Z dniem 1 września zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Najważniejszą wprowadzoną w niej zmianą jest obowiązkowe noszenie elementów odblaskowych. Dotyczy to przede wszystkim pieszych poruszających się po nastaniu zmierzchu poza terenem zabudowanym. Choć ustawa mówi tylko o terenie niezabudowanym, to warto nosić odblaski wszędzie, niezależnie od miejsca, poprawiają one bowiem naszą widoczność a dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu. Osoba nieposiadająca odblasku może otrzymać pouczenie lub mandat w wysokości od 200 do 500 złotych.

Elementy odblaskowe możemy nabyć praktycznie w każdym sklepie. Ich wybór jest bardzo duży- możemy zdecydować się na opaskę, brelok, kamizelkę, pas, ale też możemy na stałe umieścić odblaskowe motywy na naszym ubraniu. Koszt zakupu odblasku, w zależności od jego rodzaju wynosi od kilku, do kilkudziesięciu złotych. Warto wydać więc te parę groszy, ponieważ jest to niedrogo jak za bezpieczeństwo. Działa też wiele organizacji, które od czasu do czasu urządzają akcje, podczas których bezpłatnie rozdają odblaski. Niekiedy również takie gadżety posiadają jednostki policji, więc tam także można o nie zapytać.

Pamiętajmy też, że poza terenem zabudowanym poruszamy się lewym poboczem, stąd nasze odblaski powinniśmy nosić na prawej ręce bądź nodze.

USi