Strona główna Kronika Policyjna ODPOWIEDZĄ ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD RODZINAMI

ODPOWIEDZĄ ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD RODZINAMI

429
0

Zakaz zbliżania się na odległość mniejsza niż 100 m i kontaktowania z pokrzywdzonymi oraz nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi, taką decyzję podjął prokurator w stosunku do dwóch mężczyzn podejrzanych o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad najbliższymi członkami rodziny. Policjanci ustalili, że 40-letni i 35-letni mieszkańcy powiatu leżajskiego od kilku lat utrudniali życie swoim rodzinom. Za znęcanie grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. 

Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił przedstawić dwóm mężczyznom zarzuty znęcania się nad najbliższymi członkami rodzin. W czasie prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że przez ostatnie lata podejrzani dopuszczali się przemocy psychicznej i fizycznej, znieważali słowami obelżywymi najbliższych członków rodziny, wszczynali bez powodu awantury, grozili pokrzywdzonym pozbawieniem życia.

Na wniosek Policji, prokurator zastosował wobec mężczyzn środki zapobiegawcze w postaci m.in. dozoru policyjnego, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz nakazał im opuszczenie wspólnego mieszkania.

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego za popełnienie przestępstwa znęcania się, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W przypadku gdy następstwem zachowania się sprawcy jest targniecie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Znęcanie godzi w całość rodziny, polega ono przede wszystkim na umyślnym zadawaniu przez sprawcę bólu fizycznego lub dolegliwych cierpień moralnych, powtarzającym się, albo jednorazowym, lecz intensywnym i rozciągniętym w czasie, np. bicie, głodzenie, straszenie, znieważanie, wyrzucanie z mieszkania itp. Do przestępstwa znęcania się najczęściej dochodzi w rodzinie, w przysłowiowych „czterech ścianach”, dlatego tak trudno jest ofierze udowodnić psychiczne nękania sprawcy.

Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!

Policjanci apelują: Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Poprzedni artykułBieg Tropem Wilczym – zapisy wystartowały!
Następny artykułPOLICJANCI ZAPOBIEGLI TRAGEDII