Dla wielu możliwość spojrzenia na świat z góry i spróbowanie swych sił w skokach spadochronowych jest życiowym marzeniem. Jeszcze nie tak dawno był to sport dla wybranych. Dziś spadochroniarstwo staje się coraz bardziej popularne, zaś liczne szkoły oferują możliwość nie tylko odbycia profesjonalnego szkolenia, ale i przeżycia wspaniałej, jednorazowej przygody w powietrzu.
Jak przygotować się do skoku ze spadochronem?
Ci, którzy chcą na poważnie zająć się tym sportem, powinni przejść przez odpowiednie szkolenie. Tym najpopularniejszym jest kurs AFF. Co czeka jego uczestników? Ważnym elementem szkolenia są wykłady, w trakcie których przyszli spadochroniarze poznają zasady obchodzenia się ze sprzętem oraz analizują ludzkie zachowania w trakcie spadania. Istotna jest tu wiedza na temat samego lądowania, które bywa najtrudniejszym elementem skoków ze spadochronem.
Część praktyczna to pierwsze skoki – najpierw w towarzystwie dwóch instruktorów, później zaś tylko z jednym. Po kilku skokach w towarzystwie doświadczonych opiekunów każdy amator tego sportu może przystąpić do egzaminu. W jego trakcie oceniane są m.in. takie czynności, jak wyjście z samolotu czy wykonanie beczki (czyli obrotu wokół własnej osi).
Skoki spadochronowe w tandemie
To rozwiązanie dla tych, którzy chcą przeżyć jednorazową przygodę lub sprawdzić, czy taki rodzaj sportu im odpowiada. Zanim zdecydują się na odbycie profesjonalnego kursu chcą poczuć na własnej skórze, jak to wszystko właściwie wygląda i czy spadanie z dużej wysokości naprawdę będzie im sprawiać przyjemność. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem są skoki tandemowe. Aby z nich skorzystać, nie trzeba przechodzić przez kursy – wystarczy krótkie szkolenie przez samym skokiem. Zajmuje ono niespełna pół godziny i polega na zapoznaniu się z podstawowymi informacjami na temat przebiegu skoku i poszczególnych czynności wykonywanych w trakcie spadania. Skoki spadochronowe w tandemie są też bezpiecznym rozwiązaniem dla początkujących. Amator skoków jest bowiem podczepiony za pomocą specjalnej uprzęży do instruktora, który odpowiada za bezpieczne wyprowadzenie podopiecznego z samolotu oraz otworzenie spadochronu w odpowiednim momencie.
Wbrew obiegowej opinii skoki spadochronowe wcale nie wymagają wyjątkowej kondycji ani specjalnych umiejętności. Każdy, kto ma odwagę i możliwość skorzystania ze sprzętu oraz opieki instruktora może spróbować swych sił w tej dziedzinie.