Leżajsk bije rekord Guinessa

  220
  0

  Małe miasteczko oddalone od Rzeszowa o 55 km będzie mogło poszczycić się faktem, iż jako kolejne miasto w kraju przejmie pałeczkę mistrza na wypiek największego Mazurka w Europie. Placek który powstanie w Leżajsku będzie, pokrojony w takt hymnu narodowego i rozdany nieodpłatnie mieszkańcom.

  Inicjatorami wydarzenia jest Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz stowarzyszenie Rozwój Leżajska RLE 37-300. „Poszukiwaliśmy pomysłu na takie uczczenie Święta Flagi, aby zapadło głęboko w pamięci mieszkańcom, szczególnie dzieciom i młodzieży, będąc jednocześnie lekcją patriotyzmu. Chcemy również pozytywnie uświadomić społeczeństwo, aby na dni świąt państwowych nie tylko na urzędach i instytucjach były wywieszone flagi państwowe, ale jak najwięcej mieszkańców wywieszało flagę na swoich domach, na balkonach swoich mieszkań w blokach.

  Powinno to być święto radosne i napawające nas dumą z naszych biało – czerwonych barw. Dlatego też nasz mazurek będzie biało – czerwony, po oficjalnej prezentacji i pomiarach do księgi rekordów Guinnessa, zostanie rozdany do zjedzenia, a będzie przepyszny! Będziem śpiewać znane wszystkim nasze piękne pieśni, patriotyczne i wojskowe, po zachodzie słońca wypuścimy również w niebo biało – czerwone lampiony. Będziemy świętować rodzinnie, słodko, śpiewająco i radośnie. Zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania 2 maja od godz. 17.00 przez muzeum.” Andrzej Chmura dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej. To wyjątkowa okazja aby upamiętnić dzień 2 maja w naszym mieście. Przygotowania trwały już od stycznia dzięki wsparciu sponsorów wydarzenie dojdzie do skutku.

  W ubiegłym roku takie wyzwanie podjęto w Poznaniu, upieczono tam mazurka na 7 metrów. Nasz będzie większy, liczymy na naszego szefa kuchni, który zadeklarował mazurka kajmakowo czekoladowego o długość ponad 11 metrów. Całość będzie lukrowana na biało i czerwono, oprócz barw narodowych pojawią się na nim herb województwa podkarpackiego, herb powiatu leżajskiego oraz godło Polski.

  Ważący ćwierć tony mazurek będzie zwieńczeniem obchodów święta flagi, wydarzenie zorganizowane będzie na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej. Sygnałem, który rozpocznie o godz. 17:00 obchody będzie Hymn Państwowy oraz wykład o naszych barwach państwowych. Ważnym elementem programu będzie karaoke przy akompaniamencie Pana Zdzisława Zawilskiego.

  O godz. 21:00 na zakończenie mieszkańcy wypuszczą biało czerwone lampiony w powietrze.

  Poprzedni artykułUłani na Paradzie
  Następny artykuł„Policjant, który mi pomógł”