Ogród i dom powinny tworzyć całość. Nawet najpiękniejszy dom będzie źle się prezentował na tle zaniedbanego ogrodu.

Kiedy planować ogród

Najlepiej już na początku inwestycji. Czasami zdarza się, że niektóre prace można wykonywać równolegle, wtedy szybciej będziemy cieszyć się zielenią wokół domu.

Najczęściej pierwszą czynnością jest wykonanie ogrodzenia. Możemy wykonać go z metalu, cegły lub drewna. Wybór uzależniony jest od całościowego planu architektonicznego i funkcji ogrodzenia. Najbardziej uniwersalne i najbogatsze w formie są ogrodzenia drewniane.

Tereny poza placem budowy możemy zagospodarować pod ogród. Najlepiej jest posadzić drzewa i krzewy, które potrzebują czasu na ukorzenienie i wzrost. Jeżeli szybko chcemy osiągnąć widoczne efekty, to możemy na tych częściach postawić pergole lub trejaże i obsadzić je krzewami kolorowych, pachnących róż.

Właściwe prace w ogrodzie

Większość prac przy zakładaniu ogrodu wykonamy jednak dopiero po zakończeniu budowy i oczyszczeniu placu. Wtedy możemy przystąpić do wyrównania terenu, odchwaszczenia, wytyczenia ścieżek i klombów. W zależności od projektu, możemy wtedy wykonać skalniaki, oczka wodne, fontanny. To także moment na rozmieszczenie małej architektury. Poza już istniejącymi pergolami i trejażami możemy postawić altanę ogrodową, ławki, huśtawki, urządzić plac zabaw dla dzieci.

W ogrodzie warto także zamontować oświetlenie i system nawadniający, który ułatwi później codzienną pielęgnację ogrodu.

Kolejnym etapem będzie odpowiednie przygotowanie gleby i posadzenie roślin. Oczywiście prace muszą być dostosowane do naturalnego cyklu przyrody. Wyznaczamy ścieżki, trawniki, klomby. Najlepszym rozwiązaniem jest wyraźne odgrodzenie poszczególnych obszarów za pomocą płotków drewnianych lub kamieni. Dzięki temu unikniemy przenikania roślin i dodatkowych prac.

Ostatnią kropką nad i będzie zakup i ustawienie mebli ogrodowych. Ich desing powinien w naturalny sposób wpasowywać się do otoczenia. Najbardziej uniwersalne i trwałe będą meble drewniane, dostnępne chociażby u producenta mebli ogrodowych B&D Burchex – http://bdburchex.com.pl.