Komunikat Konwentu w sprawie zamiaru likwidacji Sądu

  172
  0

  Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starosty Leżajskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanej likwidacji Sądu Rejonowego w Leżajsku. Nie widzimy w projektowanej zmianie żadnego uzasadnienia ekonomicznego ani troski o poprawę dostępności obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

  Społeczeństwo Powiatu Leżajskiego w tej sprawie już raz wypowiadało swoje zdanie podpisami ponad 9 tys. obywateli pod apelem Komitetu Obrony Sądu Rejonowego w Leżajsku. Reprezentanci samorządów i pracowników sądu uczestniczyli w protestach przed Ministerstwem Sprawiedliwości i Sejmem.

  Każda nowa inicjatywa zmierzająca do zablokowania planów likwidacji sądu jest warta poparcia.

  Apelujemy więc o poparcie akcji Obywatelskiego Konwentu Inicjatywy Ustawodawczej, który przygotował projekt ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Istotą tego projektu jest to, że o strukturze organizacyjnej sądownictwa ma rozstrzygać Sejm, a nie Minister Sprawiedliwości. Poparcie dla tej inicjatywy zapowiedziały wszystkie, z wyjątkiem PO, kluby parlamentarne -jest więc szansa na jej przegłosowanie.

  Starosta Leżajski, Burmistrzowie i Wójtowie
  z terenu Powiatu Leżajskiego

  Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starosty Leżajskiego na spotkaniu w dniu 11 lipca 2012 r. wyraził stanowczy sprzeciw wobec planowanej likwidacji Sądu Rejonowego w Leżajsku oraz zaapelował o podjęcie akcji zbierania podpisów pod projektem Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

  Istotą tego projektu jest to, że o strukturze organizacyjnej sądownictwa ma rozstrzygać Sejm
  a nie Minister Sprawiedliwości.

  Apelujemy więc o poparcie tej ogólnopolskiej akcji, która rozpoczyna się w najbliższą niedzielę 15 lipca 2012 r. pod siedzibami sądów rejonowych. W tym dniu w Sądzie Rejonowym w Leżajsku będzie można złożyć podpisy w godz. Od 700 do 1900.

  Apel będzie można podpisać codziennie w Starostwie Powiatowym w Leżajsku oraz urzędach miast i gmin z terenu powiatu w godzinach pracy urzędów.

  Zachęcamy także do pobrania druku karty podpisów ze strony (oraz stron internetowych urzędów miast i gmin z terenu powiatu) i zbieranie podpisów wśród znajomych a potem dostarczenie tych podpisów do najbliższego urzędu.

  Leżajsk, 11 lipca

  Starosta Leżajski, Burmistrzowie i Wójtowie

  z terenu Powiatu Leżajskiego

  Poprzedni artykułMistrzowski skok na „Dniach Grodziska”
  Następny artykułTurniej stowarzyszeń w plażowej piłce nożnej 2012