Co oznacza tajemniczy skrót MdM? MdM to inaczej „Mieszkanie dla Młodych”, program rządowy, dzięki któremu młodzi ludzie będą mogli łatwiej kupić swoje pierwsze mieszkanie i się usamodzielnić. Jest następcą bardzo popularnego programu z dopłatami do kredytów hipotecznych na zakup pierwszego mieszkania „Rodzina na swoim”. Program MdM wystartował 1 stycznia 2014 roku i jak wskazują wyniki pierwszych podsumowań – jest wielu chętnych, by z niego skorzystać. Do programu przystępują także kolejne banki, które będą proponowały kredyty z dopłatą na preferencyjnych warunkach.

Kto może skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”? Maksymalny wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 35 lat. O dopłatę do kredytu może starać się rodzina z dziećmi lub osoby samotnie wychowujące swoje pociechy. Mieszkanie, które będzie kupione w programie, musi być nowe, czyli pochodzić z rynku pierwotnego. Jego powierzchnia powinna mieć od 75 do 85 metrów kwadratowych, odpowiednio dla domu – 100 -110 metrów kwadratowych. Im więcej jest dzieci w rodzinie, ktora stara się o kredyt z dopłatą w programie MdM, tym większa może być powierzchnia pierwszego mieszkania. Cena za metr kwadratowy waha się w zależności od regionu, w którym młodzi ludzie mieszkają i wynosi zgodnie z limitami od 3000 zł do 5800 zł. Wysokość kredytu w „Mieszkaniu dla Młodych” nie może być niższa niż 50% jego wartości, a okres kredytowania to minimum 15 lat.

Aktualne informacje o MdM, oparte na raportach Banku Gospodarstwa Krajowego, są bardzo obiecujące dla przyszłości tego nowego, rządowego programu. Przede wszystkim już w pierwszym miesiącu funkcjonowania „Mieszkania dla Młodych” wysokość dopłat do kredytów mieszkaniowych wyniosła 21 mln złotych, w połowie stycznia br. wynosiła 3,2 mln zł. Większość zaciągniętych kredytów została przeznaczona na zakup mieszkań nowych, które zostaną oddane do użytku w 2014 roku lub w 2015 roku. Wiadomo także, że Łódź jawi się jako prawdziwe El Dorado dla MdM. Tutaj bowiem najłatwiej można kupić mieszkanie w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Powód jest bardzo prosty – Łódź jest jednym z najtańszych dużych miast pod względem cen nieruchomości. Najmniej mieszkań, które kwalifikują się do programu, jest dostępnych w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

Jak będzie dalej, czas pokaże. Ale na pewno program MdM jest ciekawą alternatywą dla osób, które mają dzieci i chcą się usamodzielnić.