„Radosne i bezpieczne lato”. Pod takim hasłem mieszkańcy Chałupek Dębniańskich i Grodziska Nowego rozpoczęli niedzielny piknik rodzinny. Spotkanie miało podwójny charakter. W dniu 21 czerwca obchodzono pierwszy dzień lata, o którym uczestnicy pikniku również nie zapomnieli. Było wesoło, radośnie i bardzo rodzinnie. Bawili się młodsi i starsi.

A wszystko za sprawą sąsiadujących ze sobą wiosek, lokalnych liderów i członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chałupki Dębniańskie i Grodzisko Nowe, które to w drodze konkursu otrzymało z Gminy Leżajsk dofinansowanie w kwocie 4 tys. zł i zorganizowało dla swoich mieszkańców sportowo-rekreacyjny piknik. Na tych, którzy przybyli na plac przy Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich, czekało wiele atrakcji muzycznych, sportowych oraz moc zabaw dla najmłodszych. Bez względu na zajęte miejsca w konkursach, każde dziecko wyszło z pikniku z nagrodą. Nie zabrakło też czegoś „na ząb”.

Ze sceny dobiegały wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej z Chałupek Dębniańskich. Był też blok taneczny. W kolorowych strojach chłopcy i dziewczęta wykonały kilka układów tanecznych. Z gitarowymi brzmieniami zaprezentował się zespół wokalno – instrumentalny „CANTA RHEI”. Śmiechem bawiła zgromadzoną publiczność Hanka Bielicka oraz zespół teatralny „Złota Zorza”. Na ludową nutę przygrywał i śpiewał zespół śpiewaczy „Chałupczanie”. Włączając w zabawy zgromadzonych na widowni rodziców i dziadków, przeprowadzono dla nich „specjalne” konkursy.

Jako że przed nami wakacje, nie obyło się bez pogadanek o bezpieczeństwie i zachowania podczas wakacji. Ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Leżajsku omówili jak udzielać pierwszej pomocy. Można było podejść i poćwiczyć na fantomie. Z kolei funkcjonariusze policji udostępnili swój radiowóz policyjny. Każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie i przymierzyć policyjną kamizelkę, czy kominiarkę. Spora kolejka ustawiła się też przy rowerowym torze przeszkód, który przywieźli ze sobą przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie. Pokonanie toru z przeszkodami było dla niektórych nie lada wyzwaniem.

Resztę niedzielnego popołudnia zdominowały gry i zabawy, które z wielkim poświęceniem prowadził m.in. ks. Proboszcz Jan Szczepaniak. Oczywiście nie mogło zabraknąć malowania twarzy, kuli wodnych, zjeżdżalni, cukrowej waty, kiełbasek z grilla i słodkich ciast.

Na pikniku obecni byli także zaproszeni przez organizatorów goście, m.in. Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, Przewodniczący Rady Gminy Leżajsk Kazimierz Krawiec, Dyrektor ARiMR Oddział w Rzeszowie Marek Ordyczyński, Kierownik KRUS w Leżajsku Piotr Tokarz, Ks. Proboszcz Jan Szczepaniak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chałupkach Dębniańskich Lucyna Ładak.

Organizując piknik bazowano na instytucjach i organizacjach udzielających się w naszych wioskach, dlatego całą część artystyczną przygotował Ośrodek Kultury i szkoła. Członkowie stowarzyszenia zajęli się gastronomią, a strażacy pilnowali porządku. Dzięki wspólnym działaniom udało się zorganizować i przeprowadzić piknik integrujący sąsiadujące ze sobą wioski. A widać, że mieszkańcy takiej integracji potrzebują, co bardzo cieszy.

ź: Grodzisko Dolne