Noc Świętojańska nad Trzebośnicą.

  194
  1

  Organizatorem głównym był Ośrodek Kultury w Nowej Sarzynie, a współorganizatorami: Powiat Leżajski, Oddział PTTK oraz Szkolne Koło Geograficzno-Krajoznawcze „Przygoda” w Nowej Sarzynie.

  Impreza miała na celu przybliżenie szerszej publiczności starosłowiańskiego obyczaju palenia ognia i rzucania przez panny wianków na wodę w najkrótszą noc w roku. Pierwszą część imprezy „Bieg na orientację po kwiat paproci” zorganizowało SKGK „Przygoda” przy współpracy miejscowego oddziału PTTK.

  Następnie w klimat imprezy folklorystycznej wprowadziła widzów osławiona kapela „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Główną część imprezy wypełnił program przygotowany przez Stowarzyszenie „Złoty Potok” z Jelnej na który złożył się koncert pieśni ludowych oraz zespołu wokalnego z towarzyszeniem kapeli, występy dziecięcych zespołów tanecznych oraz spektakl teatralny pt.: „W noc Świętojańską”, który zakończył się korowodem wykonawców i widzów nad Trzebośnicę.

  Przy dźwiękach śpiewów z akompaniamentem kapeli, zgodnie z tradycją dziewczyny rzuciły na wodę wianki z nadzieją iż wyłowi go ukochana osoba, co miało wróżyć szczęście w miłości i szybkie zamążpójście. Powyższy program w wykonaniu zespołów z Jelnej stanowił element projektu pn.: „Wrota letniej tradycji w noc świętojańską uchylone, wieńcem z kwiecia i zbóż na nowo ukraszone” zrealizowano w ramach Programu Wspierania Aktywności Lokalnej „Razem możemy więcej” z dofinansowaniem EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU WSI POLSKIEJ.

  O zmierzchu w górę wzniosły się płonące lampiony. Nie brakło również tradycyjnego ogniska i pieczenia kiełbasy, a przede wszystkim dyskoteki pod gołym niebem, którą miejscowa młodzież miała okazję rozpocząć wakacje.
  Sponsorami imprezy były: Zakłady Chemiczne „Organika-Sarzyna” S. A. oraz grupa Żywiec S. A. Browar w Leżajsku. Wsparcia medialnego udzielił „Kurier Powiatowy”, miesięcznik „Azalia” oraz Nowosarzyńska telewizja Kablowa „LOKALTEL”.
  RP

  Ź: Starostwo Leżajsk

  Poprzedni artykułŚwięto Lipy
  Następny artykuł„Nowy zawód – nowe jutro” – szkolenia dla osób odchodzących z rolnictwa

  Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.