salach koncertowych (m.in. Wrocław, Jelenia Góra, Bytom, Kielce, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Przemyśl, Sanok, Sieradz, Koszalin, Kołobrzeg, Toruń, Świnoujście i wiele innych). Zespół regularnie koncertuje także w przestrzeniach zamkowych (m.in. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek w Rydzynie, Zamek Grodziec, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Zamek Świdwin) oraz w plenerach (m.in. podczas Tarasów Sztuki w Kielcach czy Festiwalu „Muzyka z Kórnika” 2017 na Zamku w Kórniku). Artyści Sonori Ensemble dwukrotnie wystąpili we Włoszech w ramach Arezzo Summer Music Festival, otrzymali także zaproszenia na koncerty we Włoszech, Czechach i na Słowacji. W grudniu 2015 na zaproszenie Accademia Musicale Europea kierowanej przez Danielę de Marco śpiewacy wystąpili w ramach festiwalu „Tra cielo e terra” w Rzymie. W maju 2017 roku Sonori Ensemble otrzymało I Nagrodę podczas konkursu wokalnego International Festival and Contest “Serate Russe in Italia”, który odbył się w Teatro Rossini w Pesaro we Włoszech.

Artyści zaprezentowali się także ostatnio z programem „Mozartiada” w Teatrze w Grudziądzu oraz podczas jesiennej gali musicalowej „Viva America” w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Sonori Ensemble wystąpi także podczas VI Lubuskiego Festiwalu Muzycznego obok takich gwiazd, jak Dmitry Shishkin czy Mietek Szcześniak.

W coraz liczniejszym gronie artystów współpracujących z zespołem Sonori Ensemble znajdują się aktualnie pianiści: Julia Grejtakova (Słowacja, Opera w Koszycach), Zdenek Klauda (Czechy, Opera Narodowa w Pradze), Witold Janusz, Marcin Grabosz, Monika Kruk i Aleksandra Orłukowicz (Wrocław); śpiewacy: Monika Piechaczek (sopran, Wrocław), Radosław Rzepecki (baryton, Sztokholm), Matus Mazar (baryton, Praga) oraz zespoły kameralne: Kwartet Smyczkowy Pakamera, Lejdis String Quartet oraz trio stroikowe Reed Conncetion.

Więcej informacji na stronie: www.sonori.pl