O czym warto pamiętać przed zakupem drzwi?

    139
    0

    Drzwi to niemały wydatek – zwłaszcza, gdy zamierzamy kupić komplet drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Zanim sięgniemy po portfel, warto dowiedzieć się, czym należy kierować się przy wyborze nie tylko producenta, ale też rodzaju. Drzwi powinny być nie tylko estetycznie wykonane, ale również trwałe i funkcjonalne. Kilka cennych rad na ten temat opracowali specjaliści firmy Multidom. Drzwi zewnętrze dzielą się na drewniane, metalowe i panelowe (połączenie drewna i metalu). Te pierwsze, zwłaszcza w starych domach, często kojarzą się z wadliwością, słabą izolacją przed chłodem i koniecznością częstego malowania. To jednak już przeszłość. – Obecnie takie drzwi są robione z odpowiedniego i suszonego drewna, malowane farbą reagującą na poszerzanie oraz zmniejszanie się drewna – wyjaśnia Piotr Przeszło z Multidomu. Duże znaczenie ma szerokość. W wielu domach jeszcze zobaczymy drzwi o grubości mniejszej niż 68 mm, jednak takiego modelu już nie kupimy. Coraz częściej producenci oferują drzwi do 80 mm.

    DREWNO CZY METAL?

    Nie znaczy to, że drewniane drzwi polecane są każdemu. Jeśli ściana frontowa jest ustawiona od południa, lub brakuje wiatrołapu czy daszku chroniącego drzwi przed opadami atmosferycznymi, to lepiej postawić na wejście metalowe. Bo choć nowe modele drewnianych drzwi znacznie lepiej radzą sobie ze słońcem, deszczem i śniegiem, nie znaczy to, że wcale na nie nie reagują. Takie warunki znacznie lepiej wytrzymują metalowe drzwi. Mają one grubość od 55 mm i są wypełniane pianką lub styropianem. Niektóre modele są wyposażone w specjalną futrynę, tzw. „termo”, dodatkowo chroniącą dom przed chłodem – wyjaśnia Piotr Przeszło. Odrębną kategorią są modele antywłamaniowe. Wszystkie drzwi mają elementy, przez które włamywacz próbuje się dostać, np. podnosząc je od strony zawiasów czy przewiercając zamek. W drzwiach antywłamaniowych są rozwiązania, które to uniemożliwią. Drzwi takie wyposażone są w dodatkowe miejsca ryglowania, z reguły w dolnej i górnej części. A jeśli włamywacz zechce po prostu sforsować drzwi, np. siekierą, to na przeszkodzie staną pręty zamocowane w skrzydłach. Drzwi wewnętrzne dzielą się na płycinowe oraz z płyt wiórowych otworowych lub pełnych. Atutem płycinowych jest cena. Za to drzwi z płyt są cieplejsze i wygłuszają pomieszczenia. Coraz częściej spotykanym rodzajem płyt są MTB, stosowane do tej pory wyłącznie w meblach.

    POKOJOWE I WEJŚCIOWE DO MIESZKAŃ

    Zakup nowych drzwi wewnętrznych niekiedy kojarzy się klientowi ze sporym rozburzeniem pomieszczeń. Dotyczy to zwłaszcza konieczności demontowania starych ościeżnic. Okazuje się jednak, że nie zawsze taki demontaż jest konieczny. W przeważającej większości zleceń istnieje możliwość dostosowania nowego skrzydła do starej ościeżnicy.  – Pracownicy Multidomu na miejscu wykonania usługi, bezpłatnie sprawdzą, czy takie rozwiązanie może mieć miejsce. Zdarza się, że trzeba mieć odpowiednie zaplecze stolarskie, by móc dokonać stosownych prac montażowych. Multidom posiada własny warsztat stolarski oraz zatrudnia wykwalifikowane osoby, które są niezbędne do wykonania takich zleceń – wyjaśnia Piotr Przeszło.

    UWAGA NA WYCENY

    W kwestii drzwi zewnętrznych do mieszkań w bloku, ich właściwości izolacyjne nie mają dużego znaczenia. W tym przypadku trzeba szukać modeli zapewniających odpowiednie wygłuszenie. Należy również zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie drzwi pod względem antywłamaniowym. Warto zadbać, by przynajmniej zamki, wkładki oraz klamki miały właściwą klasę bezpieczeństwa. Porównując oferty  firm budowlano-remontowych, warto zwracać uwagę na koszty związane z przygotowaniem oferty. Okazuje się, że wiele firm za przygotowanie obmiaru lub kosztorysu, życzy sobie dodatkowych opłat, co naraża klientów na niepotrzebne koszty. Multidom, jest firmą przyjazną klientowi. Obmiar i kosztorys, a także przygotowanie oferty, klient otrzymuje całkowicie bezpłatnie.

    ź: Przedruk Głos Leżajska

    multidom

    Poprzedni artykułGmina Leżajsk wprowadza Kartę Dużej Rodziny
    Następny artykułPierwsze przetargi w nowym roku