Cmentarz komunalny w Leżajsku od lat nie przechodził żadnych zmian, poza jego ciągłym powiększaniem. Jeszcze na ten rok zaplanowano szereg prac, mających na celu poprawę wizerunku cmentarzyska oraz infrastruktury obiektów się tam znajdujących.

Jako pierwszy zmodernizowany zostanie dom pogrzebowy. Modernizacja objąć ma jego powiększenie, przebudowę wejść, montaż instalacji c.o., odnowę elewacji oraz zmianę wystroju wnętrza. Wokół ułożona zostanie nowa kostka. Prace zakończyć mają się jeszcze przed 1 listopada, kiedy to obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych.

W planach jest też renowacja zabytkowej kamienicy Jaroszówny, która w tym roku została wpisana do rejestru zabytków. Po uwzględnieniu wszystkich wytycznych konserwatorskich, zostanie ona odnowiona i udostępniona do zwiedzania. Miasto chciałoby także wyłożyć kostką brukową alejki cmentarne tak, by bez problemu można byłoby się po nich poruszać nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Dodatkowo planowane jest także wprowadzenie „wirtualnego cmentarza” – strony internetowej i aplikacji umożliwiającej łatwe odnalezienie grobu bliskich, zwłaszcza osobom, które leżajski cmentarz odwiedzają rzadko i poruszanie się po nim sprawia im trudność.

Autor: Nadia