Refield zbuduje pasaże handlowe w Leżajsku i Sanoku

0

Firma deweloperska Refield rozpoczyna komercjalizację swoich najnowszych projektów – parków handlowych w Sanoku i Leżajsku.

Pasaż Sanocki będzie zlokalizowany przy ulicy Łany, obok drogi krajowej nr 28. Powierzchnia wyniesie 12,000 mkw., na której znajdzie się 20 sklepów z popularnymi markami modowymi i obuwniczymi, sklepami dyskontowymi, siecią spożywczą oraz restauracją drive-thru. Parking będzie mieścił prawie 500 samochodów.

Pasaż Leżajski zostanie zbudowany na skrzyżowaniu ulic Władysława Jagiełły i drogi krajowej nr 77. Powierzchnia wyniesie 7,000 mkw., na której znajdzie się 12 sklepów, stając się największym obiektem handlowym w mieście.

Oferta będzie obejmować również restaurację drive-thru. Parking będzie mieścił prawie 300 samochodów. Otwarcie parków handlowych jest planowane na drugą połowę 2024 roku.

W powiecie leżajskim powstała nowa strzelnica wirtualna

0

Na potrzeby rozwoju strzelectwa sportowego i możliwości prowadzenia szkolenia strzeleckiego dzieci oraz młodzieży w wieku szkolnym przez organizacje proobronne, a także  formacje uzbrojone niewchodzące w skład Sił Zbrojnych RP w powiecie leżajskim utworzona została strzelnica wirtualna.

W 2022 r. Powiat Leżajski złożył ofertę na realizację zadania utworzenia strzelny wirtualnej w konkursie Ministra Obrony Narodowej pn. „Strzelnica w powiecie 2022”. Projekt został pozytywne zaopiniowany przez Zarząd Powiatu Leżajskiego i od grudnia 2022 r. funkcjonuje w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku. Ideą projektu jest pobudzenie zainteresowania oraz pasji do strzelectwa sportowego dzieci i młodzieży, a w szczególności uczniów klas o profilu wojskowym, rozwijania ich umiejętności strzeleckich w kierunku możliwości zwiększenia ilości wyszkolonych i świadomych obywateli, którzy w przyszłości mogliby wstąpić do wojsk operacyjnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, czy też stanowić wyszkolone rezerwy.

W ramach programu został zakupiony symulator treningowy „Pojedynek” oraz repliki broni treningowej w systemie blow-back, przeznaczone do szkolenia strzeleckiego. Wybór miejsca utworzenia strzelnicy nie był przypadkowy z uwagi na funkcjonowanie w szkole programów Ministerstwa Obrony Narodowej: Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, Oddziały Przygotowania Wojskowego oraz Cyber.Mil.

12 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie strzelnicy, w którym wzięli udział m.in.: Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, dyrektor ZSL Zbigniew Trębacz oraz naczelnik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Leżajsku Adam Krupiński.

Całkowity koszt zadania wyniósł 154 992, 62 zł. Dofinansowanie ze środków MON to kwota 123 994,62 zł, pozostałą część sfinansował Powiat Leżajski.

Remont krytej pływalni Oceanik w Leżajsku został przedłużony.

0

Początkowo planowano, że prace zakończą się w listopadzie. Jednak podczas prac związanych z wymianą przeciekających świetlików dachowych na basenie, znaleziono ubytki i uszkodzenia w górnej części drewnianego dźwigara dachowego. Te problemy były spowodowane wieloletnim zawilgoceniem.

Konieczne okazało się wprowadzenie zmian projektowych i konstrukcyjnych. Dlatego remont został wydłużony do końca grudnia, a następnie do końca stycznia.

Dyrekcja leżajskiego MOSIR-u zapewnia, że prace zakończą się w planowanym terminie.

Udało się! Zebrano 9 milionów zł dla Poli

0

Na Podkarpaciu udało się zebrać 9 milionów złotych dla chorą na rdzeniowy zanik mięśni Poli. Wielka akcja zbierania pieniędzy, organizowana przez FundacjęPomóż Poli Żyć„, zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzięki wielu ludziom dobrego serca, którzy wsparli akcję, udało się uzbierać środki na sfinansowanie rehabilitacji oraz specjalistycznego sprzętu medycznego dla Poli.

POLICJANCI ZABEZPIECZYLI NIELEGALNE PAPIEROSY I ALKOHOL

0

Łącznie ponad 600 paczek papierosów oraz prawie 8 litrów alkoholu zabezpieczyli grodziscy policjanci u dwóch mieszkańców gminy Grodzisko Dolne. Mężczyźni za popełnione wykroczenie skarbowe odpowiedzą przed sądem.

Końcem minionego roku, funkcjonariusze Posterunku w Grodzisku Dolnym uzyskali informację, że dwóch mieszkańców gminy może posiadać papierosy i alkohol, które nie posiadają polskich znaków akcyzy skarbowej. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszem Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie przeszukali miejsca zamieszkania obu mężczyzn.

W domu 71-latka ujawnili 1080 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. W domu 77-letniego mieszkańca gminy Grodzisko Dolne funkcjonariusze ujawnili 11 200 papierosów różnych marek oraz blisko 8 litrów alkoholu. Towary te również nie posiadały polskich znaków akcyzy skarbowej. Nielegalny towar został zabezpieczony.

Obaj mężczyźni za popełnione wykroczenia skarbowe odpowiedzą przed sądem. Grozi im grzywna oraz przepadek nielegalnego towaru.

Popularne modele sof do salonu

0

Sofa to z reguły serce salonu, dlatego jej wygląd ma ogromny wpływ na charakter całej aranżacji. Ten potencjał warto wykorzystać w celu odświeżenia wystroju wnętrza, ale należy pamiętać przy tym, że kanapy raczej nie wymienia się co roku. Wybierając taki mebel, trzeba zwracać więc uwagę nie tylko na panującą aktualnie modę, ale również na funkcjonalność wypoczynku. Wiele zależy też od tego, do jakich celów służy sofa w salonie – czy nocą zamienia się w łózko dla domowników, czy może pełni jedynie rolę reprezentacyjną, kiedy przyjmujemy swoich gości?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze jednej z popularnych sof do salonu?

Przeglądając modne, cieszące się dużą popularnością modele sof do salonu, warto wyselekcjonować z dostępnej oferty te meble, które spełniają wszystkie oczekiwania przyszłych użytkowników. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, czy potrzebujemy sofy z funkcją spania oraz czy ma ona służyć na co dzień domownikom, czy jedynie okazjonalnie przyjmowanym gościom. Kolejna ważna kwestia to częstotliwość korzystania z takiego wypoczynku. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sofa dwuosobowa Ramaro stanowi miejsce rodzinnego oglądania telewizji, czy służy jedynie pogawędkom z osobami, które odwiedzają nasze mieszkanie. Na koniec warto zastanowić się nad materiałami i utrzymaniem mebla w czystości. Jeśli w domu obecne są małe dzieci lub zwierzęta, lepiej postawić na solidne rozwiązania – zwłaszcza, jeżeli nie mamy czasu na częstą konserwację tapicerki.

Popularne modele sof do salonu – jakie style są na czasie?

Współczesne modele sof do salonu są stosunkowo uniwersalne. Większość z nich bazuje na stylu skandynawskim, który jako priorytet traktuje komfort swojego użytkownika oraz nieskomplikowany design. Dzięki niemu skandynawskie meble są naprawdę ponadczasowe. Obok klasycznych wypoczynków tego typu do wyboru mamy również przyciągające uwagę modele w stylu retro z nóżkami i nisko osadzonym siedziskiem, a także niezwykle efektowne modele w stylu vintage z pięknym, wyrazistym pikowaniem, zdobionymi bokami, eleganckimi nóżkami i przyjemnym w dotyku obiciem. Styl sofy należy dobrać do panującego w salonie stylu aranżacyjnego, choć niektóre z nich można z powodzeniem mieszać, szczególnie gdy zależy nam na intrygującym efekcie. W minimalistycznie urządzonym pokoju dziennym sofa vintage będzie elementem nadającym całości szyk, natomiast sofa retro doda przytulności surowym loftom czy salonom w stylu industrialnym.

Modna sofa do salonu – jaki kolor?

Kolor obicia sofy w salonie ma niezwykle istotny wpływ na jej wygląd i charakter wnętrza. Wiele osób to właśnie od wyboru barwy tapicerki wypoczynku rozpoczyna projektowanie całej aranżacji pokoju dziennego. Bezpieczną opcję stanowi szarość, nazywana nową czernią, bowiem również pasuje do wszystkiego i jest dostępna w niezliczonej liczbie odcieni. Szarość jest też elegancka, ponadczasowa, dobrze sprawdza się zwłaszcza w aranżacji salonów i pozwala popuścić wodze fantazji, jeśli chodzi o dodatki czy tekstylia, tworząc dla nich neutralne tło. Na podobnej zasadzie dobieramy do salonów meble w odcieniach beżu, cieplejszej alternatywy dla szarości. Jednak wielu z nas coraz odważniej podchodzi do tematu koloru sofy w salonie. Popularna jest więc szmaragdowa zieleń, która kojarzy się z luksusem, tak samo jak głęboki, lśniący granat. Rolę odświeżającą dla aranżacji bezbłędnie pełni wypoczynek w odcieniach różu, ciepłego i przyjaznego koloru preferowanego zwłaszcza przez kobiety. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się także na sofę w barwie czystej bieli, która choć wydaje się niepraktyczna, to jednak okazuje się bardzo uniwersalna.

ZATRZYMANO 28-LATKĘ POSZUKIWANĄ LISTEM GOŃCZYM

0

Leżajscy policjanci zatrzymali kobietę, która ukrywała się przed wymiarem sprawiedliwości. 28-latka była poszukiwana listem gończym. Najbliższy czas spędzi w tymczasowym areszcie.

Mieszkanka powiatu leżajskiego poszukiwana była przez Prokuraturę Rejonową Gliwice–Wschód, celem zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Powodem problemów 28-latki było naruszenie przepisów kodeksu karnego.

Czynności operacyjne wykonane przez leżajskich kryminalnych pozwoliły na ustalenie aktualnego miejsca przebywania kobiety. Dzięki dobremu rozpoznaniu, kilka dni temu 28-latka została zatrzymana i w efekcie końcowym doprowadzona do aresztu śledczego.

Dzięki skutecznym działaniom leżajskich policjantów osoba nie uniknie odpowiedzialności karnej za popełnione czyny.

Odśnieżanie chodników – sprawdź, czy musisz to robić

0

W ostatnich dniach zima pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Jedni cieszą się tym faktem, upatrując szansy na śnieżne szaleństwa, inni narzekają, gdyż wraz z opadami śniegu przybywa obowiązków. Jednym z nich jest odśnieżenie chodnika wzdłuż swojej posesji. Jest to temat niezwykle ważny, ale i ciągle budzący wiele niedomówień. Podpowiadamy więc, co na ten temat mówią przepisy prawa.

Odśnieżanie chodników w świetle prawa

Chodnik jest wydzieloną częścią drogi publicznej, przylegającą bezpośrednio do granicy nieruchomości i przeznaczoną dla ruchu pieszego. Kwestie bezpieczeństwa chodnika reguluje Prawo budowlane, zgodnie z którym za jego stan odpowiada właściciel lub zarządca danej nieruchomości. W zimie są oni odpowiedzialni przede wszystkim za odśnieżenie oraz usunięcie oblodzenia z chodnika, przy czym dotyczy to chodników przed wszystkimi budynkami, bez względu na ich przeznaczenie. Prościej mówiąc – chodnik musi być odśnieżony zarówno przed prywatną posesją, jak i przed sklepem czy innym budynkiem użyteczności publicznej.

Kiedy nie musimy odśnieżać chodnika?

Właściciel lub zarządca posesji nie jest zobowiązany do uprzątnięcia chodnika wówczas, gdy między chodnikiem a granicą jego działki znajduje się pas zieleni, trawnik, rów melioracyjny lub jakikolwiek inny element infrastruktury gminnej, miejskiej lub powiatowej, oddzielający chodnik od posesji. W takim przypadku za odśnieżanie odpowiedzialny jest podmiot będący zarządcą drogi i chodnika, np. gmina. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy na danej ulicy dopuszczono płatny postój, np. parkomat – wówczas obowiązek ten również leży po stronie zarządcy drogi.

Uprzątnąć chodnik – czyli co zrobić?

Przepisy nie określają szczegółowo kwestii odśnieżania chodnika, mówiąc jedynie o jego uprzątnięciu. Musi natomiast być on bezpieczny. Przyjmuje się zatem, że gdy spadnie śnieg, należy odśnieżyć go w taki sposób, by umożliwić swobodne przejście. Śnieg może pozostać na części chodnika, natomiast nie wolno zgarniać go na jezdnię. Najlepiej, gdy złożymy go od zewnętrznej strony chodnika, bowiem za usunięcie zgarniętych pryzm śniegu odpowiedzialny jest zarządca drogi, a w taki sposób zdecydowanie łatwiej będzie to zrobić.

Przepisy prawa w żaden sposób nie mówią także o obowiązku posypywania chodnika piaskiem lub solą, natomiast jeśli mamy taką możliwość, warto to zrobić. Z tego względu, że gdy ktoś złamie nogę chodniku w miejscu, w którym to my byliśmy za niego odpowiedzialni, może pozwać nas do odpowiedzialności. Warto więc w każdy możliwy sposób minimalizować to ryzyko.

Pamiętajmy, by na bieżąco sprawdzać stan chodnika przed swoją posesją. Niestety musimy dbać o niego za każdym razem. Gdy nie jesteśmy w stanie robić to samemu, poprośmy kogoś bliskiego, sąsiada bądź zlećmy tą czynność osobie postronnej. Dzięki temu ustrzeżemy się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.