W dniach 22-25.09.2013 roku gościliśmy w ramach partnerskiej wizyty delegację z Rejonowej Administracji w Pyriatyniu. Po przybyciu delegacji w niedzielę na leżajską ziemię odwiedzili oni Muzeum Ziemi Leżajskiej i Bazylikę OO. Bernardynów w Leżajsku. W tym samym dniu uczestniczyli, także w III edycji Festiwalu Trzech Kultur.

W ramach festiwalu wystąpił Narodowy Folklorystyczy Zespół Amatorski „Horlice” z Pyriatynia. Zespół ten jest zdobywcą II nagrody Ogólnoukraińskiego Festiwalu „Czerwona Kalina” w Ałuszcie oraz wyróżnień m.in. na Międzynarodowym Festiwalu „Bereginja” w Łucku i Ukraińskim Festiwalu Humoru w Romnie. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno pieśni ludowe jak i piosenki współczesne. Pokaz muzycznego kunsztu i spiewu zespołu można było zobaczyć także na leżajskiej scenie.
W drugim dniu pobytu delegacja uczestniczyła w spotkaniu z p. B. Romaniukiem – członkiem Zarządu Województwa oraz z p. W. Buczakiem – przewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, gdzie mieli możliwość zapoznania się z pracą wykonywaną w ramach kompetencji przynależnych do zadań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W godzinach wieczornych wyruszyli w drogę do Warszawy.

W ramach pobytu w Warszawie uczestnicy ukraińskiej delegacji zwiedzili Zamek Królewski historyczne miejsce, siedzibę dworu królewskiego. Miejsce gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja. Mogli także podziwiać piękne wnętrza z licznymi dziełami wielkich mistrzów jak Canaletto i Rembrandt. Następnie odwiedzili Sejm RP, gdzie zadawali wiele pytań odnośnie pracy parlamentarzystów, ich zarobków oraz stanowienia prawa. Byli bardzo zaciekawieni możliwością zobaczenia wnętrz Parlamentu. Póżniej wraz z przewodnikiem odwiedzili Łazienki oraz udali się na zwiedzanie Starówki. W godzinach wieczornych udali się w powrotną drogę do Leżajska. W ostatnim dniu kończącym już wizytę naszej partnerskiej delegacja odbyła spotkanie z Zarządem Powiatu Leżajskiego oraz Naczelnikami Starostwa Powiatowego  w Leżajsku następnie po tym spotkaniu goście z Ukrainy mieli możliwość odwiedzenia dwóch głównych zakładów pracy w Leżajsku czyli Browaru w Leżajsku Grupa Żywiec S.A. oraz ZPOW Hortino. W ramach wizyty w leżajskim browarze mieli okazję zapoznać się z procesem technologicznym ważenia piwa, specyfiką produkcji i dystrybucji gotowego produktu.
drugim z wymienionych zakładów zaprezentowano im linię do produkcji mrożonek i zapoznano z całym procesem produkcji od początku pozyskania surowca, aż do otrzymania ostatecznego produktu.

Wraz z odjazdem naszego ukraińskiego partnera wyrazili oni wyrazy uznania

delegacja ukrainskai podziękowania za możliwość pobytu na polskiej ziemi i poznania jej bogactwa kulturowego połączonego z naszą ciekawą historią i dążeniem do wolności oraz rozbudową Polski w ramach środków z UE.