Księgowy Radzi – Rejestracja firmy on-line lub tradycyjnie

  153
  0

  W celu pobudzenia gospodarki wprowadza się coraz to nowsze ułatwienia w otwieraniu
  i prowadzeniu działalności gospodarczej. 

  W myśl tej idei rejestracja firmy jest wolna od opłat, wprowadzono tzw. „jedno okienno”,
  a od początku tego roku możemy otworzyć działalność gospodarcza nie wychodząc z domu. Taką możliwość daje nam CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

  W celu rejestracji bądź aktualizacji wpisu należy odwiedzić stronę www.ceidg.gov.pl
  i wypełnić odpowiedni formularz. Jeżeli posiadamy tzw. kwalifikowany podpis elektroniczny całą procedurę wykonamy w trybie on-line, jeżeli nie dysponujemy podpisem elektronicznym należy zgłosić się do najbliższego Urzędu Gminy, gdzie w celu dokończenia rejestracji wystarczy podać unikalny numer wygenerowany podczas internetowej rejestracji firmy. Czynności tych możemy dokonać w każdym urzędzie gminy na terenie kraju, bez znaczenia jest miejsce zamieszkania i adres polskiej siedziby. Dzięki możliwości przygotowania formularza rejestracyjnego on-line wizyta w urzędzie skraca się do kilku minut. W ten sposób możemy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę cywilną, a nasz wpis do działalności gospodarczej będzie można pobrać ze strony CEIDG.

  Z CEIDG informacja o rejestracji naszej działalności automatycznie jest przekazywana do Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na stronie GUS do pobrania znajdziemy druk potwierdzający nadanie nam numeru REGON.

  JEDNO OKIENKO W PRAKTYCE

  Zakończyliśmy procesu rejestracji działalności gospodarczej on-line bądź w Urzędzie Gminy to jednak nie koniec formalności. W ciągu 7 dni od dnia wskazanego we wniosku za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zgłosić się do oddziału ZUS w celu zgłoszenia do ubezpieczenia. Czynności dokonamy na drukach ZUS,  ZUA LUB ZZA. Po zakończeniu miesiąca kalendarzowego należy złożyć w ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

  Jeżeli decydujemy się wkroczyć do grona płatników podatku od towarów i usług należy najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu poinformować o tej decyzji Urząd Skarbowy wypełniając i składając druk VAT-R. Rejestracja podatnika VAT nie jest wolna od opłat, a chwili obecnej wynosi 170 zł + opłata bankowa za przelew.

  REJESTRACJA SPÓŁKI Z O.O. RÓWNIEŻ ON-LINE

  Ciekawostką jest, że od początku roku spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością również możemy założyć przez Internet na stronie ems.ms.gov.pl. Nie odwiedzamy notariusza,
  a rejestracja w KRS trwa 24 godziny, a nie 7 dni jak w przypadku tradycyjnej procedury. Oszczędzamy sporo czasu i pieniędzy. Pamiętać jednak trzeba o tym, że umowa spółki z o.o. będzie zgodna ze wzorem na stronie i mamy tylko małe możliwości ingerencji w zapisy. Kolejną wadą jest fakt, iż przy rejestracji on-line nie ma możliwości wnoszenia aportów
  a wszystkie udziały winny być wpłacone w formie gotówki.

  Urzędy z roku na rok odnotowują wzrost liczby składanych dokumentów w wersji elektronicznej. Dzięki wprowadzaniu e-usług i e-deklaracji Skarb Państwa, jak
  i przedsiębiorcy, mogą zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

   

  Biuro Rachunkowe S.C.

  Łańcut, Podwale 6

  Tel. 509 799 909, 663 644 665

  Poprzedni artykułPrawnik Radzi – Gdy pracodawca nie płaci
  Następny artykułPolicyjna akcja „Pasy”