Open Lego Sumo w Kecskemét

    125
    1

     

    ZS im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym jest instytucją, która w bardzo dużym stopniu wykorzystała możliwości powstałe w związku z uruchomieniem programu POKL. Na przestrzeni lat 2008 – 2012 zrealizowano 5 projektów POKL (9.1.1 i 9.1.2) o łącznej wartości 1 440 643 zł. Środki zostały przeznaczone głównie na zajęcia pozalekcyjne, warsztaty, konferencje, wycieczki, doskonalenie nauczycieli oraz pomoce dydaktyczne. Zrealizowane projekty pozostawiły trwały ślad w specyfice pracy Zespołu szkół. Obecnie pomimo braku dofinansowania z funduszy unijnych nadal prowadzone są zajęcia, które zostały zainicjowane w ramach realizowanych projektów.

     

    Ciekawym i mającym przyszłość działaniem było wprowadzenie jako zajęć pozalekcyjnych warsztatów z robotyki. Na zajęciach uczniowie uczyli się zasad budowania i programowania autonomicznych robotów mobilnych. Swoje umiejętności sprawdzali w turniejach (First Lego League – FLL) w których uczestniczyli regularnie od  2009 roku.

     

    Z racji dużego wykorzystania środków, ZS w Grodzisku Górnym został wyłączony z kolejnych konkursów w ramach POKL. Została jedynie możliwość składania wniosków aplikacyjnych na konkursy w ramach współpracy ponadnarodowej lub z komponentem ponadnarodowym. Projekty tego typu charakteryzują się dużą złożonością oraz koniecznością znalezienia partnera zagranicznego. Kontakty, jakie nauczyciele ZS nawiązali podczas uczestnictwa w turniejach FLL pozwoliły nawiązać współpracę ze szkołami w Niemczech (IGS Rheinzabern) i na Węgrzech (Gáspár András Szakközépiskola Kecskemét). Napisane wnioski o dofinansowanie nie uzyskały akceptacji. Nieoczekiwanym skutkiem partnerstwa przy pisaniu projektów były zaproszenia na turnieje budowy i programowania autonomicznych robotów mobilnych wystosowane przez obydwie szkoły. Z racji odległości (ponad 1200 km) ZS w Grodzisku Górnym nie mogło przyjąć zaproszenia IGS Rheinzabern. Zaproszenie na turniej w Kecskemét zostało przyjęte i uczniowie uczęszczający na zajęcia robotyki rozpoczęli przygotowania do zawodów.

     

    Budowano i testowano konstrukcje. Doskonalono programy. Na feriach zimowych rozegrano szkolny turniej RoboSumo. W tych rozgrywkach dwa roboty na okrągłej macie, jak japońscy zawodnicy sumo, walczą ze sobą próbując wypchnąć przeciwnika na zewnątrz. Rozgrywki są z pozoru proste, jednak zasady turniejowe oraz mnogość możliwych strategii zachowań robotów powodują, że zadanie wykonania i zaprogramowania zwycięskiego robota nie jest łatwe. Rozgrywki szkolne wyłoniły trzy drużyny, które zostały zakwalifikowane do wyjazdu na Węgry.

     

    Wyjazd na zawody odbył się 1 marca 2013 r. Uczestniczyło w nim 5 uczniów i dwoje nauczycieli – Maciej  Polański, nauczyciel informatyki i techniki, pod którego kierunkiem uczniowie przygotowywali się do zawodów, a także budowali roboty oraz pani Barbara Sołga nauczycielka języka angielskiego, która pełniła funkcję tłumacza.

     

    Podróż była trochę nerwowa, ponieważ nasze kontakty ze szkołą w Kecskemét odbywały się jedynie za pomocą e-maili.

     

    Po przyjeździe na miejsce okazało się, że wszelkie obawy były bezpodstawne. Organizator turnieju Pan György Krett – nauczyciel Gáspár András Szakközépiskola Kecskemét oraz pani Gabriella Kissné Hegedűs, która pełniła funkcję tłumacza, okazali nam gościnność na jaką naprawdę nie liczyliśmy. Zostaliśmy zakwaterownia w pokojach dwuosobowych z łazienką. Zapewniono nam posiłki (bardzo smaczne) i opiekę osoby mówiącej po angielsku podczas całego pobytu w Kecskemét.

     

    Turniej rozpoczął się w sobotę 2 marca o godz. 9:00. Na początku rejestracja uczestników, ważenie i mierzenie robotów. W okolicy 10:00 rozpoczęły się pierwsze starcia. Bezapelacyjnym zwycięzcą fazy grupowej był Tomasz z klasy 1B gim. Jego robot na 8 starć zwyciężył w 5. Dało mu to bezpośredni start w półfinale. Pozostałe dwa roboty nie miały tyle szczęścia i musiały walczyć w dogrywce o prawo startu w półfinale. Do dalszych rozgrywek zakwalifikowały się dwie drużyny z ZS w Grodzisku Górnym – wspomniany wyżej uczeń Tomasz oraz Wojciech i Mateusz z klasy 1A gim. Do finału zakwalifikował się robot Mateusza i Wojtaka. Niestety konkurencja była zbyt duża. W finale robot z Polski przegrał wszystkie walki. Drużyna ZS im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym ukończyła turniej na 6 miejscu.

     

    Nie wiadomo czy będzie możliwy drugi wyjazd na Open Lego Sumo Kecskemét. Na pewno szkoła będzie podejmować próbę organizacji wyjazdu w kolejnym roku. Czy powiedzie się ten zamiar – nie wiadomo? Wyjazd wiele nauczył uczniów i nauczycieli, którzy byli zaangażowani w jego organizację. Przede wszystkim w warstwie komunikacyjnej. Bez znajomości podstawowych zwrotów w języku angielskim nie można niczego dowiedzieć się o zawodach, wynikach, organizacji czy kupić lodów lub innych słodyczy. Jeden z uczniów z tego powodu przywiózł wszystkie zakupione forinty z powrotem do domu. Nauczyciele zauważyli, że mamy podobne problemy jak koleżanki i koledzy na Węgrzech. Możliwe, że dzięki temu uda się nawiązać trwalszą współpracę, która zostanie wykorzystana w ramach projektów partnerskich dla szkół finansowanych przez fundusze europejskie.

     

     

     

    Barbara Sołga, Maciej Polański
    zdjęcia: Sellei László

    2 4 5 6 7 8 9 10

    Poprzedni artykułDrużynowe Mistrzostwa Województwa – podsumowanie
    Następny artykułJarmark drewnianej zabawki.

    Comments are closed.