Kup kolektor i płać taniej!

    152
    0

    Od czerwca został uruchomiony program dopłat do kredytów przyznawanych na zakup i montaż kolektorów słonecznych (solarów).

    Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z bankami umowę umożliwiającą osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym (nie podłączonym do sieci ciepłowniczej) otrzymanie dotacji w wysokości 45% kapitału kredytu bankowego, wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

    Warunkiem uzyskania dotacji jest zakup zestawów solarnych, które odpowiadają wymaganiom NFOŚ i GW. Baterie słoneczne są to urządzenia elektroniczne, które wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne do zmiany światła na prąd energiczny. Każde małe ogniwo wytwarza mały prąd, ale duża liczba ogniw wzajemnie połączonych jest w stanie wytworzyć prąd o użytecznej mocy.

    Energia słoneczna jest specyficzną formą energii odnawialnej występującej na Ziemi. Podstawową jej zaletą jest łatwa dostępność, efektywność i że jest bezpłatna. Energia promieniowania słonecznego była zawsze wykorzystywana przez ludzi, zarówno w sposób przypadkowy, jak i zaplanowany. Rozwój współczesnych nowych technologii dopasowanych do warunków klimatycznych i typu obciążeń energetycznych umożliwił efektywniejsze pozyskiwanie tej energii do celów użytkowych. W naszym regionie obserwowany jest rokrocznie przyrost liczby dachów z zamontowanymi panelami kolektorów. Są to głównie systemy odbierające ciepło, powszechne stają się ponadto wolnostojące układy fotowoltaiczne zasilające znaki drogowe.

    Na Podkarpaciu średnie nasłonecznienie miesięczne wg danych 10 letnich, wynosi odpowiednio od 0,8 kWh/m2/dzień w grudniu do 5,04 kWh/m2/dzień w lipcu. Warunki te stwarzają doskonałą możliwość do wykorzystania energii słonecznej na cele użytkowe. Ocieplający się klimat dodatkowo potęguje rozwój inwestycji solarnych, które znacznie szybciej się amortyzują. Odpowiednio dobrany i właściwie skonfigurowany całościowo system solarny z wysoko sprawnymi kolektorami, pozwala pokryć od 55-65% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę w budynku jedno lub wielorodzinnym. Z wieloletnich doświadczeń użytkowników solarów jednoznacznie wynika, iż w miesiącach późnowiosennych i letnich (maj – wrzesień) energia słoneczna wystarcza na prawie całkowite pokrycie potrzeb przygotowania ciepłej wody. W pozostałym okresie służyć może do wstępnego podgrzewania ciepłej wody, dzięki temu możliwe jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej czy konwencjonalnych paliw tj. gaz, węgiel czy olej opałowy.

    Autor: Paulina Usowska

    Poprzedni artykułKonkurs plastyczny: „Moja Mała Ojczyzna”
    Następny artykułMieszkanka Nowej Sarzyny miala 3,5 promila