Na Michała…

  189
  0

  W niedzielę 25 września w Giedlarowej odbył się Jarmark Kulturalny „Na Michała”, którego motywem przewodnim było hasło „Rola słomy w życiu człowieka wczoraj i dziś”. Największą atrakcją imprezy było widowisko plenerowe obejmujące pokazy pozyskiwania i przetwarzania słomy.

  Słoma przez długi czas była wręcz idealnym materiałem, służącym do tworzenia wytrzymałych dachów. Ma ona, bowiem wiele niezaprzeczalnych walorów. Przede wszystkim była i jest materiałem powszechnym, który jest łatwo dostępny, a co za tym idzie – tani. W dawnych wiejskich gospodarstwach, gdzie słomy zawsze było pod dostatkiem, był to najlepszy z możliwych surowców do pokrywania dachów. Ponadto, sporą zaletą jest lekkość słomy.

  Słoma żytnia, najczęściej stosowana w pracach związanych z pokrywaniem dachów, zyskała popularność ze względu na swoją budowę. Dawała się łatwo układać w równoległe nie krzyżujące się wiązki, a zamknięte w źdźbłach przestrzenie stanowiły doskonałą izolację cieplną. Ścianki zawierały dość dużą ilość krzemionki i celulozy, co powodowało, że słabo nasiąkały wodą.

  Dawniej na wsi słoma była również podstawowym surowcem plecionkarskim. Stosowano ją niegdyś do uszczelniania drzwi i okien. Zszywano też wycieraczki do obuwia, kładzione przed drzwiami wejściowymi, oraz misowate „opałki” do wypieku chleba. Ze zszywanych warkoczy słomianych wykonywano duże naczynia zasobowe do przechowywania ziarna, owoców i warzyw.
  Giedlarowski Jarmark Kulturalny „Na Michała” to impreza folklorystyczna organizowana przy okazji odpustu parafialnego.

  Jej celem jest podtrzymywanie i kultywowanie ludowych tradycji i obyczajów, które nieuchronnie odchodzą w zapomnienie. Corocznie przedstawia inną tematykę z zakresu ochrony kultury ludowej i ginących zawodów. Jarmarkowi towarzyszą wystawy oraz prezentacje zespołów obrzędowych, kiermasze rękodzieła oraz degustacja potraw.

  Ź: UG Leżajsk

  Poprzedni artykuł„Inny spacer” czyli Nordic Walking w Gminie Grodzisko Dolne
  Następny artykułMłody motorowerzysta ofiarą wypadku