Zespół Szkół w Nowej Sarzynie laureatem konkursu „Akcja Mural – odkryj w sobie muralowca!”

Praca uczniów ze szkoły w Nowej Sarzynie zdobyła nagrodę główną w konkursie plastycznym „Akcja Mural – odkryj w sobie muralowca!”. Zaprojektowany na bazie zwycięskiego konceptu mural pojawi się już w czerwcu na ścianie budynku w Warszawie przy pl. Zawiszy. Zgłoszono 1954 prac przygotowanych przez 19 151 uczniów i nauczycieli. Konkurs zorganizował Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC.

13 stycznia odbyło się posiedzenie komisji jurorskiej „Akcji Mural” – konkursu dla uczniów klas III-VI szkół podstawowych. Zadaniem dla zespołów było przygotowanie projektu muralu promującego bezpieczeństwo na obszarach kolejowych. Przed członkami jury stanęło niezwykle trudne zadanie, ponieważ poziom wielu zgłoszonych prac był niezwykle wysoki.

Jurorzy najwyżej ocenili pracę plastyczną, która wyróżniała się pod względem estetycznym i edukacyjnym, charakteryzowała się oryginalnością oraz pomysłowością autorów. Zwycięzcami „Akcji Mural” zostali uczniowie klasy VI C z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie. W konkursie przyznano także pięć wyróżnień, które trafiły do: uczniów z klasy VI A ze Szkoły Podstawowej nr 124 im. S. Jachowicza w Warszawie, klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Dunkowej, klasy VI G ze Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej, klasy VI C ze Szkoły Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Toruniu oraz klasy V ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Twardowskiego w Szkotowie.

Zwycięska szkoła otrzymuje nagrodę główną w postaci wykonania przez muralowców wielkoformatowego muralu na podstawie przesłanej pracy plastycznej, wyjazd na zieloną szkołę dla zwycięskiego zespołu oraz 20 000 zł na odmalowanie pomieszczeń szkolnych. Szkoły wyróżnione w konkursie otrzymają nagrody w wysokości po 5 000 zł każda – na odmalowanie wybranego pomieszczenia szkolnego. Wszyscy uczestnicy konkursu dostaną pamiątkowe dyplomy oraz edukacyjne książeczki Kampanii Kolejowe ABC.

 „Akcja Mural” jest jednym z działań Kampanii Kolejowe ABC realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Do konkursu wpłynęły łącznie 1954 prace plastyczne. Projekty przygotowało łącznie 18 442 uczniów szkół podstawowych z klas III-VI pod nadzorem 709 opiekunów i nauczycieli z aż 707 szkół i placówek z całej Polski.

Odsłonięcie muralu odbędzie się już 21 czerwca 2020 r. przy pl. Zawiszy w Warszawie. Na bazie zwycięskiej pracy plastycznej artyści muralowcy, Bartosz Podlewski i Lucy Fidos, przygotowują projekt muralu, który będzie eksponowany do końca 2020 roku.

źródło: https://kolejoweabc.pl/

Malwina Mul Mistrzynią Polski w Kolarstwie Przełajowym

Kolejny wspaniały sukces sportowy zanotowała Malwina Mul, która 12 stycznia br. w 83. Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym w Szczekocinach zdobyła złoty medal w kategorii juniorka młodsza. Mieszkanka Woli Zarczyckiej, trenująca na co dzień w KLKS „Azalia” Brzóza Królewska potwierdziła swoją wysoką formę z Pucharu Polski i zwyciężyła zdecydowanie z ponadminutową przewagą nad Zofią Krystkowiak z Zielonej Góry. Na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Muskus z „Azalii”. Tym samym Malwina Mul obroniła mistrzowski tytuł wywalczony przed rokiem w Strzelcach Krajeńskich. Warto przypomnieć, że wcześniej w 2018 roku zdobyła także złoty medal w Sławnie w kategorii młodziczek.

Z bardzo dobrej strony w tegorocznych mistrzostwach spisały się także inne reprezentantki „Azalii”, dzięki czemu klub zajął drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Kinga Kalembkiewicz zdobyła srebrny medal w rywalizacji orliczek, a Brygida Piersiak była na mecie piąta.  W kategorii młodziczek na szóstej pozycji zawody zakończyła Amelia Bożek, a wśród młodzików 28 był Michał Marciniak.

W rywalizacji elity kobiet tytuł mistrzowski wywalczyła Zuzanna Krzystała, która triumfowała także w grudniowym Pucharze Polski w Nowej Sarzynie. Mistrzem Polski mężczyzn został Marek Konwa, natomiast zwycięzca zawodów w Nowej Sarzynie Bartosz Mikler zdobył brązowy medal.

CIECH Sarzyna przygotowuje się do podziału na dwa niezależne od siebie biznesy

CIECH Sarzyna, jedna z największych firm na Podkarpaciu, przygotowuje się do realizacji przyjętego w październiku planu podziału Spółki. W efekcie reorganizacji, powstaną dwa niezależne od siebie podmioty biznesowe – CIECH Sarzyna, produkujący środki ochrony roślin, oraz CIECH Żywice, produkujący żywice epoksydowe i poliestrowe. To efekt realizacji długofalowej strategii biznesowej właściciela Spółki, narodowego czempiona chemicznego CIECH. Zakłada ona uwolnienie pełnego potencjału wszystkich biznesów Grupy poprzez uniezależnienie ich od siebie.

CIECH Sarzyna produkuje i sprzedaje środki ochrony roślin oraz żywice, specjalistyczne tworzywa wykorzystywane m.in. w produkcji farb proszkowych, elementów kompozytowych (w tym dla lotnictwa i elektrowni wiatrowych), systemów posadzkowych czy elementów konstrukcyjnych w budownictwie.

W ostatnich latach działalność CIECH Sarzyna jest intensywnie rozwijana. Dzięki realizowanemu programowi inwestycji i zmian, Spółka jest wiodącym graczem w obszarze produkcji środków ochrony roślin i żywic na polskim rynku, z silną ekspozycją na rynki globalne. Posiada szerokie portfolio produktów, które trafiają do ponad 40 krajów świata oraz dalsze plany ambitnego rozwoju na rynkach międzynarodowych. Warto podkreślić, że CIECH Sarzyna realizuje aktualnie największy w swojej ponad 80-letniej historii plan inwestycyjny w nowe produkty.

W październiku br. koncern CIECH przyjął plan podziału spółki CIECH Sarzyna na dwa oddzielne podmioty biznesowe oraz formalno-prawne. To efekt realizacji długofalowej strategii biznesowej CIECH, zakładającej uniezależnienie od siebie poszczególnych biznesów Grupy i uwolnienie ich pełnego potencjału. To model sprawdzający się z dużym powodzeniem w większości najnowocześniejszych, globalnych koncernów chemicznych, do grona których firma coraz mocniej aspiruje.

Trzeba podkreślić, że zarówno produkcja, jak i pracownicy CIECH Sarzyna, pozostaną w dotychczasowej lokalizacji, a lokalna społeczność prawie nie odczuje tej zmiany. Szybszy rozwój firmy może być jednak pozytywnie odczuwalny dla lokalnej gospodarki.
– Oba biznesy prowadzone dziś przez CIECH Sarzyna diametralnie się od siebie różnią i wymagają innych sposobów zarządzania. Mają zupełnie innych klientów oraz dostawców, inną specyfikę produkcji, dystrybucji i sprzedaży, a wreszcie – potrzebują innych surowców, technologii czy specjalistów. Dlatego podział na dwa niezależne od siebie podmioty ma ułatwić funkcjonowanie obu tych biznesów, a pracownikom pozwoli skoncentrować się na ich prowadzeniu w sposób bardziej wyspecjalizowany i dopasowany do potrzeb konkretnej działalności  – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A., właściciela spółki CIECH Sarzyna.

Podział CIECH Sarzyna ma przyśpieszyć realizację ambitnych planów rozwojowych zlokalizowanych w powiecie leżajskim zakładów chemicznych. W obszarze produkcji żywic, CIECH realizuje program optymalizacji obecnego portfela produktów oraz selektywnego rozwoju nowych, wysokomarżowych i innowacyjnych produktów specjalistycznych z zastosowaniem w segmentach transportowym i budowlanym, a także w produkcji dóbr konsumpcyjnych. W ich skład wchodzą m.in. powłoki chemoodporne czy żywice niepalne do kolejnictwa i branży motoryzacyjnej.

Z kolei biznes AGRO (środki ochrony roślin) przeżywa w ostatnich latach dynamiczny rozwój dzięki inwestycjom w rozwój nowych produktów (prawie dwukrotny wzrost w ciągu ostatnich trzech lat), rozbudowie sieci dystrybucji, dobrze przyjmowanym przez klientów działaniom marketingowym, a także ekspansji zagranicznej, czego potwierdzeniem jest 3,5-krotne zwiększenie przychodów pochodzących ze sprzedaży na rynkach zagranicznych. W ostatnich latach środki ochrony roślin z CIECH Sarzyna trafiły m.in. na nowe rynki w Australii, Kanadzie, Rumunii, czy Tajlandii, a Spółka zamierza kontynuować swoją ekspansję zagraniczną.

Biuro Prasowe Grupy CIECH

Wspomnieli poległego w Afganistanie sierż. Łukasza Krawca

W dniu 18 grudnia w Jelnej odbyły się uroczystości z okazji 8. rocznicy tragicznej śmierci śp. sierżanta Łukasza Krawca.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w jego intencji sprawowaną przez proboszcza o. Sadoka Strąkowskiego z udziałem rodziny, żołnierzy Wojska Polskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzeja Rychla, dyrektora Biura Poselskiego Jerzego Paula Radosława Wiatra oraz mieszkańców Jelnej.  Po eucharystii wszyscy zgromadzili się na cmentarzu, aby złożyć kwiaty, wieńce, zapalić znicze oraz pomodlić się przy grobie Ł. Krawca.

Łukasz Krawiec zginął 21 grudnia 2011 r. w Afganistanie w wyniku zamachu, wraz z czterema innymi polskimi żołnierzami. Miał 24 lata, w wojsku służył od 2007 r. Był strzelcem wyborowym 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach. Pośmiertnie został awansowany na stopień sierżanta i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdą Afganistanu.

ź: Gmina Nowa Sarzyna

Wypadek w Rudzie Łańcuckiej [FOTO]

Dziś około godz. 13:00 w miejscowości Ruda Łańcucka (Powiat Leżajski) doszło do wypadku drogowego. Z nieznanych przyczyn samochód osobowy zjechał, przecinając przeciwległy pas ruchu, do rowu. W zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał. Na drodze w tym miejscu odbywał się ruch wahadłowy, obecnie jest ona przejezdna.

fot: FB/Informacje Drogowe Leżajsk i Okolice

Zwłoki mężczyzny odnalezione w lokalnej knajpce w Nowej Sarzynie

W  miniony poniedziałek doszło do makabrycznego odkrycia w jednej z pijalni piwa w miejscowości Nowa Sarzyna, w powiecie leżajskim. Tuż po otwarciu lokalu jego właściciel  w toalecie odnalazł zwłoki mężczyzny. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Właściciel znał zmarłego mężczyznę. Był to 65-letni stały klient lokalu. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż dzień wcześniej, podczas zamykania pijalni, nic nie wskazywało na to, że w toalecie ulokowanej w piwnicach budynku ktoś się znajduje. Dnia następnego, tuż przed otwarciem, właściciel zajrzał do toalety aby zabrać stamtąd środki czystości i znalazł w niej zwłoki mężczyzny. Niezwłocznie wezwał na miejsce odpowiednie służby. Nic nie wskazuje na to, że do tragedii mogły przyczynić się osoby trzecie. Trwa śledztwo, które wyjaśni okoliczności zdarzenia.

Nadia