„MUZYKA PORTRET OSOBOWOŚĆ”

  181
  0

  Pierwsza odsłona wystawy „MUZYKA PORTRET OSOBOWOŚĆ” miała miejsce w Londynie w galerii ARTeria. Jest to miejsce znane wśród międzynarodowej publiczności, słynące z prezentacji polskiej kultury i sztuki. Arteria jest również  miejscem, do którego zapraszani są  artyści z różnych krajów. Tym samym staje się  pewnego rodzaju miejscem artystycznej syntezy kultur. Następnie wystawa, której autorem jest Krystian Data wędrowała po Anglii odwiedzając m.in słynną  „Proud Gallery” w północnej dzielnicy Londynu Camden Town. Krystian Data sfotografował 23 polskich muzyków mieszkających i tworzących w Londynie.  Od klasyki po jazz. Są to artyści, którzy niejednokrotnie współpracują z wielkimi nazwiskami świata muzycznego oferują przy tym swoją słowiańską wrażliwość estetyczną. Pomysł Daty na portrety polegał na sfotografowaniu muzyków w większości bez ich instrumentów. W zamian natomiast poszukiwał  metafory lub zupełnie abstrakcyjnie przestawiał osoby sugerując jedynie ich artystyczną tożsamość.

  Celem projektu jak twierdzi autor jest zaprezentowanie wielu bardzo utalentowanych polskich muzyków w Anglii, którzy żyją z muzyki i muzyką. Mając często przy tym swój wkład w wielki londyński tygiel kulturalny.

  Istnieje pewnego rodzaju chemia pomiędzy muzykiem na scenie a widownią. Rodzi się chwilowy związek. Muzyk ma na celu nawiązanie “porozumienia” ze słuchaczem. W tym przypadku osobiście wchodzę w rolę widza/słuchacza to by scharakteryzować danego artystę. Każdy portret jest moim własnym opisem osoby

  fotografowanej. Jest on również próbą wizualizacji mojego spojrzenia na dane indywiduum artystyczne poprzez pryzmat jego sztuki.

  Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 26 maja w Muzeum Ziemi Leżajskiej

  Poprzedni artykułStarosta potrącił rowerzystę
  Następny artykułSolaris