Strona główna Bez kategorii O czym świadczy ból gardła przy przełykaniu?

O czym świadczy ból gardła przy przełykaniu?

542
0

Ból gardła pojawia się zwykle rano, tuż po przebudzeniu. Gdy chce się przełknąć ślinę, odczuwa się bolesność, która może nasilać się w ciągu dnia. Na co wskazuje ból gardła przy przełykaniu?

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny

Najczęściej ból gardła przy przełykaniu śliny towarzyszy infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Może świadczyć o przeziębieniu, grypie, zapaleniu gardła, zapaleniu migdałków lub o anginie. Niekiedy dolegliwość towarzyszy refluksowi żołądka. Rzadko zdarza się, że jej przyczyną są: alergia, skutki uboczne przyjmowania leków, infekcje zębów i dziąseł lub owrzodzenia przełyku. Ból gardła przy przełykaniu śliny może być wywołany również przez przypadkowe zjedzenie kawałka kości lub ości z ryby.

Jak leczyć ból gardła?

Najpowszechniejszym sposobem leczenia bólu gardła jest sięganie po tabletki do ssania. Zawarte w nich składniki łagodzą ból, zmniejszają stan zapalny i pomagają zwalczać bakterie i wirusy. Preparaty tego typu są dostępne w każdej aptece i wydaje się je bez recepty. Infekcje gardła związane z grypą i przeziębieniem skutecznie zwalcza również syrop prawoślazowy. Wyciąg z korzenia prawoślazu lekarskiego osłania śluzówkę gardła i sprawia, że ostry ból gardła przy przełykaniu stopniowo się zmniejsza. Podobne właściwości wykazują preparaty zawierające dziewannę lub babkę lancetowatą.

Płukanki na chore gardło

Jeżeli woli się leczyć infekcje gardła domowymi sposobami, można zdecydować się na płukanki. Niezastąpiona jest w tym przypadku płukanka z szałwii. Szałwia działa bakteriobójczo, odkażająco i przeciwzapalnie, przez co kilkukrotne przepłukanie gardła naparem z zioła znacząco zmniejsza ból i zaczerwienienie śluzówki. Dodatkowo zioło jest bezpiecznie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą stosować leków w formie tabletek do ssania. Więcej o płukankach na gardło można przeczytać na http://wolniodbolu.pl/o-czym-swiadczy-bol-gardla-przy-przelykaniu/.

Inhalacje z olejkami eterycznymi

W leczeniu ostrego bólu gardła przy przełykaniu sprawdzają się inhalacje. Jeżeli do inhalatora wleje się sól fizjologiczną oraz kilka kropel olejku eterycznego, odczuje się sporą ulgę podczas przełykania śliny. Najlepszym wyborem do inhalacji na chore gardło jest olejek pichtowy. Jego działanie antyseptyczne jest długie, dzięki czemu nawet jedna inhalacja pomaga zwalczać wirusy i bakterię przez kolejne dni. Dodatkowo olejek pichtowy wesprze walkę z innymi objawami grypy lub przeziębienia, takimi jak dreszcze, gorączka, ból głowy czy katar

 

 

Poprzedni artykułPolicja poszukuje trzech nastolatek z gminy Tryńcza
Następny artykułWigilijny kalejdoskop