W 233 rocznicę śmierci cadyka Elimelecha Weisbluma, która wedle kalendarza hebrajskiego przypada w tym roku na drugą połowę marca, tysiące chasydów z różnych krajów Europy oraz Izraela, USA i Kanady przybędzie do Leżajska.

Pielgrzymka jednak przyprawia o ból głowy mieszkańców i wzbudza w nich strach przed koronawirusem. Na słynnym w lokalnej społeczności profilu “Spotted Leżajsk i okolice” rozgorzała dyskusja na ten temat, gdzie większość komentujących obawia się o to, czy miasto oraz sanepid zapewnią dostateczne bezpieczeństwo mieszkańcom i ochronę przed możliwym pojawieniem się wraz z pielgrzymami wirusa. Niektórzy nawet domagają się, aby strefa w której poruszają się chasydzi była wyznaczona i szczelnie zamknięta dla osób postronnych.

W dniu dzisiejszym w trosce o mieszkańców powiatu leżajskiego na profilu „Perła” Centrum Bankietowo – Hotelowe” pojawiła się informacja o odwołaniu wszystkich rezerwacji związanych z pielgrzymką Chasydów do Leżajska.
“W związku z zagrożeniem jakie niesie koronawirus, Hotel PERŁA odwołał wszystkie pojedyńcze oraz grupowe rezerwacje grup Chasydów, które były planowane w najbliższym czasie.”
Fundacja chasydów zapewnia, że część czarterów została odwołana, co za tym idzie będzie to na pewno jedna z mniejszych pielgrzymek od wielu lat.