Blue Whale Challenge, czyli Wyścig Niebieskiego Wieloryba to gra, która zagraża zdrowiu i życiu osób podejmujących wyzwanie. Gra narodziła się w Rosji już kilka lat temu, jednak ostatnimi czasy stała się popularna wśród nastolatków na całym świecie, doprowadzając już do niejednej tragedii, czyli śmierci graczy. Na czym polega gra i dlaczego jest tak niebezpieczna?

Gra składa się z pięćdziesięciu wyzwań, które uczestnik wykonuje każdego dnia. Każde z nich ma sprawiać ból i prowadzić do samookaleczania. Wykonanie kolejno zadań uprawnia do otrzymania następnego wyzwania. Ostatnim z nich jest popełnienie samobójstwa poprzez skok z wysokiego budynku. I jak widać, chętnych graczy nie brakuje, gdyż już ponad 130 młodych osób zginęło, podejmując wyzwanie Niebieskiego wieloryba.

W Polsce na szczęście nie ma jeszcze śmiertelnej ofiary powyższej gry, jednak u coraz większej ilości młodzieży stwierdzono stany depresyjne lub samookaleczenia na skutek włączenia się do gry.  Stąd apel do wszystkich rodziców i nauczycieli o zwiększenie kontroli nad tym, czym zajmują się i w co grają nastolatkowie.

Młodzież polska, chcąc skupić uwagę innych na bardziej pozytywnej grze, wymyśliła alternatywę dla Niebieskiego wieloryba o nazwie Różowa panda. Gra polega na czynieniu dobrych uczynków i zachęca do pozytywnego życia. Powstała na Twitterze i zyskuje coraz większe grono odbiorców.

Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek młodzieży wygra w tej walce i staną się oni sprzymierzeńcem optymistycznej gry.

 

 

 

tekst alternatywny