Ocalając od zapomnienia drewnianą zabawkę

  194
  0

  SwissContributionProgramme_logo copy

  Ocalając od zapomnienia drewnianą zabawkę

   

  Muzeum Ziemi Leżajskiej realizuje projekt pn. „Ocalając od zapomnienia tradycje wyrobu drewnianych zabawek w zabawkarskim ośrodku rzeszowskim (powiat leżajski, powiat łańcucki) poprzez promocję 6 twórców i ich wyrobów”. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy ( „Alpejsko – Karpacki Most Współpracy” Działanie 5 Fundusze Grantowe).

  Wyrób drewnianych zabawek, który w połowie XIX wieku czynił zabawkarski ośrodek rzeszowski jednym z najbardziej znanych, dziś zanika. Obecnie w powiecie leżajskim i łańcuckim tradycyjne zabawki drewniane tworzy zaledwie kilka osób. Brak odpowiedniej promocji nie pozwala na ciągłą produkcję i sprzedaż tego lokalnego wyrobu, pomimo tego, że jest na niego ogromne zapotrzebowanie. Jako Muzeum jesteśmy zobowiązani podjąć odpowiednie działania dotyczące zachowania oraz przedłużenia tradycji wyrobu zabawki drewnianej, ponieważ bez tego może ona całkowicie zaniknąć.

  Jednym z działań projektu jest organizacja 6 warsztatów zabawkarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych powiatu leżajskiego i łańcuckiego. Warsztaty te składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna to wykład o historii i tradycji zabawki drewnianej a także zwiedzanie dwóch wystaw związanych z tematem, tj. Ekspozycji Etnograficzno-Zabawkarskiej oraz nowopowstałej wystawy interaktywnej „Zabawki z duszą”. Część praktyczna to pokaz sztuki wyrobu zabawki, jej elementów oraz potrzebnych narzędzi przez poszczególnych zabawkarzy.

  W ramach projektu powstała wyżej już wspomniana wystawa interaktywna „Zabawki
  z duszą”. Na wystawie każdy przybyły ma możliwość obcowania z eksponatami poprzez zmysły. Ten sposób pokazywania zabawek jest szczególnie ważny dla najmłodszych, którzy świat poznają poprzez zabawę i dotyk. Wystawa znajduje się w punkcie kasowo-informacyjnym Muzeum Ziemi Leżajskiej. Zawiera zbiór ponad 300 interaktywnych zabawek drewnianych.

  Podsumowaniem całego projektu będzie „Jarmark drewnianej zabawki”, na którym twórcy lokalni (zabawkarstwo, kulinaria, rękodzieło, rzemiosło) wystawią swoje wyroby do sprzedaży
  i promocji. Jarmark odbędzie się 18 maja 2013 r. podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Ponadto czas umilą występy miejscowych kapel i zespołów a także karaoke w plenerze – biesiadne śpiewanie.

  Dzięki przeprowadzonej promocji zarówno twórców jak i ich wyrobów, zwiększy się zbyt drewnianej zabawki, co pozwoli na dalszą jej produkcję.

   

  Całkowita wartość projektu: 23 529,41 PLN / 6 480,68 CHR (100%)

  Kwota wsparcia szwajcarskiego: 20 000,00 PLN / 5 508,58 CHR (85%)

  Środki własne: 3 529,41 PLN / 972,10 CHR (15%)

  Czas realizacji projektu: 01.01.2013 – 31.05.2013

   

  Pozostałe informacje dostępne na stronie internetowej Muzeum Ziemi Leżajskiej www.muzeum-lezajsk.pl, w biurze projektu (Muzeum Ziemi Leżajskiej, ul. Mickiewicza 20A, 37-300 Leżajsk, budynek administracji) lub pod nr tel. 17 240 22 35 wew. 11.

  stopka

  Poprzedni artykułTurniej „Halowej Ligii Powiatowej” sezon 2013 – kategoria młodzik.
  Następny artykułFerie w bibliotece 2013 – podsumowanie akcji