Strona główna Gmina Leżajsk Kiedy rusza żużel?

Kiedy rusza żużel?

147
0

Żużel to jedna z tych dyscyplin sportowych, w których Polacy zawsze przynoszą nam dumę na międzynarodowym podwórku. Między innymi właśnie dlatego żużel cieszy się w Polsce dużym powodzeniem i wszyscy czekają na rozpoczęcie starć w ramach krajowego ligi. Kiedy żużel rusza na pełnym gazie? Sprawdźmy.

PGE Ekstraliga – kiedy start i jak długo potrwa?

Pod koniec każdego roku kalendarzowego kibice intensywnie wyczekują momentu, w którym opublikowany zostanie pełen terminarz polskiej ligi żużlowej, uchodzącej zresztą na najlepsze krajowe rozgrywki świata. I w tym roku nie zawiedliśmy się i pełen terminarz jest już dostępny od połowy grudnia. Kiedy możemy oczekiwać pierwszych emocji na torach?

Rozgrywki ruszają 12 kwietnia, a runda zasadnicza ligi będzie trwała aż do 11 sierpnia. W trakcie fazy zasadniczej zostanie wyłonionych 6 zespołów, które walczą o laur zwycięzcy w rundzie finałowej. Runda ta rozpocznie się 23 sierpnia i będzie to ostatni sezon, w którym o najważniejsze trofeum zawalczy grupa 6 drużyn. Co z finałem i meczem o trzecie miejsce? O brąz w PGE Ekstralidze drużyny powalczą 20 i 29 września, podczas gdy wielki finał podzielony na dwa spotkania będzie miał miejsce 20 i 29 września.

Przypomnienie zasad PGE Ekstraligi

Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z podstawowymi zasadami, na jakich rozgrywane są zawody polskiej ligi żużlowej, warto zapoznać się z podstawami, które pozwolą na zrozumienie najważniejszych zagadnień.

Liga podzielona jest na dwie fazy – zasadniczą i finałową. W rundzie zasadniczej 10 drużyn walczy w systemie mecz plus rewanż. W rundzie finałowej 6 zespołów będzie walczyło na zasadzie fazy turniejowej. Jak wygląda mecz żużlowy? 15 biegów, w których walczy ze sobą 4 zawodników- po dwóch z drużyny gospodarzy i gości. Bieg liczy 4 okrążenia i w zależności od miejsca, uczestnicy są punktowani według sprawdzonego sposobu:

  • 1 miejsce – 3 punkty
  • 2 miejsce – 2 punkty
  • 3 miejsce – 1 punkt
  • 4 miejsce – 0 punktów

Która drużyna po 15 biegach zdobędzie większą liczbę punktów meczowych, wygrywa i inkasuje 2 punkty za wygrane spotkanie. W przypadku remisu obie drużyny zapisują na swoje konta po 1 punkcie. Żużel to sport, który jest dostępny u każdego bukmachera na https://gramgrubo.pl/legalni-bukmacherzy/ranking-bukmacherow/. Warto sprawdzić, jak klarują się szansę naszych ulubionych drużyn na zdobycie trofeum w najbliższym sezonie.

Nowe zasady w 2025 roku?

Już w 2025 roku kibice mogą oczekiwać zupełnie nowych zasad i dodatkowej dawki emocji w ramach uspójnienia przepisów i zasad pomiędzy PGE Ekstraligą i nowym formatem, jakim jest Speedway 2.Ekstraliga. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na zwiększeniu liczby meczów do aż 140 w jednym sezonie. Najważniejsza nowość to powrót formatu Play-Off i grup 1-4, które formują się po sezonie zasadniczym.

8 meczów Play-Off prowadzi do czterech meczów półfinałowych, na podstawie których wyłonione zostaną drużyny walczące o złoto i brąz w dwumeczach. Analogiczny system zostanie wdrożony w grupie „spadkowej”, w której 4 mecze o utrzymanie pokażą, jaki zespół zagra w barażu z drużyną ze Speedway 2. Ekstraligi. Jednym słowem, czekają nas niesamowite emocje.

Poprzedni artykułIncydent na wiecu J. Kaczyńskiego w Leżajsku
Następny artykułPoważny Wypadek w Chałupkach Dębniańskich