Strona główna Gmina Leżajsk Nowa multimedialna wystawa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Nowa multimedialna wystawa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

868
0

22 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej „Archeologia i Dzieje Staropolskie Ziemi Leżajskiej”. Ekspozycja zlokalizowana jest w piwnicy południowo-wschodniej jednej z oficyn kompleksu muzealnego.

Z tej okazji w muzeum gościło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, różnorodnych instytucji, placówek oświatowych, urzędów, jak również osoby zaangażowane w działanie i rozwój muzeum, m.in.: Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź wraz z radnymi powiatowymi, Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, Skarbnik Powiatu Leżajskiego Jolanta Marciniak, Sekretarz Powiatu Leżajskiego Kazimierz Kryla, przedstawiciele instytucji samorządowych, komendanci policji i straży pożarnej: insp. Zenon Wierzchowski oraz st. bryg. Józef Kludys, dyrektor SP ZOZ w Leżajsku Marian Furmanek, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek powiatowych, członkowie Rady Muzeum na czele z jej przewodniczącym Dariuszem Półćwiartkiem oraz przedstawiciele stowarzyszeń współpracujących z placówką.

Zaproszonych gości przywitało w progu muzeum dwóch szermierzy w stroju polskim oraz szwedzkim z XVII wieku. Było to nawiązanie do potopu szwedzkiego, który nie ominął ziemi leżajskiej, a także nawiązanie do tworzonych przez muzeum filmów historycznych z udziałem rekonstruktorów z tego okresu. Filmy te wyświetlane są na nowo utworzonej ekspozycji.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczęła się od spotkania na sali konferencyjnej, podczas którego dokonano prezentacji poszczególnych etapów tworzenia ekspozycji. Następnie odbył się koncert w wykonaniu Zespołu „za5pierwsza” wraz z wokalistką Eweliną Grabowską. Artystka wykonała utwory z repertuaru Hanki Ordonówny oraz Wojciecha Młynarskiego.

Po występie zebrani mieli okazję obejrzeć pokaz walki szermierczej, wysłuchać opowieści o strojach i uzbrojeniu z czasów potopu szwedzkiego jak też wziąć udział w zabawie polegającej na wykonaniu krótkiego ćwiczenia szermierczego.

Na zakończenie swojego pokazu szermierze – tym razem na zewnątrz, tuż przy budynku, w którym mieści się nowa ekspozycja – w obecności zaproszonych gości oddali jeszcze pokazowy wystrzał z broni prochowej.

Ceremonialne przecięcie wstęgi miało miejsce już w budynku oficyny południowo-wschodniej. Po nim wszyscy goście udali się na zwiedzanie wystawy. Zwieńczeniem całej uroczystości był poczęstunek przygotowany w głównym budynku Dworu Starościńskiego.

Poprzedni artykułRuszyły zajęcia w Sali Edukacyjnej „Ognik”
Następny artykułOdsłonięto mural na cześć alianckich lotników