Strona główna Gmina Leżajsk Odśnieżanie chodników – sprawdź, czy musisz to robić

Odśnieżanie chodników – sprawdź, czy musisz to robić

772
0

W ostatnich dniach zima pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Jedni cieszą się tym faktem, upatrując szansy na śnieżne szaleństwa, inni narzekają, gdyż wraz z opadami śniegu przybywa obowiązków. Jednym z nich jest odśnieżenie chodnika wzdłuż swojej posesji. Jest to temat niezwykle ważny, ale i ciągle budzący wiele niedomówień. Podpowiadamy więc, co na ten temat mówią przepisy prawa.

Odśnieżanie chodników w świetle prawa

Chodnik jest wydzieloną częścią drogi publicznej, przylegającą bezpośrednio do granicy nieruchomości i przeznaczoną dla ruchu pieszego. Kwestie bezpieczeństwa chodnika reguluje Prawo budowlane, zgodnie z którym za jego stan odpowiada właściciel lub zarządca danej nieruchomości. W zimie są oni odpowiedzialni przede wszystkim za odśnieżenie oraz usunięcie oblodzenia z chodnika, przy czym dotyczy to chodników przed wszystkimi budynkami, bez względu na ich przeznaczenie. Prościej mówiąc – chodnik musi być odśnieżony zarówno przed prywatną posesją, jak i przed sklepem czy innym budynkiem użyteczności publicznej.

Kiedy nie musimy odśnieżać chodnika?

Właściciel lub zarządca posesji nie jest zobowiązany do uprzątnięcia chodnika wówczas, gdy między chodnikiem a granicą jego działki znajduje się pas zieleni, trawnik, rów melioracyjny lub jakikolwiek inny element infrastruktury gminnej, miejskiej lub powiatowej, oddzielający chodnik od posesji. W takim przypadku za odśnieżanie odpowiedzialny jest podmiot będący zarządcą drogi i chodnika, np. gmina. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy na danej ulicy dopuszczono płatny postój, np. parkomat – wówczas obowiązek ten również leży po stronie zarządcy drogi.

Uprzątnąć chodnik – czyli co zrobić?

Przepisy nie określają szczegółowo kwestii odśnieżania chodnika, mówiąc jedynie o jego uprzątnięciu. Musi natomiast być on bezpieczny. Przyjmuje się zatem, że gdy spadnie śnieg, należy odśnieżyć go w taki sposób, by umożliwić swobodne przejście. Śnieg może pozostać na części chodnika, natomiast nie wolno zgarniać go na jezdnię. Najlepiej, gdy złożymy go od zewnętrznej strony chodnika, bowiem za usunięcie zgarniętych pryzm śniegu odpowiedzialny jest zarządca drogi, a w taki sposób zdecydowanie łatwiej będzie to zrobić.

Przepisy prawa w żaden sposób nie mówią także o obowiązku posypywania chodnika piaskiem lub solą, natomiast jeśli mamy taką możliwość, warto to zrobić. Z tego względu, że gdy ktoś złamie nogę chodniku w miejscu, w którym to my byliśmy za niego odpowiedzialni, może pozwać nas do odpowiedzialności. Warto więc w każdy możliwy sposób minimalizować to ryzyko.

Pamiętajmy, by na bieżąco sprawdzać stan chodnika przed swoją posesją. Niestety musimy dbać o niego za każdym razem. Gdy nie jesteśmy w stanie robić to samemu, poprośmy kogoś bliskiego, sąsiada bądź zlećmy tą czynność osobie postronnej. Dzięki temu ustrzeżemy się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 

Poprzedni artykułŚmiertelny wypadke na przjeździe kolejowym w Wierzawicach
Następny artykułZATRZYMANO 28-LATKĘ POSZUKIWANĄ LISTEM GOŃCZYM