W minionym roku szpital w Leżajsku zanotował stratę wynoszącą 4,5 miliona złotych.

0

Po zakończeniu drugiego konkursu na stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Leżajsku, Komisja konkursowa stwierdziła, że żaden z kandydatów nie spełnił wymaganych kryteriów. Zarząd powiatu podjął decyzję o zakończeniu procedury.

Starosta leżajski, Marek Śliż, poinformował nas, że obowiązki dyrektora będą pełnić dotychczasowy szef placówki, Marian Furmanek, który wkrótce przechodzi na emeryturę. Funkcję tę będzie pełnił przez okres do zatrudnienia nowego dyrektora, jednak nie dłużej niż pół roku.

W minionym roku szpital w Leżajsku zanotował stratę wynoszącą 4,5 miliona złotych.

Starosta zapewnia, że nie wpłynie to negatywnie na działalność placówki. Podobnie jak w innych szpitalach, głównym problemem jest brak środków na podwyżki dla pracowników służby zdrowia, co doprowadziło do kilkunastu pozwów w tej sprawie, skierowanych do sądu.

Marek Śliż dodaje, że sytuacja kadrowa poprawiła się nieco. Ostatnio udało się zatrudnić dwóch lekarzy na oddziale neurologii.

Objawy ukąszenia kleszcza

0

Kleszcze to powszechnie występujące owady, które zwykle żyją w lasach i na łąkach. Niestety, ich ukąszenia mogą powodować poważne choroby, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na objawy ukąszenia i natychmiast szukać pomocy medycznej w przypadku jakichkolwiek podejrzeń.

Objawy ukąszenia kleszcza

Objawy ukąszenia kleszcza mogą się różnić w zależności od indywidualnych reakcji organizmu. Jednak najczęstszymi objawami są:

1. Czerwone plamy

Po ukąszeniu kleszcza na skórze często pojawiają się czerwone plamy. Mogą one mieć różne kształty i rozmiary, ale zwykle rosną w ciągu kilku dni lub tygodni. Często są one suche i swędzące, ale nie powodują bólu.

2. Gorączka

Gorączka jest powszechnym objawem chorób przenoszonych przez kleszcze. Powoduje ona wzrost temperatury ciała powyżej 38°C, a także ogólne osłabienie i bóle mięśni.

3. Ból głowy

Ból głowy jest częstym objawem kleszczowego zapalenia mózgu. Może on być ostry lub przewlekły, mogą mu także towarzyszyć nudności i wymioty.

4. Obrzęk

Obrzęk jest kolejnym powszechnym objawem ukąszenia kleszcza. Może on wystąpić w miejscu ukąszenia lub w innych częściach ciała. Razem z nim często pojawia się też  ból i zaczerwienienie skóry.

Jak zapobiegać ukąszeniom kleszcza?

Najlepszym sposobem na zapobieganie ukąszeniom kleszcza jest unikanie obszarów, gdzie one żyją. Jeśli jednak musisz przebywać na terenach leśnych lub łąkach, pamiętaj o następujących środkach ostrożności:

1. Noszenie odpowiedniego ubrania

Należy nosić długie rękawy i spodnie, aby zminimalizować narażenie skóry na ukąszenia. Można również włożyć specjalne koszule i spodnie zabezpieczające przed kleszczami.

2. Używanie środka na komary

Niektóre środki na komary są również skuteczne w zapobieganiu ukąszeniom kleszcza. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie środki działają na kleszcze, dlatego należy dokładnie przeczytać etykietę produktu przed użyciem.

3. Mieszanka Spacerowa

Mieszanka Spacerowa to naturalny środek na komary, który można łatwo przygotować w domu. Wystarczy wymieszać olejki eteryczne z lawendy, eukaliptusa, rumianku i cytryny z wodą i spryskać skórę przed wyjściem na spacer.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane objawy po ukąszeniu kleszcza, takie jak gorączka, ból głowy, czerwone plamy lub obrzęk, należy natychmiast udać się do lekarza. Ważne jest, aby zawsze poinformować o możliwości ukąszenia kleszcza, ponieważ pomoże mu to w szybszej diagnozie choroby.

Podsumowanie

Ukąszenia kleszcza mogą powodować poważne choroby, ale można zapobiegać im poprzez noszenie odpowiedniego ubrania, stosowanie specyfików na komary i naturalnych środków, takich jak Mieszanka Spacerowa. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek objawy, należy niezwłocznie szukać pomocy medycznej. Pamiętaj, że w przypadku ukąszenia kleszcza szybka reakcja jest kluczowa dla skutecznej terapii.

POTRĄCENIE PIESZEGO W LEŻAJSKU

0

Dzisiaj rano na ulicy Mickiewicza w Leżajsku miało miejsce poważne zdarzenie. Samochód osobowy potrącił pieszego, w wyniku czego mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Około godziny 7:25 policjanci ruchu drogowego z leżajskiej komendy otrzymali wezwanie na miejsce zdarzenia. Wstępne ustalenia wskazują, że 39-letni mieszkaniec Leżajska, kierujący samochodem osobowym marki SsangYong, nie ustąpił pierwszeństwa i potrącił mężczyznę na przejściu dla pieszych. Poszkodowany to 29-letni mieszkaniec Leżajska, który został przewieziony do szpitala. Obydwaj mężczyźni byli trzeźwi.

Na miejsce zdarzenia została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza, która przeprowadziła oględziny. Zebrane materiały pozwolą na dokładne ustalenie przyczyn i okoliczności tego zdarzenia.

W Leżajsku powstaną dwa bloki mieszkalne

0
Blokowisko Le�ajsk (lotnicze, Tilt-Shift)

Spółka SIM Podkarpacie otrzymała zezwolenie na budowę dwóch bloków mieszkalnych w Leżajsku. Jeśli uda się szybko wyłonić wykonawcę, inwestycja może rozpocząć się już latem. Bloki zostaną zrealizowane na działce, która znajduje się u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Klasztornej. Miasto wniosło tę nieruchomość jako aport do SIM-u.

W obu blokach znajdzie się około 80 mieszkań, które będą oferowane do wynajęcia po niskim czynszu. Rada miasta Leżajska już ustaliła kryteria kwalifikacji dla osób zainteresowanych nabyciem tych lokali. Wkrótce planowane jest spotkanie z zainteresowanymi, na którym rozpoczną się zapisy. Ponadto, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa przewiduje również powstanie bloku w Nowej Sarzynie. Termin składania wniosków o zawarcie umów najmu 74 mieszkań w tym budynku został przedłużony do końca lipca.

Oprócz Leżajska i Nowej Sarzyny, SIM Podkarpacie planuje także budowę bloków w Boguchwale, Dynowie, Jarosławiu, Miejscu Piastowym i Sędziszowie Małopolskim.

Drukarka laserowa wielofunkcyjna – co dzięki niej zrobisz?

0

Drukarka laserowa to sprzęt, który świetnie sprawdzi się w każdym biurze – także tym domowym! Zwykle tego typu urządzenia kojarzone są z większymi gabarytami – na rynku znajdziesz jednak bardziej kompaktowe modele. Co więcej, wiele z nich to urządzenia wielofunkcyjne, które dadzą ci o wiele więcej możliwości przydatnych w codziennej pracy. Zobacz, co potrafi drukarka wielofunkcyjna i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Drukarka laserowa – dlaczego warto?

Decydując się na drukarkę laserową, dobrze znać mocne strony tego sprzętu. Na pierwszy rzut oka modele tego typu wydają się droższe niż sprzęty atramentowe. To prawda – cena zakupu urządzeń laserowych jest zwykle wyższa (nie jest to reguła!), jednak patrząc długoterminowo, znacznie ważniejsze są koszty eksploatacji. A tutaj znacznie lepiej wypadają drukarki laserowe. Za tym idą kolejne atuty przydatne na co dzień: szybkość wydruku, wygodny, pojemny podajnik. Jeśli drukujesz dużo dokumentów lub tekstów, zakup urządzenia laserowego będzie najlepszym wyborem. Pamiętaj jednak, że większość modeli drukuje w odcieniach szarości. Kolorowe drukarki laserowe są dostępne – wybór jest jednak dość ograniczony, a cena – wysoka. Może się okazać, że tańszym rozwiązaniem dla okazjonalnych kolorowych wydruków będzie dokupienie niewielkiej drukarki atramentowej, która uzupełni działanie urządzenia laserowego.

Co potrafi nowoczesna drukarka?

Nowoczesna drukarka, oprócz dbania o szybki, wysokiej jakości wydruk, to zaawansowany sprzęt, który niesie ze sobą znacznie więcej udogodnień. Najlepsze przykłady? Automatyczny druk dwustronny i wygodne drukowanie z urządzeń mobilnych. To nie koniec. Możesz wybrać sprzęt wzbogacony o odpowiednią subskrypcję, by otrzymywać nowe toner akurat wtedy, gdy poprzedni jest na wyczerpaniu. Jeśli zdarzało ci się zapomnieć o wymianie tonera, może być to rozwiązanie odpowiednie dla ciebie!

Drukarka wielofunkcyjna – czym się charakteryzuje?

Zaawansowanych rozwiązania technologicznych czy dodatkowe subskrypcje to dopiero początek. Wielofunkcyjna drukarka laserowa to przede wszystkim urządzenie, które pozwala nie tylko drukować, ale również kopiować czy skanować dokumenty! Wiele osób zarzuciło korzystanie ze skanera na rzecz odpowiednich aplikacji na telefon. Może się jednak okazać, że znacznie lepszą jakość zeskanowanego materiału zapewni właśnie drukarka, a nie aplikacja! Kopiarka to zaś rozwiązanie, które trudno przecenić. Chcesz szybko powielić dokument przed spotkaniem? Nie ma problemu – to znacznie łatwiejsze niż szukanie odpowiedniego pliku, by wydrukować go w kilku egzemplarzach. Zwłaszcza, gdy nie jesteś autorem dokumentu źródłowego.

Zwróć też uwagę na możliwości aplikacji mobilnych, które są oferowane przez producentów drukarek wielofunkcyjnych. Zwykle jeszcze bardziej rozszerzają możliwości korzystania z urządzenia!

Może cię zaskoczyć, że bez większego problemu kupisz wielofunkcyjne drukarki wyposażone w… faks! Są branże, w których możliwość wysłania faksu ciągle się przydaje. Producenci wychodzą naprzeciw szczególnym potrzebom – faks znajdziesz na przykład w modelu BROTHER MFC-B7715DW za ok. 1500 zł.

Drukarki w sklepie MediaMarkt to wiele urządzeń – zarówno laserowych, jak i atramentowych. Przeanalizuj dokładnie parametry, sprawdź recenzje i dostępne funkcje, by ustalić, który sprzęt będzie najlepiej dostosowany do twoich oczekiwań. Laserowa drukarka wielofunkcyjna to niezawodny wybór do biura – z pewnością nie będziesz żałować takiego wyboru!

Majówka dla dzieci w Parku Podworskim w Grodzisku Dolnym

0

W Grodzisku Dolnym w województwie Podkarpackim w dniu dzisiejszym oddano do użytkowania zabytkowy park Poddworski, który jest prawdziwą perełką kultury i historii regionu.

Park ma swoje początki w XVII wieku, kiedy to został założony przez Lubomirskich, ówczesnych właścicieli Grodziska. Od tamtej pory, przez wiele lat, park przeszedł wiele zmian i przeobrażeń, a jego obecna forma nawiązuje do stylu barokowego.

W dniu dzisiejszym od godz. 15:00 zaplanowano wiele atrakcji podczas otwarcia, między innymi: park zabaw, watę cukrową, dmuchańce, popcorn oraz pokaz plenerowy filmu „W 80 dni dookoła świata”.

Będzie to świetna okazja dla mieszkańców w szczególności tych najmłodszych, aby poznać piękno parku oraz spędzić czas w miłej atmosferze.

Inwestycja obejmowała niwelację terenu i utwardzenie nawierzchni ścieżek pieszych, nawiązujących swym charakterem do historycznego układu parku, montaż stylizowanych elementów małej architektury takich jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowerze, montaż elementów placu zabaw oraz ogrodzeń placu zabaw oraz ogrodzenia parku, budowę oświetlenia terenu oraz wykonanie nasadzeń drzew, krzewów i założenie trawników.

Całość zajmuje obszar 6 810 m2, w tym 1 136 m2 powierzchni utwardzonej i 5 674 m2 powierzchni biologicznej czynnej.

 

Terapia szokowa” dla licealistów

0
Criminal in handcuffs

W poniedziałek 34-letni Paweł, skazany na 9 lat więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku po pijanemu, opowiadał przed grupą około 20 licealistów Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Lekcja edukacyjna została zorganizowana w rzeszowskim więzieniu w ramach ogólnopolskiej akcji „Szanuj zasady, chroń życie”. Rzeszów jest jednym z miast, w których młodzi ludzie przeżywają „terapię szokową”, odwiedzając polskie więzienia i spotykając się z osobami skazanymi za śmiertelne wypadki drogowe. Ponad 600 osób przeszło już przez takie „terapie szokowe” w różnych miastach Polski.

Paweł, który jest jednym z 850 sprawców wypadków drogowych, w których ludzie stracili życie lub zostali kalekami, aktualnie przebywających w polskich więzieniach, przestrzegał przed popełnieniem jego błędu. Paweł był trzeźwy na spotkaniu ze znajomymi, którzy planowali imprezę i postanowili jechać samochodem, ale zabrakło im trzeźwego kierowcy. Paweł zgodził się prowadzić i po wypadku, w którym zginęli jego dwaj koledzy, został skazany na 9 lat więzienia.

Paweł opowiedział o swoim życiu przed wypadkiem, swojej dobrej pracy i planowanym ślubie. Przestrzegł licealistów, aby byli twardzi i umieli powiedzieć „nie”, a nie ulegali presji swoich znajomych. Paweł przyznał się do swojego błędu i powiedział, że chciałby przeprosić rodziny ofiar, gdy wyjdzie na wolność.

Dwie śmiertelne ofiary wypadku na obwodnicy Leżajska

0

W czwartek po południu na obwodnicy Leżajska doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły dwie osoby. 38-letnia kierująca citroenem i jej 15-letni pasażer nie przeżyli zderzenia z audi na drodze krajowej nr 77, po godzinie 17:00.

Według wstępnych ustaleń policjantów, kierująca citroenem najprawdopodobniej nie ustąpiła pierwszeństwa audi. Na miejscu tragedii pracują policjanci i prokurator, aby wyjaśnić dokładne okoliczności wypadku. DK 77 jest zablokowana, a utrudnienia mogą potrwać do godziny 21:00.

Niestety, wśród ofiar znajduje się 15-letni chłopak. To ogromna tragedia dla jego rodziny i bliskich. Wszyscy trzymamy ich w myślach i modlitwach w tym trudnym czasie. Oby takie wypadki przestały się zdarzać, a wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowywali się zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem.