Prace nad kanalizacją w Woli Zarczyckiej nabierają tempa

0

23 lutego bieżącego roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie doszło do ważnego wydarzenia, które zapoczątkowało końcowy etap prac nad pierwszą częścią projektu. Burmistrz Andrzej Rychel oraz przedstawiciel wykonawcy, Rafał Wojtas z firmy Sanitex z Tryńczy, złożyli podpisy pod umową, przypieczętowującą rozpoczęcie prac kończących budowę sieci kanalizacyjnej w przysiółku Flisy oraz części Łoin, zlewni 4 i 5.

Projekt zakłada stworzenie kompleksowej infrastruktury kanalizacyjnej, która będzie służyć mieszkańcom przez wiele lat. W ramach zadania powstanie grawitacyjna sieć kanalizacyjna o łącznej długości 1 560 metrów oraz sieć tłoczna o długości 1 318 metrów. Dodatkowo, projekt przewiduje budowę dwóch nowoczesnych przepompowni ścieków oraz wykonanie przyłączy do poszczególnych budynków, co łącznie da dodatkowe 201 metry sieci.

Prace nad projektem mają zakończyć się do końca lipca tego roku, co jest wiadomością entuzjastycznie przyjmowaną przez lokalną społeczność. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 129 967,61 zł, z czego znacząca część, czyli 918 672,85 zł, pochodzi z dofinansowania unijnego. Środki te zostały przyznane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, co podkreśla wagę projektu dla rozwoju i modernizacji infrastruktury w mniejszych miejscowościach.

Realizacja tego projektu to krok milowy dla Woli Zarczyckiej i okolic. Nie tylko poprawi to komfort życia mieszkańców, ale również przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego poprzez zapewnienie efektywnego i nowoczesnego systemu odprowadzania ścieków. Inwestycja ta, realizowana z myślą o przyszłości, jest dowodem na to, jak ważne są zrównoważony rozwój i modernizacja infrastruktury w dążeniu do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich.

Spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w Leżajsku

0

W nadchodzącą niedzielę, 25 lutego, o godzinie 15:00, mieszkańcy Leżajska będą mieli wyjątkową okazję do spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość. Wydarzenie odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2, położonym przy ulicy Mickiewicza 51, i zapowiada się jako ważne wydarzenie na politycznej mapie miasta.

Spotkanie ma charakter otwarty, co oznacza, że wszyscy zainteresowani mieszkańcy Leżajska oraz okolic mogą wziąć w nim udział. Jest to niepowtarzalna szansa na bezpośredni dialog z jednym z najbardziej wpływowych polityków w kraju, a także okazja do wysłuchania jego poglądów na różne tematy związane z aktualną sytuacją polityczną, społeczną i ekonomiczną Polski.

Organizatorzy spotkania zachęcają do przybycia i aktywnego uczestnictwa w dyskusji, co jest wyrazem otwartości politycznej i chęci dialogu z obywatelami.

Leżajsk Zaprasza na Unikatowy Pokaz Makiety Kolejowej podczas Festiwalu Podróży

0

Po raz pierwszy w historii Leżajska, miłośnicy modelarstwa kolejowego oraz wszyscy zainteresowani będą mieli niepowtarzalną okazję do uczestnictwa w niezwykłym wydarzeniu. 24 lutego, o godzinie 14:00, w ramach Festiwalu Podróży, Galeria „Na Piętrze” otworzy swoje podwoje dla wszystkich chętnych, pragnących zobaczyć w akcji fascynującą makiętę kolejową w skali H0.

Wydarzenie to obiecuje nie tylko możliwość podziwiania precyzyjnie wykonanej makiety, która z pewnością zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale także stanowi okazję do poszerzenia wiedzy na temat modelarstwa kolejowego. Organizatorzy przygotowali serię krótkich prelekcji, podczas których uczestnicy dowiedzą się o specyfice i historii kolejnictwa, a także o tajnikach tworzenia modeli kolejowych.

Pokaz makiety kolejowej w Galerii „Na Piętrze” jest jednym z wielu punktów Festiwalu Podróży, który ma na celu promocję różnorodnych form aktywnego spędzania czasu wolnego, a także kultury i historii kolejnictwa. To niepowtarzalna okazja dla wszystkich mieszkańców Leżajska oraz gości odwiedzających miasto, aby w jednym miejscu zobaczyć, jak wielka pasja może przekształcić się w małe dzieło sztuki, jakim niewątpliwie jest makieta kolejowa.

Nowe Rondo na Placu Mariackim w Leżajsku Już Wkrótce Dostępne Dla Mieszkańców

0

W przyszłym tygodniu, a dokładniej w środę, mieszkańcy Leżajska oraz osoby odwiedzające to miasto będą mogły cieszyć się nowym rondem na Placu Mariackim. Oznacza to zakończenie trwających od ostatnich siedmiu miesięcy utrudnień związanych z przebudową tego kluczowego skrzyżowania.

Warto zaznaczyć, że całość prac nad nową infrastrukturą drogową, której koszt wyniósł 5,7 miliona złotych, została zrealizowana przez renomowaną firmę Eurovia POLSKA S.A. Inwestycja ta ma na celu znaczącą poprawę bezpieczeństwa oraz płynności ruchu w okolicach leżajskiego Sanktuarium, co jest istotną informacją zarówno dla mieszkańców, jak i licznie przybywających tu pielgrzymów.

Władze miasta, w osobie osoby odpowiedzialnej za komunikację miejską, pragną wyrazić swoją wdzięczność wszystkim mieszkańcom Leżajska za okazaną cierpliwość i wyrozumiałość w okresie realizacji tej znaczącej inwestycji. Dzięki wspólnemu zrozumieniu i wsparciu udało się przeprowadzić prace z minimalnymi niedogodnościami dla codziennego życia miasta.

Co do nachosów? Sosy i dipy!

0
Sos do nachosów

Przed Twoimi drzwiami stoją niespodziewani goście? A może masz ochotę coś pochrupać wieczorem podczas domowego seansu filmowego? Jeśli w Twojej szafce kuchennej są kukurydziane trójkąty i inne przekąski, to sytuacja uratowana! Przydałby się jednak do tego jeszcze sos do nachosów – poznaj popularne warianty smakowe na każdą okazję.

Guacamole jako dip do nachosów

Nawet jeśli nie przepadasz za pikantną kuchnią meksykańską, pewnie zdarzyło Ci się jeść chrupiące nachosy, które wywodzą się właśnie z tej części świata. Charakterystyczne trójkąty powstają z mąki kukurydzianej, a podstawa ich smaku są użyte przyprawy – wariantów jest naprawdę wiele, dzięki czemu każdy może sobie wybrać to, co faktycznie lubi. Można podawać je na zimno lub ciepło. Aby jednak cieszyć się w pełni ich smakiem, potrzebny jest jeszcze dobry dip. Co do nachosów będzie pasować? Jednym z popularniejszych wariantów jest tzw. guacamole. Przygotowuje się je na bazie awokado, soki z limonki, soli oraz pieprzu – receptura nie należy do skomplikowanych, ale samemu aromatowi z pewnością nie brakuje głębi! Dodanie czosnku, cebuli, chili czy kolendry nada jeszcze większego wyrazu. Liczy się jednak przede wszystkim zachowanie balansu – sos do nachosów nie może być za kwaśny!

Gęsty i aromatyczny sos serowy do nachosów

Jeśli mówimy o nachosach, to nie możemy pominąć sosu serowego! To prawdziwy klasyk w przypadku tej przekąski. Na taki duet można trafić, chociażby w kinie, ale nie ma żadnych przeszkód, aby przygotować go też w domu. Podstawą dobrego dipu do nachosów jest oczywiście ser – to, jakiego użyjesz, zależy już od Twoich referencji, ale króluje cheddar, ementaler oraz gouda. Niektórzy idą jednak o krok dalej i wybierają również warianty pleśniowe.

Dip do nachosów

Przygotowywanie sosu serowego do nachosów wymaga zagotowania wszystkich składników. Poza serem potrzebna jest też mąka kukurydziana, mleko, przyprawy oraz dodatki np. papryczka chili, czosnek. Konsystencja powinna być gęsta i gładka, co nie udaje się każdemu. Jeśli chcesz mieć udany wieczór spędzony w asyście ulubionych przekąsek, to dodaj do nachosów sos serowy Fanex – aksamitna struktura i odpowiednio zbalansowany aromat gwarantowany. Ta kompozycja przypraw oraz wyrazistość sera przyjemnie zaskoczą Twoje kubki smakowe.

Sos serowy do nachosów

Klasyczny sos do nachosów – pomidorowa salsa

Kolejnym pewniakiem zaraz obok sosu serowego do nachosów jest pomidorowa salsa. Można ją przygotować na ciepło lub na zimno. Potrzebne są świeże pomidory lub z puszki, szalotka bądź czerwona cebula, czosnek w ząbkach, a także papryka zielona i czerwona. Wszystkie składniki muszą być pokrojone w drobną kostkę. Sól, pieprz, a przede wszystkim świeża kolendra uwydatniają aromat warzyw. Jeśli jednak nie ma czasu na samodzielne przygotowywanie takiego dipu do nachosów, godnym zastępcą będzie sos salsa Fanex, który zachwyca kompozycją dobranych ziół. Papryka jest przyjemnie wyczuwalna podczas jedzenia, co nadaje przekąsce jeszcze większej chrupkości – istna uczta dla fanów kuchni meksykańskiej!

Sos salsa do nachosów

Co do nachosów na szybko? Sosy gotowe w chwilę!

Gdy czas Cię goni, a wyjątkowo nie masz gotowego sosu w domowych zapasach, sprawdź zawartość lodówki i stwórz coś pysznego dosłownie w moment! Prosty, a przede wszystkim smaczny sos do nachosów przygotujesz, łącząc ze sobą majonez i ketchup Fanex – wybierz wariant łagodny lub pikantny w zależności od oczekiwanego poziomu ostrości. Szczególnie polecamy ketchup Fanex VII, który dzięki swojej niepowtarzalnej recepturze został wyróżniony Znakiem jakości „Q”. Domowy dip ketchupowo-majonezowy będzie pasować również do innych przekąsek, a nawet świeżych warzyw pokrojonych w słupki.

Inną alternatywą jest domowy sos czosnkowy. Potrzeba do niego zaledwie kilku łyżek majonezu, jogurtu naturalnego, świeżego czosnku oraz przypraw – sól i pieprz w zupełności wystarczą. Taki dip do nachosów przyda Ci się też do kanapek czy sałatki z kurczakiem. Czasem proste rozwiązania wystarczają, aby zadowolić nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych i komunikacyjnych – jak używać?

0
Bukovel, Ukraine - December 22, 2016: Skiers on the ski lift riding up at ski resort with beautiful background of snow-covered slopes, forests, hills in Bukovel, Ukraine

Jeśli chcesz kupić polisę na swój samochód lub na czas podróży, możesz skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Dzięki temu sprawdzisz oferty od kilku lub nawet kilkunastu towarzystw. Co najważniejsze, będziesz wiedział, jakie składki oferują poszczególne firmy, dzięki czemu nie przepłacisz.

Zaletą internetowych kalkulatorów ubezpieczeń jest zdecydowanie to, że są one łatwe w obsłudze, możesz z nich korzystać 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu i generować oferty od kilku lub nawet kilkunastu towarzystw jednocześnie. Propozycje możesz ze sobą porównać, dzięki czemu wybierzesz najkorzystniejsze ubezpieczenie pod względem zakresu i ceny.

Jak korzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych?

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych to serwis, który w zaledwie kilka minut pozwoli Ci sprawdzić oferty na czas podróży od kilku towarzystw. Na stronie możesz zweryfikować ceny polisy na wyjazd zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Wystarczy, że w formularzu podasz kilka istotnych informacji.

Jeżeli chcesz sprawdzić propozycje ubezpieczenia turystycznego, skorzystaj z kalkulatora dostępnego na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/.

W formularzu wskazanego wyżej kalkulatora musisz podać:

 • kraj lub kraje, do których wyruszasz,
 • okres ubezpieczenia,
 • liczbę podróżnych,
 • datę urodzenia podróżnych,
 • informację, czy któryś z podróżnych choruje przewlekle,
 • informację, czy aktualnie przebywasz w Polsce,
 • cel podróży.

Po wskazaniu tych informacji strona sprawdzi dla Ciebie oferty. Wskazane propozycje będą zawierały różny zakres wsparcia: ochronę kosztów leczenia, assistance, NNW, OC, ochronę bagażu, sprzętu sportowego, klauzulę alkoholową, klauzulę chorób przewlekłych czy sportową.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi przygotuje dla Ciebie oferty od towarzystwa:

 • mtu24.pl,
 • You Can Drive,
 • Proama,
 • Generali,
 • Wiener,
 • UNIQA,
 • AXA Partners,
 • SIGNAL IDUNA.

Przejrzałeś już oferty? Co dalej?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup pakietu przygotowanego przez porównywarkę, musisz podać swoje dane: imię, nazwisko i numer PESEL oraz adres zameldowania. Konieczne jest także wskazanie numeru telefonu oraz adresu mailowego, na który otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty: polisę, kartę produktu, ogólne warunki ubezpieczenia oraz dane do płatności.

Ile zapłacisz za polisę na wyjazd?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne? Ceny sprawdzimy na przykładzie 26-letniej Mileny, która planuje 8-dniowy pobyt w Grecji. Ubezpieczona nie choruje przewlekle. Celem jej podróży jest wypoczynek i zwiedzanie.

Milena otrzymała oferty ubezpieczenia turystycznego w kwocie od 27 zł. Wybierając zarówno najniższy, jak i najwyższy wariant ochrony, za polisę zapłaci zaledwie kilka złotych dziennie.

Jak korzystać z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych?

Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych pozwoli Ci łatwo i szybko zweryfikować oferty ochrony OC i AC dla Twojego samochodu. Uzupełnienie danych w formularzu potrzebnych do wyliczenia składki zajmie Ci zaledwie kilka minut. Po podaniu wszystkich informacji kalkulator wyświetli dla Ciebie oferty od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych z przeróżnym zakresem. Dzięki temu możesz je ze sobą porównać, zapoznać się z możliwymi rozszerzeniami ochrony, a przede wszystkim wybrać ubezpieczenie, które będzie najkorzystniejsze cenowo.

Gdzie znajdziesz kalkulator ubezpieczeń OC i AC? Wystarczy, że wejdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

We wskazanym wyżej kalkulatorze ubezpieczeń OC i AC poznasz oferty towarzystw:

 • Accredited,
 • Allianz,
 • Balcia,
 • Beesafe,
 • Benefia,
 • ERGO Hestia,
 • Euroins,
 • Generali,
 • InterRisk,
 • LINK4,
 • mtu24.pl,
 • Proama,
 • Trasti,
 • TUZ,
 • UNIQA,
 • Wefox,
 • Wiener,
 • You Can Drive.

Jakie informacje musisz podać w formularzu kalkulatora OC i AC na Mubi?

 1. Dane samochodu:
 • czy samochód jest w leasingu,
 • marka, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, liczba drzwi, wersja wyposażenia, typ nadwozia, liczba miejsc,
 • data startu ubezpieczenia,
 • w jaki sposób korzystasz z auta (prywatnie, 1-osobowa działalność gospodarcza, firma),
 • stan licznika,
 • deklarowana liczba kilometrów, które pokonasz w ciągu najbliższych 12 miesięcy,
 • data pierwszej rejestracji,
 • rok, od którego jesteś właścicielem auta,
 • numer rejestracyjny (do samej kalkulacji ofert możesz pominąć tę informację),
 • gdzie auto jest najczęściej parkowane nocą,
 • ostatni ubezpieczyciel pojazdu.
 1. Dane właściciela:
 • data urodzenia/ pełne dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL),
 • rok uzyskania prawa jazdy,
 • kod pocztowy i miasto zameldowania/zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • płeć (jeśli nie podasz imienia, nazwiska i numeru PESEL),
 • czy masz dzieci poniżej 26. roku życia, a jeśli tak, to jaki jest rok urodzenia najstarszej pociechy,
 • czy są dodatkowi właściciele pojazdu (jeśli tak, również musisz podać dane tych osób),
 • czy jest dodatkowy kierowca poniżej 26. roku życia (jeśli tak, musisz wskazać datę urodzenia i rok uzyskania prawa jazdy tej osoby),
 • od ilu lat kupujesz ubezpieczenia OC i AC oraz czy były jakieś szkody, jeśli tak to ile i jaki czas temu (te informacje musisz podać wyłącznie wtedy, gdy nie chcesz wpisywać swojego imienia, nazwiska oraz numeru PESEL).

UWAGA!

Podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL jest dobrowolne! Jeśli nie chcesz ujawniać takich informacji, możesz sprawdzić składki wyłącznie na podstawie swojej daty urodzenia. Wówczas musisz się jednak liczyć z tym, że towarzystwa nie będą w stanie sprawdzić Twojej faktycznej historii ubezpieczenia, więc ceny mogą się nieco różnić. Poza tym nie otrzymasz ofert od wszystkich firm. Pamiętaj także, że na etapie zakupu polisy podanie danych osobowych jest obowiązkowe.

Po wpisaniu powyższych informacji kalkulator przygotuje dla Ciebie oferty OC i AC, które możesz dowolnie rozszerzać między innymi o NNW, assistance, ubezpieczenie szyb, opon, akumulatora i wiele innych przydatnych dodatków.

Przejrzałeś już oferty? Co dalej?

Jeśli zainteresuje Cię któraś z propozycji ubezpieczenia, ofertę możesz przesłać na swojego maila. Jeżeli potrzebujesz pomocy lub masz jakieś pytania, możesz skontaktować się bezpośrednio z infolinią lub zamówić kontakt poprzez stronę. Wówczas wsparcia i porady udzielą Ci internetowi konsultanci, z którymi również możesz zawrzeć polisę.

Po dokonaniu transakcji wszelkie dokumenty dotyczące zawartej umowy otrzymasz na wskazanego maila: ogólne warunki ubezpieczenia, kartę produktu, dokument polisowy, wzór wypowiedzenia aktualnej umowy OC oraz dane do płatności. Za polisę możesz zapłacić internetowym przelewem.

Ile zapłacisz za polisę na samochód?

Orientacyjne koszty ubezpieczenia dla pojazdu sprawdzimy na przykładzie 33-letniego Igora – mieszkańca Zielonej Góry. Jest on właścicielem 5-letniego Opla Insigni napędzanego silnikiem diesla o pojemności 1,6 l. Aktualny przebieg pojazdu to 65 tys. km. Igor planuje przejechać swoim samochodem do 10 tys. km przez najbliższe 12 miesięcy. Auto parkowane jest na terenie posesji ogrodzonej. Igor jest żonaty i nie posiada dzieci. Ma ponad 15-letnie doświadczenie za kółkiem. Nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Według powyższych ofert Igor za najtańsze ubezpieczenie dla swojego samochodu zapłaci niespełna 500 zł. Jeżeli interesuje go szersza ochrona, np. z AC, musi liczyć się z kosztami od niespełna 900 zł.

Co dalej z Jurgenem Kloppem po Liverpoolu?

0

Dla wielu kibiców to był szok. Jurgen Klopp, wybitny niemiecki trener, po bliski dziesięciu latach odchodzi z Liverpoolu. Jakie są jego dalsze plany?

Piękna przygoda, która trwała blisko dekadę, wraz z końcem sezonu dobiegnie końca. Jurgen Klopp, za pośrednictwem mediów klubowych zapowiedział, że nie przedłuży kontraktu z Liverpoolem. Wydaje się wysoce prawdopodobne, że odejdzie w chwale, gdyż klub ten lideruje obecnie w tabeli Premier League i ma spore szanse na zdobycie Mistrzostwa Anglii. Więcej informacji ze świata futbolu można pozyskać tutaj: https://sport.betfan.pl/typy-bukmacherskie/.

Jak Jurgen Klopp tłumaczy swoją decyzję?

Uznany trener rodem z Niemiec objął stery w Liverpoolu w 2015 roku. Wraz z „The Reds” zdobył sześć trofeów, m,in. wygrał Premier League w 2020 roku, a rok wcześniej także Ligę Mistrzów. W tym roku ma szansę na kolejne zwycięstwo w najważniejszej męskiej lidze Anglii, ponieważ Liverpool zajmuje pierwsze miejsce w tabeli wyników, jakkolwiek różnice punktowe pomiędzy najlepszymi klubami są bardzo niewielkie. Klub dotarł także do finału Carabao Cup, nadal również gra w Lidze Europy i Pucharze Anglii.

W kwietniu 2022 roku Klopp podpisał dwuletnie przedłużenie kontraktu na Anfield, wedle którego miał pozostać trenerem Liverpoolu do 2026 roku. Dlatego zatem rozstanie się z drużyną już po tym sezonie?

Na łamach klubowych mediów wyjaśnił: „(…) Kocham absolutnie wszystko w tym klubie, kocham wszystko w mieście, kocham wszystko w naszych kibicach, kocham drużynę, kocham pracowników. Kocham wszystko. Ale to, że wciąż podejmuję tę decyzję, pokazuje, że jestem przekonany, że jest to ta, którą muszę podjąć. (…) Chodzi o to, że, jak by to powiedzieć, brakuje mi energii. Nie mam teraz żadnego problemu, oczywiście wiedziałem już od dłuższego czasu, że będę musiał to ogłosić w pewnym momencie, ale teraz czuję się absolutnie dobrze. Wiem, że nie mogę wykonywać tej pracy raz za razem. (…) Po latach, które spędziliśmy razem, po całym czasie, który razem spędziliśmy i po wszystkich rzeczach, przez które razem przeszliśmy, szacunek do ciebie wzrósł, miłość do ciebie wzrosła, a najmniej, co jestem ci winien, to prawda… i to jest prawda”.

Co dalej z Jurgenem Kloppem?

Niemiecki trener zapewnia, że po rozstaniu z Liverpoolem nie weźmie pod swoje skrzydła żadnej innej drużyny z Premier League. Zapowiada, że gdy sezon dobiegnie końca, na jakiś czas zawiesi swoją karierę. Nie będzie to jednak przejście na emeryturę. Klopp twierdzi, że nie potrafi tak po prostu siedzieć, nic nie robiąc, zatem najpewniej po około roku wróci do trenowania.

Jurgen Klopp – czym zasłynął?

Jurgen Klopp urodził się 16 czerwca 1967 roku. W latach 1973-86 był piłkarzem juniorem w klubach SV Glatten i TuS Ergenzingen. Jako senior, w latach 1986-2001, grał w: TuS Ergenzingen, 1. FC Pforzheim, Eintracht Frankfurt, Viktoria Sindlingen, Rot-Weiß Frankfurt oraz Mainz 05.

Ogólnoświatową sławę zyskał jako trener. W 1988 roku zaczął trenować młodzież Eintracht Frankfurt, a w latach 2001-08 pod jego skrzydłami grał klub Mainz 05. Jurgen Klopp swój wielki kunszt ukazał jako trener Borussii Dortmund (2008-15). W sezonie 2010/2011 wraz z tą drużyną sięgnął po mistrzostwo Niemiec. Borussia Dortmund zapewniła sobie tytuł w trzydziestej drugiej kolejce, na dwa mecze przed zakończeniem sezonu. Rok później piłkarze pod wodzą Kloppa powtórzyli ten wyczyn, bijąc dodatkowo rekord Bundesligi w kategorii liczby punktów zdobytych w jednym sezonie (uzyskali ich ich osiemdziesiąt jeden), który w sezonie 2012/2013 poprawił Bayern. Jurgen Klopp w latach 2005-08 występował też w telewizji ZDF jako ekspert od piłki nożnej. W roku 2015 został trenerem Liverpoolu, z której to funkcji właśnie rezygnuje.

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda spotkała się w Belwederze z Zespołem Pieśni i Tańca „Wolany”.

0

Zespół powitał Pierwszą Damę, prezentując występ artystyczny w postaci tradycyjnego tańca ludowego oraz muzyki na żywo. Odnosząc się do licznych osiągnięć Zespołu oraz codziennej działalności, Pierwsza Dama podkreśliła wagę istnienia grupy, której funkcjonowanie nie skupia się jedynie na występach artystycznych.

– W działalności takich zespołów, niezwykle ważne jest nie tylko prezentowanie umiejętności muzycznych, tanecznych, ale przede wszystkim kultywowanie i podtrzymywanie kultury ludowej i narodowej – podkreśliła Małżonka Prezydenta.
Jednocześnie Pierwsza Dama nawiązała do amerykańskiej Polonii, która z pomocą licznych stowarzyszeń i klubów polskich, w tym także zespołów pieśni i tańca, kultywuje polską tradycję.

– Kultura jest najważniejszym wyznacznikiem naszej tożsamości narodowej. Dlatego niezwykle ważne jest to, co robią i tworzą takie zespoły. Bardzo Wam za to dziękuję – powiedziała Pierwsza Dama, kierując gratulacje za dotychczasową działalność na ręce przedstawicieli grupy.

Podczas spotkania nie zabrakło także czasu na rozmowy. Członkowie opowiadali o swoich zainteresowaniach, codziennych działaniach na rzecz organizacji oraz lokalnej społeczności, a także o zamiłowaniu do tańca i muzyki.

Wśród członków Zespołu znajdują się także panie należące do lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich. Pierwsza Dama zaprosiła członkinie do udziału w IV edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, podkreślając jednocześnie, że działalność Zespołu Pieśni i Tańca „Wolany” doskonale wpisuje się w ideę przyświecającą konkursowi.

Trwa nabór do IV edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 marca 2024 r. Szczegóły na stronie prezydent.pl.

Zespół Pieśni i Tańca „Wolany” działa na terenie Woli Zarczyckiej. Zespół jest wielopokoleniowy, łącząc osoby od 15. roku życia, aż po 70 lat. Regularnie współdziała z Ośrodkiem Kultury w Nowej Sarzynie oraz prowadzi działalność świadczącą profesjonalne usługi, wykonywane dobrowolnie i bezpłatnie. Kluczową rolę w nim odgrywa prezentacja tańców, gwary, obrzędowości, strojów w formule jak najbardziej zbliżonej do pierwowzoru, czyli rdzennej kultury ludowej, jaką można było obserwować na polskiej wsi przed kilkudziesięciu czy nawet kilkuset laty.