Ponad 42 miliony złotych kosztowała rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 877 na odcinku 12 km z Leżajska do granicy województw podkarpackiego i lubelskiego. 25 listopada na drodze w Starym Mieście oficjalnie oddano drogę do użytku. W uroczystości poświęcenia i oficjalnego otwarcia drogi uczestniczyli m.in. Członek Zarządu Województwa Bogdan Romaniuk, radny Województwa Podkarpackiego Stanisław Bartnik, Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, przewodniczący rady Gminy Dariusz Mędrek. W uroczystości tej uczestniczyli samorządowcy z ościennych gmin, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych oraz wykonawcy drogi.

– Cieszę się że mogliśmy do przebudowy tej drogi wykorzystać środki unijne z perspektywy finansowej 2007 – 2013. Przypomnijmy, że wartość dofinansowania tej konkretnej inwestycji wyniosła z EFRR ponad 33 mln złotych. Słowa podziękowania kieruję do radnych województwa, którzy podejmowali w kolejnych kadencjach decyzje o dofinansowaniu inwestycji drogowych w regionie, nadrabiając w ten sposób pewne zapóźnienia w dziedzinie infrastruktury – mówił w czasie otwarcia Członek Zarządu Województwa Bogdan Romaniuk. – Potrzeby dotyczące dróg wojewódzkich i dróg kolejowych są wciąż duże. Już robimy przymiarki do nowej perspektywy finansowej 2014 -2020, na inwestycje kolejowe i drogowe chcielibyśmy w niej przeznaczyć około 2 mld złotych. To dużo, ale i mało, bo potrzeb jest bardzo wiele. Już pierwsze przymiarki na Zarządzie Województwa w tej kwestii robimy.

Wicemarszałek Romaniuk gratulował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania drogi, szczególnie radnym Województwa Podkarpackiego oraz samorządowcom z powiatu leżajskiego.

– Ta wyremontowana droga poprawia standard bezpieczeństwa korzystania z niej, podnosząc jednocześnie komfort podróżowania – nie ukrywa dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Adam Maternia. – Ta droga jest bardzo ważna, bo jest to trakt łączący województwo podkarpackie z województwem lubelskim. Przebudowa poprawia sieć komunikacyjną na terenie powiatu leżajskiego, ale i pomiędzy regionami – dodaje Maternia.

Inwestycja rozpoczęta została w kwietniu 2012 roku. Wyremontowany 12 kilometrowy odcinek drogi zyskał całkowicie nową nawierzchnię, a co najważniejsze nową nośność. Do tej pory był to dopuszczalny nacisk 8,6 tony na oś, teraz to 10 ton. Wcześniej nie wszystkie pojazdy mogły się tędy poruszać. Przebudowane zostały dwa mosty na rzece Złota, zwiększając ich nośność do 50 ton, teraz każdy pojazd może tędy przejechać. Powstało 5 kilometrów nowych chodników, wyremontowanych zostało kolejnych 5. Wzdłuż drogi zostały utwardzone pobocza, powstały odwodnienia, przebudowane zostały zatoki autobusowe, powstała sygnalizacja świetlna oraz oświetlenie drogi. Ważne jest także to, że droga ta jako pierwsza spośród wojewódzkich zyskała podwójną porowatą cichą nawierzchnię.

ź: KPP Leżajsk

Droga wojedzódzka