Krzyż Papieski w Grodzisku Dolnym

  185
  0

  Krzyż, który towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w 2005r. peregrynuje po parafiach archidiecezji przemyskiej. W miesiącach luty i marzec tego roku, Krzyż nawiedził wszystkie parafie z Gminy Grodzisko Dolne. Uroczystości nawiedzenia Krzyża towarzyszyły modlitwy i czuwania.

  Parafia pw. św. Barbary w Grodzisku Dolnym nawiedzenia Krzyża Papieskiego i relikwii bł. Jana Pawła II doświadczyła w dniach 7-8 marca. Peregrynację poprzedziły rekolekcje wielkopostne. Rekolekcjonista – ks. Artur Janiec w swoich naukach nawiązywał do życia, nauki i cierpienia bł.Jana Pawła II. Zwieńczeniem rekolekcji było uroczyste przywitanie i przyjęcie relikwii i Krzyża Jana Pawła II. Samochód- kaplicę prowadziły wozy strażackie na sygnale. Temu wydarzeniu towarzyszyło uczucie osobistego spotkania z Janem Pawłem II. Mszy św. rozpoczynającej peregrynację przewodniczył abp. Józef Michalik, który w słowie skierowanym do wiernych wskazał na zagrożenia i przeszkody czyhające na drodze prowadzącej do zjednoczenia z Jezusem Chrystusem.

  Podniosłość tego wydarzenia uświetniły: przywitanie przez jedną z rodzin w imieniu całej parafii, przywitanie przez ks. Proboszcza, udział wszystkich księży proboszczów z dekanatu jak i niektórych księży – rodaków grodziskich.

  Piękne świadectwo wiary dali licznie zebrani ministranci. Dodatkowej rangi tej uroczystości dodała obecność pocztów sztandarowych szkół, straży pożarnej i pszczelarzy oraz oddziałów Turków. Śpiew chóru parafialnego przeniósł zgromadzonych jakby w celebrację wielkopostną na Watykanie. Tłumy ludzi zgromadzonych na peregrynacji można porównać do pasterki lub rezurekcji. Po Mszy św. adorację prowadziły rodziny Domowego Kościoła i Oaza Młodzieżowa. Następnie w godzinie Apelu modlił się z wiernymi rekolekcjonista.

  O godz. 21.37 przybyli księża rodacy na wspólną Eucharystię w intencji powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii. Zakończenie pierwszego dnia adoracji nastąpiło o godz. 24.00. Następnego dnia o godz. 7.00 sprawowana była Msza św. dla ludzi chorych. Przed południem zgromadziły się dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna na adorację i Eucharystię. Od południa pozostałe grupy duszpasterskie modliły się przy Krzyżu i relikwiach bł. Jana Pawła II. Nabożeństwo pożegnania rozpoczęło się o godz. 16.00. Po modlitwie pożegnania Krzyż i relikwie w asyście straży pożarnej odjechały do parafii w Chodaczowie.

  Całość uroczystości powitalnej w dniu 7 marca transmitowana była w Radiu FARA. Obecna była również TV Rzeszów, która reportaż z tej peregrynacji wyemituje w późniejszym terminie. Wydarzenie które spotkało naszą wspólnotę, rodziny i każdego z nas osobiście, na pewno pozostanie w pamięci i sercach. Poprzez to doświadczenie przy Papieskim Krzyżu umiemy stwierdzić jak Pan Bóg działa, że Słowo trafia do tego kto czuje się najsłabszy i potrafi oddać swoje słabości – mając ziarenko wiary – też z Jego łaski. Wiele osób doświadczyło duchowej przemiany, innego spojrzenia na cierpienie i krzyż w życiu, wiele rodzin umocniło się w jedności. Wiele osób które doświadcza na co dzień bólu, choroby, cierpienia i innych trudności odkryło sens cierpienia. Rozpoznali pewnego rodzaju paradoks, że Bóg przez Krzyż okazuje człowiekowi swoją miłość.

  Błogosławiony Jan Paweł II powiedział: „Kto niesie krzyż razem z Jezusem, daje wymowne świadectwo, także wobec tych, którzy czują się niezdolni do wiary i nadziei”.

  W Magazynie Katolickim wyemitowany został materiał z peregrynacji Krzyża Papieskiego w Parafii Grodzisko Dolne

  Ź: Grodzisko Dolne

  Poprzedni artykułTargi Rękodzieła Ludowego
  Następny artykułTurki czytają dzieciom