Kangur Matematyczny

    174
    0

    Ponad pięćdziesiąt krajów świata popularyzuje w ten sposób „królową nauk”. Również Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Nowej Sarzynie podjął się organizacji tego najpopularniejszego szkolnego konkursu matematycznego. 15 marca 2012 roku nasza szkoła gościła kilkudziesięciu gimnazjalistów i nauczycieli z terenu Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

    Część konkursowa poprzedzona była powitaniem gości w auli szkolnej przez dyrektora Jacka Wojdałowicza oraz przedstawieniem regulaminu konkursu i zasad jego przebiegu przez uczennicę Annę Kamińską. Po krótkim wprowadzeniu około 70 uczniów z Gimnazjów w Nowej Sarzynie, Sarzynie, Woli Zarczyckiej, Łętowni i z Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie udało się do sali gimnastycznej i przystąpiło do rozwiązywania 30 niełatwych zadań konkursowych. W każdym pytaniu, wśród pięciu odpowiedzi, należało wskazać tą jedną – poprawną.

    Przez 75 minut uczestnicy konkursu z wielkim zaangażowaniem zmagali się z łamigłówkami matematycznymi. W rozwiązywaniu nieraz bardzo trudnych zadań liczyła się nie tylko czysta wiedza i znajomość wzorów, ale przede wszystkim logiczne myślenie. Po upływie określonego w regulaminie czasu komisja konkursowa, którą tworzyli nauczyciele uczestniczących szkół, zapieczętowała wypełnione karty odpowiedzi i przekazała je do oceny organizatorowi regionalnemu.
    Po trudach rozwiązywania zawiłych i skomplikowanych problemów matematycznych uczestnicy konkursu przeszli do auli, tam chwilę wytchnienia umilili sobie skromnym poczęstunkiem.

    W drugiej części szkolnego święta matematyki uczniowie Zespołu Szkół przedstawili gimnazjalistom kilka prezentacji poświęconych fraktalom. „Fraktale – co to takiego?” to tytuł prezentacji, którą przedstawiła Joanna Siedlecka. Przybliżyła ona postaci najwybitniejszych matematyków związanych z tą tematyką. Kolejna prezentacja dotyczyła fraktali w otaczającej nas przyrodzie. Anna Kamińska udowodniła, że codziennie napotykamy fraktale w postaci drzew, błyskawic czy muszli. Następna prezentacja dotyczyła fraktali w ludzkim organizmie i została w ciekawy sposób przygotowana i przedstawiona przez Sylwię Flis. Aleksandra Herdyna i Monika Stachula zaprezentowały „Fraktale w sztuce”. Prezentację dziewczyn uatrakcyjniały trafnie dobrane zdjęcia, animacje i podkład muzyczny. Całość łączyły i wzbogacały fragmenty filmu „Ukryty wymiar”.
    Na tym zakończył się dzień matematyki w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie. Ta krótka przygoda w świecie matematyki dostarczyła uczestnikom wielu wspaniałych przeżyć, wzbogaciła o nowe doświadczenia i dała nadzieję na spotkanie w podobnym gronie również za rok.

    Joanna Siedlecka

    Ź: Starostwo Leżajsk

    Poprzedni artykułBEZPIECZNA WIELKANOC 2012
    Następny artykułWielkanocne rozstrzygnięcia