Leżajska Noc Muzeów 2012

  199
  0

  Leżajska Noc Muzeów 2012

  Z barwną, energetyczną i egzotyczną kulturą afrykańską spotkać można się będzie 19 maja podczas otwartej Nocy Muzeów. „Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej”- pod taką nazwą odbędą się tegoroczne obchody tej wyjątkowej imprezy kulturalnej.

  Całość wydarzenia powiązana będzie z otwarciem wypożyczonej z Miejskiego Muzeum w Żorach wystawy o takiej samej nazwie. Ekspozycja ta to próba opisu Afryki. Zwiedzając wystawę oglądamy zagrodę obronną plemienia Somba przypominającą formą średniowieczne zamki, przedmioty związane z życiem codziennym kobiet i mężczyzn, wyposażenie kuchni i broń, typowe zajęcia, tkactwo i garncarstwo, ubrania i biżuterię, sztukę, rzeźby i maski, a wszystko ilustrowane fotografiami i tkaniną artystyczną, która jest również próbą opisu tego świata.

  „Organizowana przez nas corocznie Noc Muzeów daje możliwość zapoznania się z kulturą poszczególnych zakątków naszego globu,  mamy nadzieję że „podróż po Afryce” przyciągnie mieszkańców Ziemi Leżajskiej i Podkarpacia  chcących poznać dzikość i piękność czarnego lądu” – mówi Andrzej Chmura, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.

  Oprócz historii, tradycji i życia poznamy również porywającą do tańca afrykańską muzykę perkusyjną. Do wspólnej zabawy zaprosi nas zespół YasMan, który tworzą Afrykańczycy mieszkający w Polsce, pochodzący z Sierre Leone, Konga, Kamerunu, Burundi i Nigerii.

  Smakoszy egzotycznej kuchni zaskoczy kulinarną niespodzianką Andrzej Więcław, szef Firmy Usługi Kulinarne.

  Prezentacja zdjęć i filmów autorstwa Lucjana Buchalika – Dyrektora Muzeum w Żorach przybliży nam wnętrze kontynentu, który jeszcze nie tak dawno był białą plamą na mapie białego człowieka.

  By poczuć prawdziwie afrykański klimat Muzeum Ziemi Leżajskiej wraz z grupą Yasman przygotowali dla Państwa naukę gry na bębnach, naukę tańca, zaplatanie afrykańskich warkoczyków, zabawy z ogniem, afrykańskie szczudła a także zabawy plastyczne dla dzieci. Dodatkową atrakcją będzie karykatura lub fotografia z motywem afrykańskim.

  Opowieści o Afryce, kultura, muzyka, taniec, kulinaria, tradycje, zabawa – tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas tegorocznej Nocy Muzeów na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej.

  Nie zapominajmy o tym, iż tego wieczoru darmowo można zwiedzić wszystkie ekspozycje MZL.
  Wybierzmy się wspólnie w fascynującą podróż po tym cudownym kontynencie!

  Partnerem Leżajskiej nocy Muzeów jest Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku.

  Autor: P.Usowska

  Poprzedni artykułObchody Dnia Powiatu Leżajskiego
  Następny artykułRadar w Grodzisku