ŹRÓDŁO: GAZETA LOKALNA GŁOS LEŻAJSKA. XXV Wojewódzki Konkurs „Ludowe Obrzędy i Zwyczaje” odbył się w dniach 20-21 kwietnia 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Giedlarowej. Organizatorami Konkursu był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Gminny Ośrodek Kultury w Giedlarowej.

Podczas tegorocznego konkursu zaprezentowały się zespoły z terenu województwa podkarpackiego, przedstawiając zwyczaje i obrzędy związane z cyklem pracy na roli, weselem, chrzcinami, jak również widowiska związane z okresem Bożego Narodzenia i Wielkanocą.

Impreza służyła popularyzacji autentycznych obrzędów i zwyczajów oraz dokumentacji prezentowanych widowisk. Laureaci: I nagroda – Zespół Obrzędowy z Łazor, widowisko „Obieraczki”, II nagroda: Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej – „ Odpust na Górny” i zespół obrzędowy “Mazurzanie” z Mazurów za “Żniwa w Mazurach” oraz III nagroda: zespół śpiewaczo-obrzędowy “Rogowice” z Rogów za “Rogowskie kropocze” i zespół folklorystyczny “Folusz” z Giedlarowej za widowisko “Czas oczekiwania”.

Reżyserom i członkom zespołów dziękujemy za trud włożony w przygotowanie i realizację widowisk, a organizatorom za sprawne przeprowadzenie konkursu.

ZDZISŁAW JANECZKO