Kantor – szybka i bezpieczna wymiana

  191
  0

  Traktaty międzynarodowe nakładają na Polskę obowiązek przyjęcia wspólnej, europejskiej waluty. Wyznaczają jednak także jasne kryteria, które Polska, podobnie jak pozostałe kraje aspirujące do strefy euro, musi spełnić, aby do unii walutowej dołączyć. Kryteriów tych Polska ciągle jeszcze nie spełnia, a samo przyjęcie euro wymaga dodatkowo odpowiednich zmian w konstytucji. Dopóki wiec powyższe problemy nie zostaną rozwiązane w Polsce obowiązującym pieniądzem jest złoty polski.

  Ta sytuacja ma swoje dobre i złe strony. Polska może prowadzić samodzielną politykę pieniężną bez konieczności uzyskiwania zgody międzynarodowych instytucji finansowych. Ale z drugiej strony wszystkie firmy eksportujące i importujące towary ponoszą wysokie koszty transakcyjne związane z koniecznością wymiany walut. Są to kwoty liczone w miliardach i w związku z tym nie pozostają bez wpływu na konkurencyjność polskich firm na wymagającym, międzynarodowym rynku.

  W podobnej sytuacji jak firmy są też obywatele polscy, którzy z różnych powodów wyjeżdżają za granicę jak i cudzoziemcy coraz liczniej do Polski przybywający. Jedni i drudzy muszą dokonać wymiany swojej waluty na tą, która obowiązuje w państwie, do którego się udają. Jeżeli chodzi o nasz kraj, to praktyczny problem jest bardzo niewielki. Polska ma rozbudowaną, profesjonalną i bezpieczną sieć kantorów przygotowanych do wymiany nawet znacznych kwot. Tak więc jeżeli potrzebny jest kantor Warszawa
  i województwo mazowieckie posiada ich kilkaset. Podobnie, z zachowaniem odpowiednich proporcji, jest także w innych aglomeracjach i województwach. Ceny są na bieżąco uaktualniane, z reguły można dokonać telefonicznej rezerwacji mniej płynnej waluty i uzyskać rabat przy wymianie hurtowej.

  Jednak kantory, podobnie jak banki, doliczają do obowiązującego kursu swoją prowizję. Są to wspomniane wyżej koszty transakcyjne, których uniknąć przy wymianie się nie da. Jednak nie w każdym kantorze prowizja jest taka sama. Przy wymianie większej kwoty warto na to zwrócić uwagę. Można czasem sporo zaoszczędzić.

  Poprzedni artykułMini Maraton z Funduszami Europejskimi
  Następny artykuł34-latek z zarzutami kradzieży