,,Odpływają łodzie z bananami w świetle gwiazd…”

  411
  0

  W dniu 9 listopada 2010r. nasz Ośrodek był organizatorem XXVII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Placówek Kształcenia Specjalnego pt. ,, Morza szum, ptaków śpiew…”.

  Z 13 szkół województwa podkarpackiego przyjechało do nas 82 uczniów wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście m.in. pan Robert Żołynia – Starosta Powiatu Leżajskiego, pani Maria Rusin – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, pani Krystyna Czubara – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, dyrektorzy i nauczyciele z 13 placówek kształcenia specjalnego.

  Po marynarskim śniadaniu w szkole wszyscy wspólnie przeszli do Miejskiego Centrum Kultury, które to wyjątkowo w tym dniu stało się przystanią morską, portem dla strudzonych marynarzy. Każdy detal przywoływał na myśl morze, kojarzył się z morskimi klimatami. Wiersze recytowane były w pięknej oprawie scenicznej. Uczniowie stali pośród fal, przy rybackim kutrze, w świetle latarni mogli przybliżać innym morski świat. Swoimi wierszami skłaniali do przemyśleń, a czasem bawili aż do łez. W tym roku występy młodych artystów oceniało jury w składzie: przewodnicząca – pani Krystyna Czubara – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, pani Iwona Wiącek – nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku, pani Bożena Zygmunt – nauczyciel języka polskiego Gimnazjum Miejskiego w Leżajsku.

  Tak jak w życiu statek jak płynie w rejs musi mieć przerwy, by marynarze mogli nabrać sił, tak i w trakcie konkursu wszyscy uczestnicy mogli naładować akumulatory, rozładować stres przed mówieniem wierszy: posilając się przygotowanymi słodkościami, tańcząc w rytmie rock and rolla, jak i biorąc udział w zabawach ruchowych prowadzonych przez harcerzy zespołu muzycznego,, Zamszowa Pufa” działającego przy Hufcu ZHP Leżajsk. Dzieci śpiewały i brały udział w zabawach ruchowych m.in. ,,Odpływają łodzie z bananami w świetle gwiazd” aż strach pomyśleć ile tych łodzi odpłynęło, gdyż zabawa ta bardzo żywa i dynamiczna cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczestników konkursu.

  Każdemu, kto przyczynił się do zorganizowania tego dnia, do zaczarowania na chwilę świata dzieci niepełnosprawnych składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy w imieniu dzieci za wszelką okazaną nam pomoc przez różne instytucje i osoby prywatne, a w szczególności Starostwu Powiatowemu w Leżajsku, Dyrekcji i pracownikom Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku oraz Stowarzyszeniu ,,Nie dzieli nas nic”.

  Dzień dobiegł końca, wszyscy rozjechali się w swoje strony, zabrali w swych sercach i pamięci to, co wydarzyło się w Leżajsku 9 listopada 2010. Dekoracja została zdjęta, uczestnicy i zaproszeni goście wrócili do swoich miast. Na koniec warto dodać niech każdy zastanowi się, co dla niego jest portem, gdzie chce podążać, dokąd zmierza w swoim życiu i o co poprosiłby złotą rybkę, gdyby kiedyś spotkał ją w trakcie wsłuchiwania się w morza szum i ptaków śpiew…
  Agnieszka Bańka

  Poprzedni artykułOstrzeżenie światowej organizacji zdrowia
  Następny artykułNowa biblioteka – Stare Miasto