Już za dwa tygodnie, 29 maja, w 73 rocznicę Pacyfikacji Leżajska 28 maja 1943 roku, odbędzie się rekonstrukcja historyczno-patriotyczna tego jakże ważnego wydarzenia. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w mieście, które uda się zrealizować dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego Miasta Leżajska. Pomysłodawcami rekonstrukcji są Kamil Szczepanik i Paulina Usowska z Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Marian Matkowski z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta przy Miejskim Centrum Kultury.

Inscenizacja będzie niejako żywą lekcją historii, w którą włączyło się ponad 100 aktorów, w tym członkowie profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych z Podkarpacia, aktorzy z Grupy Teatralnej Baratario z Leżajska, członkowie Oddziału Kawalerii Ochotniczej 20. Pułku Ułanów z Wierzawic, Strzelcy jednostki Strzeleckiej 2035 STRZELEC w Leżajsku, harcerze, Młodzież Wszechpolska oraz mieszkańcy miasta.  Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 na placu targowym, w pobliżu pomnika ofiar pacyfikacji. Bezpośrednio po rekonstrukcji odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego oraz każdy uczestnik będzie miał okazję spróbować tradycyjnej, wojskowej grochówki.

Specjalnie na cel rekonstrukcji przygotowano scenografię, mającą przybliżyć obraz ówczesnego miasta, z budynkami, w których przebiegać będzie akcja pacyfikacji, w tym: drewniane domy, budynek sądu z więzieniem, karczma. Jedna z chałup zostanie w trakcie wydarzenia spalona.

W ramach realizowanego wydarzenia zostanie wydana również publikacja pt. „Leżajskiej Piekło” autorstwa Szymona Nowaka (autor bestselleru „Dziewczyny Wyklęte”). Będzie to powieść beletrystyczna przedstawiająca losy osób i przebieg pacyfikacji. Ponadto nagrany zostanie film dokumentalny o tej samej tematyce.

Poniżej zamieszczamy dokładny harmonogram:

28 maja 2016 r.

17:00 – msza św. w Kościele Farnym p.w. Świętej Trójcy w Leżajsku z udziałem pocztów sztandarowych oraz orkiestry reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz kompanią honorową Jednostki Strzeleckiej 2035 Leżajsk,

18:00 – przemarsz pod pomnik poległych przy ul. 28 maja oraz Apel Poległych wraz z salwą honorową w wykonaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i złożenie wieńców, po uroczystościach konna musztra paradna w wykonaniu Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

29 maja 2016 r.

14:00 – rekonstrukcja historyczno-patriotyczna „Pacyfikacji Leżajska 28 maja 1943 r.” przy placu targowym (ul. gen. Wł. Sikorskiego),

17:00 – prezentacja grup rekonstrukcyjnych i współczesnego sprzętu wojskowego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz poczęstunek „wojskową grochówką”.