Określani pojęciem cudaka lub zakręconego wariata – zbieracze, niecodzienni kolekcjonerzy, kontynuatorzy nieznanych lub dawno zapomnianych profesji, twórcy produktów niekonwencjonalnych. Mieszkają w każdym zakątku świata, pieczołowicie pielęgnując swoje hobby, które traktują jak coś zwykłego. To dzięki tym ludziom życie staje się radośniejsze i pełne nieoczekiwanych, pozytywnych odczuć.

Muzeum Ziemi Leżajskiej postanowiło wyjść z inicjatywą odnalezienia takich osób poprzez organizację plebiscytu ph. „Pozytywnie Zakręceni”, nad którym patronat objął Poseł na Sejm RP Jerzy Paul – jeden z inicjatorów wydarzenia. Zasady konkursu są proste: nie jest ważne czym zajmuje się taka osoba, liczy się fakt, że jego niecodzienne hobby wzbudza zainteresowanie.

Celem podjętej inicjatywy jest odnalezienie ludzi z terenu każdej gminy powiatu leżajskiego nieschematycznych, pozytywnie zakręconych, niebanalnych i oddanych innym. Zgłoszenia kandydatów mogą wysyłać mieszkańcy gmin z całego powiatu leżajskiego. Do udziału w plebiscycie można zgłaszać się poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie Muzeum Ziemi Leżajskiej. Warto zaznaczyć, iż zgłosić się mogą sami zainteresowani, ale istnieje również możliwość zgłoszenia osoby trzeciej we własnym imieniu.

W konkursie zostanie wyłoniony jeden zwycięzca z każdej gminy oraz dodatkowo jedna osoba ze wszystkich zgłoszonych, niezależnie, którą gminę zamieszkuje. Wyboru dokona powołana Kapituła Plebiscytu.

Plebiscytowi towarzyszy wystawa „ …a jednak się kręci”, która prezentuje zbiór ok. 300 eksponatów, m.in. magle, pralki, sieczkarnie, młynki, maselniczki, telefony, itp. Wszystkie te przedmioty łączy jedno – są to urządzenia na korbę. Eksponaty pochodzą głównie z końca XIX i początku XX wieku, kiedy korba przeżywała swój renesans. W dzisiejszych czasach natomiast używane są bardzo sporadycznie. Ekspozycja prezentowana będzie od 16 sierpnia br. w sali wystaw czasowych Muzeum do końca października.

ZGŁASZANIE KANDYDATÓW

Aby zgłosić kandydata do plebiscytu należy pobrać kartę zgłoszenia, uzupełnić ją i złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub dostarczyć do Muzeum Ziemi Leżajskiej w terminie do 16 października 2017 r. 

Dokumenty konkursowe:
Regulamin Konkursu
Formularz wniosku

 

Osoba do kontaktu: Kamil Szczepanik
Tel. 17 240 22 35 wew. 11