Nowosarzyńscy płetwonurkowie

  179
  0

  Nowosarzyńscy płetwonurkowie zapoczątkowali sezon nurkowy 2012.
  Sarzyńska grupa ze szkoły AQUARIUS liczy już prawie 25 osób, które zafascynowane urokami podwodnej turystyki, wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do wyjazdu nad wodę.

  Pierwsze dni maja przywitali na nurkowaniu w Tarnobrzegu, w zalanej kopalni siarki tuż przy Wisłostradzie. Miejsce to jest znane i popularne w środowisku nurkowym ze względu na bardzo dobrą przejrzystość wody, sięgającą czasami nawet 12 m w poziomie, oraz ogrom życia podwodnego. 5 maja temperatura wody przy powierzchni miała około 16 stopni Celsjusza co było miłym zaskoczeniem, ponieważ w zeszłym roku o tej samej porze temperatura sięgała 12 kresek. Jednak na samą przyjemność nurkowania temperatura ma niewielki wpływ gdyż ubrani w skafandry nurkowe, wykonują również nurkowania w temperaturze 4 stopni, która występuje nawet latem w głębszych partiach zbiorników.

  Nurkowania które zostały zrobione, były to płytkie nurkowania maksymalnie do 16 metrów w celu sprawdzenia sprzętu po przerwie zimowej oraz przećwiczeniu komunikacji z partnerem i grupą. Jezioro Tarnobrzeskie o tej porze roku zaczyna budzić się do życia, jeszcze brak jest zielonej roślinności podwodnej, która dopiero kiełkuje, a ryby zaczynają wypływać do cieplejszych wód.

  Drugi wyjazd nurkowy, został zorganizowany do Krakowa na zalany kamieniołom o nazwie Zakrzówek. Mimo utrudnień na drogach, zdecydowanie warto było się wybrać. Termin wyjazdu zgrał się z ogólnopolską imprezą nurkową DemoDays 2012. Mieliśmy okazję pooglądać sprzęt nurkowy polskich i zagranicznych producentów, a najważniejsze zrobiliśmy piękne nurkowania w towarzystwie ok. 200 innych nurków. Kamieniołom Zakrzówek jest to kultowy akwen dla nurków w Polsce, ale również jest licznie odwiedzany przez Słowaków i Czechów. To co czyni go wyjątkowym to niezwykle przejrzysta woda o lazurowym kolorze, wapienne skały, liczne i niepłochliwe życie podwodne. Ogromnym atutem zbiornika są atrakcje podwodne, a autobus, samolot, samochody, tunele, platformy, lustra to niektóre z nich. W tym sezonie została również zatopiona policyjna skoda octavia. Odwiedziliśmy również podwodną tablicę upamiętniającą fakt iż przed zalaniem kamieniołomu, pracował w nim Karol Wojtyła.

  Nurkowie z AQUARIUS DIVE TEAM w tym sezonie mają zaplanowane jeszcze wyjazdy po polskich nurkowiskach np. do Jaworzna, nad Jezioro Piaseczno, na wraki Bałtyku, a z zagranicznych na ten rok zaplanowane są jeziora alpejskie w Austrii i nurkowania w ciepłych wodach Morza Czerwonego. Do zobaczenia pod wodą!

  Ź Sarzyna

  Poprzedni artykułSpływ kajakowy rzeką Trzebośnica
  Następny artykułPodwójne złoto dla OSP Sarzyna