Tegoroczny 1 czerwca w Muzeum Ziemi Leżajskiej był wyjątkowy pod każdym względem, bowiem po raz pierwszy w swojej historii placówka zorganizowała „Lotniczy Dzień Dziecka”, w którym uczestniczyło 2000 pociech. Patronat nad wydarzeniem sprawował Starosta Leżajski Marek Śliż. Niewątpliwie tym, co przyciągnęło tak dużą liczbę dzieci, była paleta niecodziennych atrakcji.

Największą z nich była prezentacja szybowców Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej w Laszkach. Każde dziecko mogło usiąść w szybowcu i choć nie odrywał się on od ziemi, to i tak było to niezwykłe przeżycie. Vouchery na bezpłatny lot otrzymali zaś ci, którzy okazali się najlepsi podczas sprawdzania swoich umiejętności w prowadzeniu szybowca na profesjonalnym symulatorze lotów. Na placu przed Muzeum można było obejrzeć także ważący 2,5 tony silnik samolotu pasażerskiego TU134A oraz oprzyrządowanie lotnicze, prezentowane przez firmę „AeroBayArt” z Jelnej. Na pytanie „Jak zostać pilotem?” milusińscy uzyskali odpowiedź podczas prelekcji etatowego pilota samolotu Dreamliner 787 Witolda Urbana, który dodatkowo przedstawił historię lotnictwa i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania dzieci, dotyczące jego pracy.

Starsi uczniowie mogli sprawdzić swoją celność podczas turnieju strzeleckiego z broni pneumatycznej na mobilnej strzelnicy, ustawionej w wąwozie pomiędzy Muzeum

a Kościołem Farnym. Najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz upominki przekazane przez Powiat Leżajski. Turniej przeprowadzony został przez doświadczonych instruktorów strzelectwa: Mariusza Nazara, Franciszka Federowicza, Ryszarda Kozioła i Komendanta Hufca Leżajsk Stanisława Garbackiego, dzięki któremu swoją pomoc w organizacji wydarzenia okazali także harcerze. Ci, którzy nie brali udziału w turnieju także mieli możliwość obejrzenia z bliska broni oraz umundurowania obronnego, które zaprezentował Paweł Antolak ze Stowarzyszenia Kolekcjoner Stalowa Włócznia. Nie zabrakło także członków Jednostki Strzeleckiej JS2035 Leżajsk, którzy uczyli najmłodszych przeprowadzania pierwszej pomocy oraz pokazali sprzęt obrony cywilnej.

Ponadto dzieci, dzięki uprzejmości Piotra Szutego, mogły obejrzeć specjalistycznego drona służącego do filmowania. Na placu muzealnym nie zabrakło także funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, którzy w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, przy okazji wspólnej zabawy, poruszali tematy dotyczące bezpieczeństwa, prezentowali elementy umundurowania i wyposażenia funkcjonariuszy, rozdawali gadżety odblaskowe i materiały informacyjne. Niemałą atrakcją była także możliwość wejścia do wnętrza radiowozu i włączenia sygnałów świetlno-dźwiękowych. Podobnie było dzięki zawodowym strażakom z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, którzy zaprezentowali wóz strażacki oraz znajdujący się w nim sprzęt i narzędzia, a także umożliwili dzieciom wejście do wnętrza samochodu bojowego.

Ponadto pracownicy Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowali liczne gry i zabawy z nagrodami. Dzięki ufundowanym przez Powiat Leżajski materiałom plastycznym, dzieci mogły również ozdobić według własnych pomysłów tradycyjne, drewniane zabawki leżajskie. Najpiękniejsze wzory zostały nagradzane. Specjalny kącik z malowankami przygotowało także towarzystwo ubezpieczeniowe „Warta” w Leżajsku, które rozdawało dzieciom cukierki i baloniki. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wólka Grodziska swoją energię dzieci mogły spożytkować na bezpłatnej dmuchanej zjeżdżalni.

– Cieszymy się, że tego dnia przybyło do nas tyle dzieci i leżajskie Muzeum tętniło życiem. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas, we współpracy z innymi osobami i organizacjami, atrakcje, na długo pozostaną w pamięci dzieci, czyniąc ten dzień niezapomnianym – powiedział dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński, podsumowując wydarzenie.

Warto także wspomnieć, że Szkoła Podstawowa nr 1 w Leżajsku przygotowała specjalną niespodziankę – ponad sto osób odtańczyło na placu muzealnym słynny taniec belgijski.

Sponsorom wydarzenia, którymi byli: SKOK Małopolska Oddział w Leżajsku, Biuro Ubezpieczeń „WARTA” w Leżajsku oraz Powiat Leżajski dziękujemy za okazane wsparcie.

Paulina Szczepanik
MZL