Leżajsk: Usuną wiekowe drzewa

Od 11 lutego trwa w Leżajsku wycinka drzew przy Placu Dworcowym, przy ulicy Mickiewicza aż do Ronda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wycinka związana jest z inwestycjami miejskimi oraz z likwidacją sztuk zagrażających zdrowiu i mieniu.

Usunięcie starych kasztanowców, klonów, lip i grochodrzewów jest koniecznością w związku z rozbudową skrzyżowania ulicy Mickiewicza z ulicą M.C. Skłodowskiej oraz przebudową ulicy Mickiewicza na odcinku od skrzyżowania z ulicą M.C. Skłodowskiej do Ronda im. Lecha Kaczyńskiego. – Na wycinkę miasto posiada odpowiednie zezwolenia, w tym zgodę Starosty Leżajskiego. Przeznaczone do wycinki drzewa, zgodnie z ekspertyzą dendrologiczną, stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i mienia. Są w złym stanie biologicznym, niektóre w dużej części są martwe i dotknięte poważnymi zmianami chorobowymi – wyjaśniła „Sztafecie” kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Leżajsku, Beata Jodkowska.

Nie zostaną wycięte więc wszystkie drzewa, a tylko część. Pozostałe drzewa mają zostać poddane „zabiegom pielęgnacyjnym”. Jak zapewniła kierownik Beata Jodkowska – Na miejscu wyciętych drzew powstaną nowe zasadzenia.

W związku z wycinką możliwe są utrudnienia w ruchu, zwłaszcza pieszym.

 

Zbigniew Larendowicz – Człowiek niezwykły

9-ego w wieku 102 lat odszedł na wieczny odpoczynek Zbigniew Larendowicz. Człowiek niezwykły. Zbigniew Larendowicz – symbol Leżajska, człowiek – legenda, wolontariusz, kustosz i opiekun zbiorów w Bibliotece Ojców Bernardynów w Leżajsku, harcerz, żołnierz, który uciekł z transportu do Katynia, leśniczy. Jest autorem licznych publikacji dotyczących historii regionu. Odznaczony przez Marszałka Województwa Podkarpackiego tytułem “Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Pogrzeb zmarłego w dniu wczorajszym Zbigniewa Larendowicza odbędzie się w środę (13 lutego br.) i rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w Bazylice Zwiastowania NMP (leżajski klasztor) po czym nastąpi przejście na cmentarz klasztorny gdzie zostanie pochowany ś.p. Zbigniew Larendowicz.

 


 

Urodził się 15 października 1916 r. Był członkiem, a następnie dowódcą 1 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki przy leżajskim gimnazjum. Ukończył Szkołę Starszych Przysposobienia Wojskowego i Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii (1938). We wrześniu 1939 r. służył w 24 Pułku Artylerii Lekkiej, jako dowódca plutonu w stopniu podporucznika. Dostał się do niewoli sowieckiej, jednak po kilku dniach zbiegł z transportu jadącego na wschód. Po powrocie do Leżajska działał w Narodowej Organizacji Wojskowej, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję komendanta obwodu (ps. „Wicher”). Po wojnie pracował w leśnictwie.

W latach 1964-1968 razem z profesorem S. Myczkowskim tworzył Plan Zagospodarowania Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wielu rezerwatów w Polsce południowej. Brał także udział w opracowywaniu ekspertyz dla Polskiej Akademii Nauk.

Odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Krzyżem Harcerskim, Odznaką Pamiątkową „Akcja Burza” i Odznaką Strzelecką. Był wielokrotnie nagradzany również za swoją działalność społeczną, m.in. nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego.”

Zapytany w swoje setne urodziny o receptę na długie życie wymienił uczciwość, sprawiedliwość, chęć do pracy i robioną przez siebie „wybitną orzechówkę”!

Aktywny wypoczynek z dala od miasta

Codzienne życie w dużym mieście jest wygodne. Wszystkie instytucje i usługi są na wyciągnięcie ręki, łatwiej też o karierę zawodową. Z czasem jednak gwar miasta może zacząć przeszkadzać i przytłaczać – szczególnie po wielu miesiącach intensywnej pracy bez widoków nawet na wolny weekend, nie mówiąc o dłuższym urlopie… Jeśli czujesz, że to ten moment, w którym musisz zatrzymać się, rzucić wszystko i wyjechać, postaw na aktywny wypoczynek z dala od dusznego, wiecznie zakorkowanego miasta! Razem z klubem travelowym Travelist.pl odkryj hotele w lesie i innych przyjaznych lokalizacjach, gdzie czas płynie wolniej…

Hotel Las

Jak już sama nazwa wskazuje, hotel Las rzeczywiście mieści się z dala od miejskich zabudowań. Położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, w miejscowości Piechowice (niedaleko Szklarskiej Poręby). Otaczają go bajeczne sudeckie lasy, a z okien możesz podziwiać wspaniałe górskie widoki.

We wnętrzu na gości czekają komfortowe, doskonale wyposażone pokoje, a także takie atrakcje jak m.in. łaźnia parowa, sauny, basen, jacuzzi, masaże. Oczywiście na miejscu znajduje się hotelowa restauracja, która serwuje pyszne dania kuchni polskiej i międzynarodowej.

Hotel jest świetną bazą wypadową w góry, a jest gdzie chodzić, bowiem szlaki turystyczne liczą łącznie aż 112 km! Oczywiście nie musisz się poruszać wyłącznie pieszo – część szlaków udostępniona jest także dla miłośników dwóch kółek. Jeśli zaplanujesz pobyt w hotelu Las w okresie zimowym, również możesz spędzić go aktywnie na zewnątrz, gdyż w okolicy znajdują się liczne ośrodki narciarskie.

Manor House SPA*****

Polecając hotele w lesie, z dala od gwaru miasta, nie sposób nie wspomnieć o Manor House SPA***** mieszczącym się w Chlewiskach (niedaleko Szydłowca) na Mazowszu. To idealny wybór dla każdego, kto pragnie zaznać pełnego relaksu na najwyższym poziomie, ciszy i spokoju. I to dosłownie, bowiem obiekt jest miejscem wolnym od dzieci do lat 12. Hotel znajduje się w zielonej, bardzo urokliwej okolicy.

Decydując się na pobyt tutaj, możesz nocować w XV-wiecznym Pałacu Odrowążów****, w Termach Zamkowych**** lub w Stajni Platera****. Hotel oferuje całe mnóstwo atrakcji, jak m.in. Chata Solna, Łaźnie Rzymskie (bogaty kompleks spa), dostęp do krytego basenu z rwącą rzeką i gejzerami.

Jeżeli zaś zdecydowanie stawiasz na aktywny wypoczynek, obiekt organizuje takie rozrywki dla gości jak np. jazda konna, strzelectwo sportowe, golf wodny. Na miejscu dostępna jest też sala fitness i wypożyczalnia rowerów.

Hotel Centuria Wellness & SPA***

I tego hotelu nie może zabraknąć na naszej liście. Malownicza Jura Krakowsko-Częstochowska, skrywające sekrety jaskinie, imponujące skały, stare warownie… A pośrodku tego wszystkiego hotel Centuria Wellness & SPA***. Przebywając tutaj, możesz odnieść wrażenie, że znajdujesz się w zupełnie innej rzeczywistości. Niesamowita atmosfera tego miejsca sprzyja błogiemu odprężeniu, ale też aktywnemu wypoczynkowi w pięknych okolicznościach przyrody.

Hotel oddaje do dyspozycji gości kryty kompleks basenowy, jacuzzi, sauny oraz bogatą ofertę spa & wellness. Na pewno chętnie z niej skorzystasz po całodniowym zwiedzaniu okolicy, by nabrać sił na kolejny dzień pełen wrażeń. A co takiego możesz robić? Nieopodal hotelu biegną liczne szlaki piesze i rowerowe. Możesz wybrać się na zwiedzanie jaskiń lub spróbować sił we wspinaniu na skałki. Jeśli masz ochotę, obiekt zorganizuje ponadto takie rozrywki jak np. przejażdżka samochodem terenowym czy jazda konna.

To zaledwie kilka z wielu propozycji obiektów usytuowanych w ciekawych, zacisznych zakątkach, w których będzie Ci dane poznać zupełnie nowy wymiar relaksu. Zapoznaj się z obszerną ofertą klubu travelowego Travelist.pl i znajdź swój własny sposób na aktywny wypoczynek z dala od miasta!

WEZWAŁA POGOTOWIE RATUNKOWE, BO ZNAJOMY NIE PODAŁ JEJ HERBATY

Dziś w nocy policjanci z Leżajska interweniowali wobec 55-letniej mieszkanki naszego miasta. Kobieta wezwała pogotowie ratunkowe do swojego znajomego. Na miejscu okazało się, że zgłaszająca jest pod działaniem alkoholu, a służby wezwała, bo mężczyzna nie podał jej herbaty. Za bezpodstawne wezwanie medyków poniesie odpowiedzialność przed sądem.

Dziś oo godz. 1 w nocy, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że doszło do wywołania niepotrzebnej czynności pogotowia ratunkowego. Policjanci udali się pod wskazany adres. Na miejscu ustalili, że 55-letnia mieszkanka naszego miasta wezwała służby medyczne do swojego znajomego. Ratownicy medyczni po zbadaniu mężczyzny stwierdzili, że jego życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Kobieta, która znajdowała się pod działaniem alkoholu, powiedziała, że wezwała pomoc, bo mężczyzna nie chciał podać jej herbaty.

Teraz 55-latką zajmie się sąd. Grozi jej kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna.

Policjanci przypominają, że 112, 997, 998, 999 to numery alarmowe i każde zgłoszenie dotyczące zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego jest traktowane poważnie i wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w celu ratowania drugiego człowieka znajdującego się w sytuacji zagrożenia. W opisanym powyżej przypadku ratownicy medyczni byli zaangażowani do przeprowadzenia bezzasadnych czynności. W tym czasie mogli udzielać pomocy tym, którzy naprawdę jej potrzebowali.  

Kolejny sukces teatrzyku “PROMYCZEK” ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli

W piątek 11 stycznia teatrzyk „PROMYCZEK” ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli  uczestniczył w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Jasełkowych Jarosław 2019. Przedstawienie „Jeden zero dla nieba” JURY uznało za najpiękniejsze jasełka  i przyznało grupie nagrodę Grand Prix w kwocie 1000 zł.Dodatkowo Zuzanna Wnuk z kl. V za rolę diabła otrzymała nagrodę indywidualną.Jasełka wyreżyserowały panie: Beata Kamińska i Edyta Kusa we współpracy z panią Helena Stepaniak. Cieszymy się bardzo z sukcesu młodych aktorów.  Dziękujemy im za godne reprezentowanie szkoły i gminy w województwie podkarpackim oraz życzymy kolejnych wygranych.

Należy dodać, że jasełka zostały również zaprezentowane podczas Koncertu Kolęd, który odbył się w Domu Kultury  w Brzyskiej Woli w niedzielę 13 stycznia. „Promyczek”  został przyjęty z niezwykłą serdecznością i gratulacjami od zgromadzonej publiczności.

ź: UG Kuryłówka

Turniej Scrabble w Grodzisku Dolnym

Szykuje się bardzo ciekawe wydarzenie dla miłośników gry w Scrabble, bowiem Polska Federacja Scrabble organizuje w Grodzisku Dolnym Turniej Memoriałowy Stanisława Rydzika. Turniej odbędzie się w dniach 2-3 lutego 2019 r. w Domu Weselnym Crystal. Będzie więc okazja zmierzenia się z najlepszymi scrabblistami w Polsce!

Scrabble to jedna z najpopularniejszych na świecie gier w układanie słów. Scrabble to doskonały sposób na naukę poprzez zabawę. Rozwija umiejętności logicznego myślenia oraz pobudza kreatywność. Wybitnym zawodnikiem tej dyscypliny był pochodzący z naszej gminy Stanisław Rydzik, który zmarł przedwcześnie 2 grudnia 2018 r. Z informacji na stronie Polskiej Federacji Scrabble można dowiedzieć się, że Stanisław Rydzik rozegrał ponad 5,5 tysiąca partii rankingowych. W 113 turniejach stanął na podium, w tym 40 razy na jego najwyższym stopniu. W 2007 roku wywalczył tytuł Mistrza Polski. Był liderem rankingu, dwukrotnie wygrał tzw. LeMansa. Co więcej, Stanisław był wyjątkowym i bardzo lubianym człowiekiem, dlatego Federacja Scrabble postanowiła upamiętnić jego osobę przez organizację turnieju memoriałowego.

Turniej będzie miał charakter otwarty. Udział mogą wziąć wszystkie zainteresowane osoby. Szczegółowe informacje o turnieju można znaleźć na stronie Federacji pod adresem: http://www.pfs.org.pl/turniej.php?id=1097#info. Na powyższej stronie można także zarejestrować uczestnictwo w zawodach. Dotychczas zgłosiło się już kilkudziesięciu uczestników z całej Polski. Honorowy patronat nad turniejem objął Wójt Gminy Grodzisko Dolne. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w turnieju oraz do kibicowania zawodnikom.

Perfumy damskie Chanel – idealna propozycja na prezent

O tym, że kobiety kochają perfumy, wie każdy, dlatego bez dwóch zdań są one świetną propozycją na prezent — np. z okazji urodzin, imienin czy świąt. Na stronie https://perfumy.pl/firm-pol-34-Chanel.html znajdą Państwo całą masę propozycji zapachów prosto z tego francuskiego domu mody, a my podpowiemy, na które z nich zdecydowanie warto zwrócić uwagę i dlaczego. Jeżeli są Państwo właśnie na etapie poszukiwań idealnej perfumowej propozycji na prezent, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi pomysłami.

Chanel Gabrielle woda perfumowana — czyli najlepszy dowód na to, że klasyki nigdy się nie nudzą. Ta damska woda perfumowana zachwyca swoim niezwykle świetlistym i świeżym charakterem. W nutach znajdziemy mandarynkę, soczystego grejpfruta, czarną porzeczkę, jaśmin, konwalię, gruszkę i różowy pieprz, który idealnie podbija aromat. Gdzieś w tle jest także wyczuwalne słodkie piżmo i drzewo sandałowe, które idealnie uzupełnia całą kompozycję. Ten zapach z powodzeniem sprawdzi się u kobiet, które cenią sobie niezależność. Polecamy go zarówno do noszenia na co dzień, jak i na większe wyjścia.

Chanel Coco Mademoiselle woda perfumowana — ta propozycja sprawdzi się z kolei idealnie u kobiet, które cenią sobie delikatne, subtelne i zmysłowe aromaty. Coco Mademoiselle zachwyca swoją pewnością siebie i elegancją, wszystko to za sprawą kwiatu pomarańczy, bergamotki, soczystej mandarynki, a także róży, jaśminu, białego piżma i wanilii. W nutach znajdziemy też przepiękną paczulę, która sprawia, że ciężko zapomnieć o tej woni i przejść obok niej obojętnie.

Chanel Chance Eau Vive woda toaletowa — to nasza trzecia propozycja, która będzie idealnym prezentem dla Pań, które cenią sobie romantyczne warianty perfum. W nutach znajdziemy cytrusy, czerwoną pomarańczę, grejpfruta, a także piżmo, jaśmin i wspaniały irys. Gdzieś w tle jest wyczuwalna także wetywerię i cedr, które idealnie podbijają całość.

Chanel Chance Eau Tendre woda toaletowa — nasza ostatnia propozycja powstałą z myślą o kobietach, które cenią sobie optymistyczne zapachy. Właśnie taka jest woda toaletowa Eau Trende, która energetyzuje zapachem grejpfruta i pigwy, a także jaśminem i owocowymi akcentami, które docenią zarówno starsze, jak i młodsze panie.

Nie bez powodu perfumy Chanel cieszą się niesłabnącą popularnością — gwarantujemy, że podarowanie ich na prezent dla bliskiej osoby, wywoła na jej twarzy uśmiech i zadowolenie. Perfumy Chanel to wysoka jakość, która idzie w parze z niezwykle atrakcyjnymi cenami.

TRAGICZNY WYPADEK W GRODZISKU DOLNYM

Policjanci z Leżajska pracują na miejscu tragicznego wypadku, do jakiego doszło w Grodzisku Dolnym. Wstępnie ustalono, że kierujący fordem transitem potrącił rowerzystę. Niestety życia mężczyzny nie udało się uratować.

Do tego wypadku doszło dziś, po godzinie 6 na drodze powiatowej w Grodzisku Dolnym, w powiecie leżajskim.

Jak wstępnie ustalono 20-latek, kierujący fordem transitem zderzył się z jadącym z przeciwka rowerzystą. Niestety życia 81-letniego mężczyzny, kierującego jednośladem, nie udało się uratować.

Na miejscu pracują policjanci i ustalają okoliczności tego zdarzenia. Na tym odcinku droga jest całkowicie zablokowana, utrudnienia trwały do godz.10.

ź: KPP Leżajsk