Trzy lata więzienia grozi 37-latkowi podejrzanemu o przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych. Sprawca złamał prawo w czasie policyjnej interwencji.
Wczoraj policjant z Komisariatu Policji w Nowej Sarzynie interweniował w związku z nieprawidłowym parkowaniem pojazdu na trawniku. Po ustaleniu właściciela pojazdu funkcjonariusz udał się do jego miejsca zamieszkania z zamiarem wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia. Na miejscu zastał 37-latka, którego reakcją na podjęte przez policjanta czynności była agresja. Mężczyzna ubliżał funkcjonariuszowi, a następnie zaatakował go uderzając ręką w szyję.
Mężczyzna usłyszał już zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej interweniującego funkcjonariusza Policji. Przyznał się do winy. Grozi mu 3 lata pozbawienia wolności.
Policja przypomina! Znieważenie policjanta jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Istotą tego artykułu jest ochrona interesu publicznego, nakładająca na państwo obowiązek zapewnienia funkcjonariuszowi spokojne pełnienie służby i nie narażanie go na zniewagi. Przestępstwo to jest ścigane z oskarżenia publicznego, a ludzie dopuszczający się znieważenia funkcjonariusza Policji dają wyraz nie tylko braku szacunku, ale i pogardy, nieposzanowania wobec ciężkiej, ofiarnej i niebezpiecznej służby, jaką policjanci wykonują z narażeniem życia. Poszanowanie wobec funkcjonariuszy Policji jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania organów ścigania, zapewniające im godność, nietykalność i właściwe realizowanie powierzonych im zadań.