Nad Czystym powstał park linowy

  249
  0

  Czas wolny w naszej gminie można spędzić na wiele różnych sposobów. Na aktywnych czeka rowerowa eskapada szlakiem rowerowym, czy trasa Nordic Walking. Nie należy także zapominać o największej grodziskiej atrakcji, jaką jest zalew „Czyste”, z którego korzysta wielu wędkarzy jak i miłośników odpoczynku w wodzie czy „na kocyku”. Do tej oferty dołączył ostatnio GiokoPark- park linowy. O parku i jego atrakcjach opowiedział nam Dariusz Kulpa, jego właściciel i pomysłodawca.


  Skąd pomysł na stworzenie parku linowego w Grodzisku?

  Pomysł narodził się około dwa lata temu a wziął się z chęci stworzenia czegoś dla mieszkańców jak i odwiedzających nasza gminę. Pomysłów na stworzenie czegoś ciekawego było wiele, na początek padło na park linowy. Mam nadzieję że, uda mi się  dalej sukcesywnie rozwijać park o coraz to nowe atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

  Skąd taka nazwa – GiokoPark?

  Niektórzy podają w nazwach swoje imiona, czy pseudonimy, ja chciałem być oryginalny, moja nazwa zapożyczona jest z włoskiego i oznacza po prostu zabawę – czyli dosłownie park zabaw.

  Rozumiem, że lokalizacja wokół Zalewu „Czyste” nie jest przypadkowa?

  Przyznaje, że przymierzając się do stworzenia parku brałem pod uwagę, by wybrać takie miejsce, gdzie coś się dzieje. Wiadomo, że ludzi jakoś trzeba przyciągnąć, a woda jest najlepszym miejscem, gdyż w sezonie przewija się tu mnóstwo ludzi. Mam nadzieję, że gdy turyści znudzą się kąpielą  i smażeniem się  na kocyku, spróbują swoich sił na przygotowanej przeze mnie ofercie i zechcą przeżyć odrobinę zabawy oraz adrenaliny.

  Stworzenie takiego parku nie jest tanim przedsięwzięciem?

  Faktycznie, sam pomysł nie wystarczy. Trzeba mieć przede wszystkim pieniądze na realizację. Na stworzenie parku otrzymałem dofinansowanie. Oczywiście nie było to proste, bo za pierwszym razem znalazłem się niestety na liście rezerwowej. Nie odpuściłem i po dopracowaniu złożyłem mój projekt w innej instytucji i jak widać udało się. Dzięki środkom unijnym, ale i własnym realizacja projektu stała się możliwa.

  Z jakich atrakcji można skorzystać w parku linowym?

  W chwili obecnej gotowa jest jedna trasa – tzw. łatwa. Trasa przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Jedynym ograniczeniem jest wzrost – min. 140 cm oraz waga max 120kg. Osoby niższe mogą przejść trasę wyłącznie z opiekunem lub instruktorem. Gotowy jest także zjazd Tyrolski o długości 70 metrów który w przyszłości będzie częścią drugiej trasy o wysokim stopniu trudności. Trasa ta aktualnie jest w trakcie przygotowań. W planach mam także wybudowanie trasy typowej dla najmłodszych, w której system asekuracji będzie oparty na siatkach.

  Co wchodzi w skład trasy łatwej?

  Trasa łatwa składa się z 14 podestów, zamocowanych na drzewach, i umieszczonych na wysokości od 2-6 metrów. Jej długość to 170 metrów. Wszystkie podesty połączone są najróżniejszymi przeszkodami a znajdują się tam m.in. zjazd tyrolski (rozciągnięta między drzewami lina o długości 36 metrów, most birmański, opony, kładka, czy trapezy. Na trasie można się nauczyć sztuki opanowania, technik utrzymania równowagi oraz przełamywania barier lęku wysokości i strachu. Poza tym, to naprawdę fajna zabawa i niezła dawka adrenaliny.

  Do korzystania z atrakcji parku trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

  Wystarczy posiadać odpowiedni strój – najlepiej sportowy oraz odpowiednie, pełne buty. Przed wejściem na teren parku, każdy musi podpisać odpowiednie oświadczenie, że zapoznał się z obowiązującym regulaminem i przeszedł odpowiednie przeszkolenie w jaki sposób poruszać się na wysokości. Każdy uczestnik otrzymuje uprząż wspinaczkową, kask i rękawiczki. Oczywiście sprzęt jest atestowany.

  Ile osób może jednocześnie korzystać z trasy?

  Jednocześnie na trasie może znajdować się do 10 osób. Wiadomo, że jedni poruszają się szybciej, inni wolniej, i czasami tworzą się małe zatory, ale póki co, nikomu to nie przeszkadza.

  Ile kosztują bilety wstępu i w jakich dniach można korzystać z usług parku?

  Jeśli chodzi o bilety wstępu uważam że są to ceny  przystępne dla każdego. Obecnie jest tylko jedna trasa, wiec w ofercie są bilety normalne oraz ulgowe po okazaniu legitymacji szkolnej bądź studenckiej. Jeśli ktoś boi się sam, może skorzystać z pomocy instruktora jednak wiąże się to z dopłatą do biletu. Park czynny jest od piątku do niedzieli w godzinach od 13 do zmierzchu. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam!

  Zapraszamy do obejrzenia filmiku z Gioko Parku

  Ź: Grodzisko Dolne

  Poprzedni artykułIII Memoriał im. Józefa Hajdasza w Kuryłówce.
  Następny artykuł„Gdzie kucharek szesc…”.