W ostatnim czasie bardzo modne stało się zbieranie plastikowych nakrętek, które przeznacza się na cele charytatywne. Wiele firm organizuje akcję zbierania plastikowych nakrętek, które przypominają, niektórym czasy komuny, podczas której zbierano makulaturę.

Komu to potrzebne!?

Nakrętki zbiera się zazwyczaj na różnego rodzaju cele charytatywne tj. wózek inwalidzki, leczenie chorego itp. Wiele osób dopatruje się w tym oszustwa, jednak zapewniamy, że pieniądze ze sprzedaży plastiku praktycznie zawsze trafiają na docelowym rachunku bankowym. Kilogram nakrętek lub korków z tworzyw sztucznych przynosi około 70 groszy, czasami 1 złoty za kilogram. Jest to niska kwota, jednak wystarczająca by wspomóc potrzebującego.

Dlaczego nakrętki?

Nakrętki są stworzone z tzw. lepszego plastiku, jest to czysty polimer PET (polietylen). Nakrętkę przetwarza się w inny łatwiejszy sposób niż butelkę.

Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania czy rury PCW, a nawet na obudowy komputerów. Jest też druga korzyść, która pojawia się mimochodem: butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, a tym samym objętość odpadów się zmniejsza. Opakowanie z zakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu.