Dziś salwami petard i fajerwerków powitamy Nowy Rok. Niestety co roku podczas odpalania petard dochodzi do licznych urazów, poparzeń i innych obrażeń. Wśród ofiar są zarówno dzieci jak i dorośli. Podczas zabawy pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym i innych osób.

Już od kilku tygodni można kupić pirotechniczne fajerwerki, które są nieodłącznym gadżetem sylwestrowej zabawy. W specjalistycznych hurtowniach, hipermarketach, bazarach na fanów ognistych wybuchów czekają zestawy rakiet . Atestowany sprzęt jest bezpieczny, ale wtedy, gdy korzysta się z rozwagą,

PAMIĘTAJ!!!

· Nie używaj żadnych materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

· Kupuj materiały pirotechniczne, na których można znaleźć polską instrukcję obsługi.

· Posługuj się fajerwerkami zgodnie z zaleceniami producenta.

· Nie trzymaj odpalonych materiałów pirotechnicznych w rękach.

· Używaj fajerwerków na otwartej przestrzeni, nie kieruj ich w stronę ludzi i zachowaj bezpieczną odległość.

· Jeśli odpalone materiały pirotechniczne nie eksplodują, pod żadnym pozorem
nie manipuluj przy nich i nie podchodź.

· Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

· Odpalając fajerwerki zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie dopuszczajmy do tego, by to one odpalały fajerwerki.

Policja przypomina również, że sprzedaż materiałów i wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Taka sama kara grozi też za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi i np. spowodowanie poważnych obrażeń.

 

Ź: Policja Leżajsk