Altruiści nie są gatunkiem zagrożonym

W czwartek 25 kwietnia br. o godz. 18.00 w Auli Głównej Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przedstawią sztukę pt. ,,Kandydatki na żonę”. Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na leczenie Kamila Kusego.

Jest to 29 letni chłopak, którego plany na życie oraz marzenia 12 maja ubiegłego roku uległy zniszczeniu. Tego dnia Kamil uległ wypadkowi, na którego skutek nastąpiło zwichnięcie kręgu szyjnego z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Spowodowało to paraliż kończyn górnych i dolnych.

Po wypadku chłopak przebywał w szpitalu w Mielcu, gdzie poddawany był intensywnej rehabilitacji. Obecnie porusza się samodzielnie na wózku inwalidzkim, jednak wciąż wymaga znacznej pomocy. Przez cały czas jest rehabilitowany w Tajęcinie.

Wszystko to dzieje się dzięki pomocy ludzi, którzy wykazują się dobrocią serca i zrozumieniem dla chłopaka. Rehabilitacja przynosi znaczną poprawę, ponieważ Kamil zaczyna stawiać pierwsze kroki przy pomocy kul. Pomimo sytuacji, w której się znalazł, nie traci wiary i pogody ducha. Jest osobą pozytywną oraz wytrwale dążącą do celu. Wszystko to dzieje się dzięki dużej pomocy ludzi.

Iskierka nadziei na całkowity powrót do zdrowia sprawia, że Kamil ma siłę, aby nadal walczyć. Potrzebuje jednak dalszej pomocy finansowej oraz wsparcia w tych trudnych dla niego momentach. Inicjatorką pomysłu na spektakl charytatywny była Pani Natalia Słomiany, która roznieciła iskierkę bezinteresownej pomocy w sercach uczniów oraz ludzi dobrej woli. Od razu znaleźli się serdeczni i empatyczni ludzie, którzy bez wahania poświecili swój czas, żeby przedsięwzięcie doszło do skutku.

Młodzież licealna w Nowej Sarzynie, która zaangażowana jest w prace nad spektaklem twierdzi, że chęć pomagania daje im możliwość spełnienia i radości. Dlatego Dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie Pan Andrzej Kusiak wspólnie z Organizatorami zaprasza wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć Kamila w walce o odzyskanie sprawności

Kort tenisowy już otwarty

W dniu 2 kwietnia br. miało miejsce uroczyste otwarcie pełnowymiarowego kortu tenisowego, na bazie którego w okresie zimowym będzie funkcjonować lodowisko. Obiekt ten wchodzi w skład kompleksu sportowo – rekreacyjnego przy stadionie sportowym LKS „ Grodziszczanka ” w Grodzisku Górnym.

Obiekt jest czynny siedem dni w tygodniu od godziny 14.00 do 20.00. Zarządcą obiektu jest pan Józef Miś, do którego należy zwracać się ze wszystkimi sprawami związanymi z użytkowaniem i korzystaniem z kortu i lodowiska.

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej 2019

W dniach 25 marca – 7 kwietnia Leżajsk zamienił się w stolicę kultury chrześcijańskiej, za sprawą Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Rób to, co Kochasz”. Był to niezwykle owocny czas i wielkie święto wiary. Dwa tygodnie, podczas których można było inaczej spojrzeć na Boga i świat Jego wartości. W różnych wydarzeniach Festiwalu wzięło udział ponad 10 000 osób.

Organizatorzy wydarzenia: Klasztor OO. Bernardynów i Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku zaprosili wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów tematycznych, projekcji filmowych, prelekcji i pokazów dzielili się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Każdego dnia festiwalu miała miejsce Eucharystia z okolicznościowym kazaniem.
Festiwal rozpoczął się w uroczystość Zwiastowania Pańskiego eucharystią, sprawowaną przez o. Teofila Czarniaka, Ministra Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP. Po mszy świętej odbył sie koncert w wykonaniu dobrze znanego zespołu NIEMAGOTU.
Drugiego dnia od samego rana aż do wieczora odbywała się projekcja filmu „Najlepszy”.
Trzeciego dnia przed południem odbyło się spotkanie z Jaśkiem Melą, zaś wieczorem  na scenie FOK-u gościł ks. Piotr Pawlukiewicz. Chyba nikt nie zapomni tego niezwykle pięknego spotkania z księdzem Piotrem i Jego  świadectwa życia: wiary, modlitwy i zaufania Bogu mimo cierpienia i trudności.
W kolejnym dniu odbył sie Wieczór Chwały, którego gościem był ks. Dominik Chmielewski, zaś w piątek rozpoczęły się spotkania warsztatowe dla dzieci z grupą taneczną WORSHIPSTYLE. W piątkowy wieczór, w kulinarny świat pełen pasji zabrał wszystkich Marek Zaremba. Wraz ze swoją żoną prowadził przez całą sobotę warsztaty zdrowego i mądrego żywienia, a wszystko dzięki przepisom świętej Hildegardy.
W niedzielny wieczór sceną zawładnął Krzysztof Napiórkowski wraz z zespołem.
Drugi tydzień Festiwalu rozpoczął Ireneusz Krosny, którego występ rozbawił wszystkich do łez, a z poruszającego świadectwa jego życia można było wydobyć najważniejsze przesłanie: w życiu najważniejsze są relacje.
We wtorkowy poranek za sprawą Arkadiusza Gwizdały uczestnicy festiwalu przenieśli się w zaczarowany świat baniek, który szczególnie przypadł do gustu dzieciom. Środa to  niezwykły świat iluzji do którego zaprosił Tomasz Kabis.
Tegoroczny Festiwal Kultury Chrześcijańskiej odbył się w okresie Wielkiego Postu, stąd w środowy wieczór odbył się w atmosferze kontemplacji przy Całunie Turyńskim. W czwartek, o tym jak kochać rozumnie, opowiadał Przemysław Babiarz, a w piątek doświadczeniem swojego życia dzielił się Jerzy Górski, człowiek, którego historia życia była inspiracją do powstania filmu „Najlepszy”.
Festiwal zakończył się  7 kwietnia mszą świętą pod przewodnictwem o. Sylwestra Skirlińskiego i koncertem zespołu ZAPATRZENI.
Organizatorzy dziękują za przybycie zarówno wszystkim zaproszonym gościom, jak i publiczności oraz uczestnikom poszczególnych warsztatów. Ponadto kierują wyrazy wdzięczności do sponsorów festiwalu: Szkółki Roślin Ozdobnych Dąbek, Zakładu Mięsnego Smak Górno i SuperDrob, a także patronów medialnych: TVP 1, TVP Rzeszów, Radia Fara, „Gościa Niedzielnego” i Misericors.
Koordynator ds. Nowej Ewangelizacji
o. Bartymeusz Kędzior OFM

“Moje hobby – W świecie kufli” – nowa wystawa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Leżajsku, zaprasza na nową wystawę pt. “Moje hobby – W świecie kufli”.

Prezentowane są na niej kufle i szklanki do piwa ze zbiorów Jacka Więcława.

Historia naczyń używanych do picia piwa ma tak samo długą tradycję jak i dzieje warzenia tegoż trunku. Rodzaj użytego materiału był ściśle powiązany z poziomem materialnym. Wykonywano kufle z rogów zwierzęcych, gliny, drewna, cyny czy srebra. Z czasem zmieniał się materiał i kształt kufli. Pojawiły się szklane, fajansowe często bogato ozdabiane i malowane, w kształcie stożka lub beczułkowate. Niektóre wyposażone były w pokrywkę, która początkowo miała zapewnić ochronę przed dolaniem trucizny, a później przed zanieczyszczeniami (kurzem, owadami).

W XIX wieku browary rozpoczęły filtrować piwo, stąd też kufle oraz szklanki stały się bardziej przezroczyste, po to by móc ocenić barwę oraz klarowność trunku. Ich kształty były różne ze względu na rozwinięte już w tym okresie znawstwo piwa.

Wystawa będzie czynna do 7 czerwca br.

MZL

 

Działają lokalnie

W lutym Fundacja Leżajskiego Stowarzyszenia Rozwoju zakończyła realizację kolejnej edycji programu grantowego Działaj Lokalnie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program ten pozwala mieszkańcom małych miejscowości pozyskiwać fundusze na działania służące wspólnemu dobru. Do dnia dzisiejszego w ramach kilkunastu edycji programu Działaj Lokalnie przekazaliśmy lokalnej społeczności ponad 0,5 mln. złotych wspierając realizację  ponad 155 przedsięwzięć. W ramach ostatniej edycji programu dotacje na realizację projektów trafiły m.in. do 2 organizacji pozarządowych z Powiatu Leżajskiego.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sarzyna zatroszczyło się o bezpieczeństwo mieszkańców. W ramach projektu „Bezpieczni w świecie – bezpieczni w necie” powstało Miasteczko Ruchu Drogowego, odbyły się warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy, spotkania ze strażakami dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, spotkania z policjantami  poświęcone bezpiecznemu zachowaniu się w ruchu drogowym, a także zajęcia z pedagogiem z zakresu bezpieczeństwa w Internecie. Dzieci i młodzież mogły sprawdzić swoją wiedzę w Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wólka Grodziska zrealizowało projekt „Turki idą”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie tradycyjnych nakryć głowy dla członków Wielkanocnej Straży Grobowej. W ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty wyrobu czapek dla Turków i bukietów konwalii zdobiących te czapki. W zajęciach uczestniczyli zarówno dorośli jak i młodzi mieszkańcy miejscowości. Zebrano zdjęcia oraz informacje na temat grup Turków ich dowódców, które umieszczono w „Kronice Turki z Wólki Grodziskiej”  a także na stronie internetowej szkoły podstawowej prowadzonej przez Stowarzyszenie.

Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku

 

Pierwsza Dama RP z wizytą w Leżajsku

Pierwsza Dama RP obejrzała program artystyczny w wykonaniu podopiecznych oraz spotkała się z uczniami biorącymi udział w warsztatach praktycznych, sensorycznych i teatralnych, a także z pracownikami placówki i rodzicami wychowanków. W spotkaniu uczestniczył także Zarząd Powiatu Leżajskiego: Marek Śliż – Starosta Leżajski, Lucjan Czenczek – Wicestarosta Leżajski oraz Krzysztof Trębacz – Członek Zarządu.

Agata Kornhauser-Duda podopiecznych ośrodka poznała w trakcie ubiegłorocznego spotkania gwiazdkowego w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza Dama wspominała, że już wtedy zauważyła „że atmosfera panująca w ośrodku jest naprawdę wyjątkowa”, gdyż jego pedagodzy są „szczególnie zaangażowani i oddani sprawom dzieci i młodzieży”. Uczniowie i tym razem przygotowali wspaniały występ artystyczny, który zaprezentowali swojemu gościowi oraz koleżankom i kolegom. – W każdym człowieku tkwi jakiś talent, wystarczy go odkryć – skomentowała Małżonka Prezydenta, gratulując udanego przedsięwzięcia.
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II jest jedyną placówką na terenie powiatu leżajskiego kształcącą osoby z niepełnosprawnością intelektualną wszystkich stopni w wieku od 3 do 25 lat. Placówka promuje, wspiera i koordynuje udział uczniów w konkursach, olimpiadach i turniejach. Angażuje się też w rozwiązywanie problemów o charakterze wychowawczym i socjalnym swoich podopiecznych oraz ich rodzin.
Cała relacja z wizyty na stronie: www.prezydent.pl, zakładka: Pierwsza Dama.
Źródło: www.prezydent.pl

W celu uniknięcia czołowego zderzenia kierujący ciężarówką zjechał na lewą stronę jezdni

Jeszcze przez kilka godzin mogą potrwać utrudnienia na drodze krajowej nr 77 w Nowej Sarzynie w związku ze zdarzeniem drogowym, które miało miejsce dziś w nocy około godz. 4. Na chwilę obecną na tym odcinku ruch odbywa się wahadłowo.

Do zdarzenia drogowego doszło dziś około godz. 4 na drodze krajowej nr 77 w miejscowości Nowa Sarzyna. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że najprawdopodobniej 54-letni mężczyzna kierujący ciężarowym renault, jadąc w kierunku Niska, zauważył jadącego z naprzeciwka, całą szerokością jezdni 24-letniego rowerzystę. W celu uniknięcia czołowego zderzenia kierujący ciężarówką zjechał na lewą stronę jezdni. W wyniku tego manewru pojazd wywrócił się na skarpę. Policjanci ustalili, że kierujący pojazdem ciężarowym był trzeźwy. Poszkodowany rowerzysta z obrażeniami został przewieziony do szpitala na badania.

Policjanci na miejscy wykonali czynności procesowe. Na chwilę obecną na tym odcinku ruch odbywa się wahadłowo. Związane jest to z technicznym usunięciem z drogi pojazdu ciężarowego. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin. Policjanci ręcznie kierują ruchem w tym miejscu.

Apelujemy o ostrożną jazdę.

Do krzesła dostawią stół!

Nasza redakcja dotarła do wizualizacji, która jednoznacznie wskazuje na to, iż władze miasta chcą dostawić stół do krzesła. Dołączony projekt pokazuje wielkość i ogrom inwestycji. Kolejne w planach mają być meblościanka i łóżko.

 

 

 

 

 

*Prima Aprisil….